Skip links
Published on: Vücut Maskeleri

Akne ve Sivilceye Karşı Cilt Temizliği

Akneler; cilt derisinin altındaki yağ bezlerinin salgılamış olduğu yağı, ilgili kanallardan dışarı atamaması sonucu oluşan bir cilt problemidir. Cilt gözenekleri kirden, terden ve dış etkenlerden dolayı zamanla tıkanır ve hemen altındaki biriken yağ atıkları dışarı çıkamaz. Böylelikle akne oluşmaya başlar. Bu makalemizde akne ve sivilce temizliğinden bahsedeceğiz.

Irk, cinsiyet, iklim ya da coğrafi bölge farkı gözetmeksizin dünya genelinde çok yüksek bir oranda seyreden akne, bir cilt hastalığıdır. Fakat ne yazık ki hasta ailesi ve akneli kişi tarafından önemsenmez. Ergenlik çağının bir gerçeği olarak kendi haline bırakılır. Ancak asıl gerçek başkadır! Geçen zamanın izlerini, nasıl yüzümüzde kırışıklıklar olarak taşıyorsak, önemsemediğimiz aknenin de yaptığı kalıcı tahribatı taşırız.

Sivilcenin kendisi veya bıraktığı izler yüzünden bunalım yaşayanların sayısı oldukça fazladır. Işıltılı pürüzsüz bir tene sahip olmak, kişinin güzelleşme isteğinden öte, kendine güveni bakımından da gereklidir.

Ergenlik sivilcesi; yağ üreten bezlerin uzun süreli ve tekrarlayan iltihabi bir hastalığıdır.

Çoğunlukla ergenlik çağından başlayarak, erişkinliğe kadar uzun yıllar devam eder. Birden fazla faktörün bir araya gelmesiyle oluşur.

Akneye karşı yapılacak ilk adım uygun temizleme yöntemleri ile cildinizin gözeneklerini açık hale getirmek gerekir. Ancak bu şekilde sivilce oluşumunu minimum hale getirebilirsiniz.Yıkama sonrası içerisinde alkol ve parfüm bulundurmayan tonikler yardımıyla cildinizin için uygun vitaminler içeren ürünler kullanabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız cilt temizliği ile cildinizin uzun yıllar sağlıklı kalmasını sağlayacak ve aknelere karşı korunmuş olacaksınız.

 Akne temizliğinde yumuşak ürünler ve saf su kullanılmalıdır. Eğer aknenin oluşmasında herhangi bir kozmetik ürün tetikliyorsa, bu ürünü kullanmayı kesin. Konu ile ilgili videomuzu izleyerek cilt temizliğini tamamlayalım.

Leave a comment