Skip links
Published on: Yüz Bakımı

Göz Kırışıkları ve Torbalarını Önleyen Tavsiyeler

Göz bölgesinde oluşan kırışıklıklarını önlemek için kullanılan bir çok kozmetik ürün ve bakım araçları mevcuttur. Bunlar her ne kadar laboratuvar ortamında test edilerek piyasa çıkarılsa da bazı cilt tiplerinde işe yaramayabiliyor, bazen de içerisinde bulundurduğu kimyasallar neticesinde cilde zarar verebiliyor. Bu makalemizde göz kırışıklarının önüne geçebilmek için kolay ve basit ip uçları ile sizlere tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız. 

 

Eğer göz bölgesi kırışıklarının önüne bitkisel tavsiyeler ile geçmek istiyorsanız; bir tutam kuşburnunu kaynatarak koyu bir losyon haline aldıktan sonra ılık hale gelene kadar bekletin. Bu kuşburnu çayı ılık hale geldikten sonra göz kırşıkları için göz kapaklarına ve çevresine sürebilirsiniz. Uzmanlarımız kırışıklara karşı kuş burnu çayını önermektedir. Eğer sorununuz göz bölgesinde şişkinlikler ile alakalı ise şu tavsiyemizi dinleyebilrsiniz. Normal bildiğimiz siyah çay içerisine gözyaşı otu eklenerek veya yeşil çay ile soğuk kompresler ile şişkinlerinizden kurtulabilirsiniz.

Göz kırışıkları için hangi ürünler kullanılmalı sorusu ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Çok çalışmaktan ve uykusuzluktan dolayı yorulan gözleriniz için serinletici bir etki yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için 2 adet çay kaışığını buzdolabında soğumaya bıraktıktan sonra buzdolabından çıkarın ve kaşıkların alt tarafını göz kapaklarınızın üzerinde 5 dakika süre ile gezdirin. Soğuk kaşığı göz kapaklarında gezdirirken sizde gözlerinizi sağa sola ve yukarı aşağı hareket ettirebilirsiniz. Bildiğiniz üzere soğuk, burkuk ve vb durumda oluşan şişkinliklere karşı iyi gelmektedir.

Göz TorbalarıYaşın ilerlemesi ile göz torbaları ve göz kırışıkları oluşur. Bu durum dış görüntünüzü etkileyen başlıca etkenlerdir. Yaşınız ne olursa olsun kişi her zaman genç görünmek ister. Göz çevresinde halka biçiminde göz çukurunun etrafını saran kaslar vardır. Bu kasların gevşemesi sonucu göz torbaları oluşur. Eğer bu kasları çalıştırabilirsek gergin bir göz çevresine sahip olmuş olursunuz. Bunun içinde yapmanız gerekenleri aşağıda maddeler halinde açıklamaya çalışalım. ;

  • İçerisinde DMAE göz kremler kullanabilirsiniz. Bu krem balıklardan üretilen ve göz altı torbaları için oldukça yararlı doğal bir üründür.
  • Demlenmiş olan yeşil çayı daha sonra buzdolabında ufak buz kalıpları şeklinde dondurun. Sonrasında her gün 1 adet buz kalıbını göz torbaları etrafında gezdirin. Kullanım süresi 1 veya 2 dakikayı geçmemelidir.
  • Her gün havuç ve maydonuz yemek de olumlu sonuç vermektedir.

Eğer göz altı torbalarınız oldukça fazla ise tek çare plastik cerrahlar yardımıyla buradaki fazla derinin alınması gerekmektedir.

Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırk yaşından sonra kişinin yediği içtiği besinlere dikkat etmesi gerekir. Çünkü göz sağlığı ve görme duyusu bu yaştan sonra yavaş yavaş bozulmaya başlar. Bilgisayar ve televizyon karşısında, yada bir yazı okurken gözlerin en çok zarar gördüğü durumlardır. Çünkü göz sürekli olarak bir noktaya odaklanmış olmaktadır. Göz kapağının her hareketinde gözü koruyan ve ıslak kalmasını sağlayan göz yaşı salgılanır. Bu yüzden halk arasında gözü dikerek baktığınız zamanlarda sık sık dışarıda başka bir noktaya odaklanarak gözlerinizi daha sık açıp kapatmanız gerekmektedir. Bilgisayar başında çaılşanlar her saat başı yerinden kalkarak gözleri ile hem uzak hemde yakın noktalara bakarak göz jimnastiği yapmaları gerekir.

Göz Sağlığı İçin Beslenme

Beslenme göz sağlığı için bir başka önemli noktadır. Bunun için vücudun ihtiyacı olan her türlü vitamin ve maden tuzu alınmalıdır. Kusursuz görüş için A, B2 ve C vitamini alınmalı et ve yumurta yenilmesi gerekmektedir. Her gün düzenli yoğurt ve süt ürünlerin tüketilmeli içerisinde a vitamini (çok önemli) ve c vitamini olan meyveler yenilmelidir.Örnek olarak havuç, kayısı, balık…

Göz kırışıklarında doğru beslenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Leave a comment

  1. Bilgileri için teşekkür ederim. Peki Göz kırışıkları için elma sirkesini tavsiye eder misiniz?