Skip links
Published on: Vücut Bakımı

Gece Kremlerinin Önemi

Gün boyu çalışma şartları ve dış etkenlerin etkillerin maurz kalan cildimiz gece bizimle beraber istirahate çekilir. Cildimizin gece metabolizması daha hızlı çalışır, gözenekleri daha çok açılır ve solunumu artar. Cilt üzerindeki hücreler daha hızlı yenilenmeye başlıyor. Bu sebeple cilt bakımın en etkili olduğu zaman gece vaktidir. Bu makalemizde gece kremlerinden ve kullanımından bahsedeceğiz.

Gece boyunca cildimizde ne çok değişiklik oluyormuş değil mi? Hepsi bu kadar değil tabi ki. Geceler kan dolaşımı gündüze göre daha hızlı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda; akşam 18:00 den sonra cilt metabolizmasının arttığı, gece 24:00 e doğru cildin kendini yenileme hızının ve kan dolaşımının zirve yaptığı, sabaha karşı 04:00 civarlarında ise hücre bölünmelerinin daha da arttığı görülmüştür. İşte bu yüzden gece kremlerinin çoğunlukla kullanım nedeni cildin ihtiyacı olan nemi ve bileşenleri cildin en çok ihtiyacı olan zamanda karşılamak içindir. Böylelikle gün içerisinde yıpranan cildimiz etkili bir şekilde onarılır ve esneklik kazanır.

Cildiniz için kullanacağınız ürünleri seçerek yaşınıza uygun olanları tercih etmeniz gerekir. Çünkü her yaşa göre içeriğindeki bileşenleri yoğunluğu değişebilmektedir. 30 yaşından sonraki kişilerde gece kremlerinin kullanımı daha önemli hale gelmektedir. Çünkü bu yaştan sonra cilt kendi kendi onarma yetisini yavaş yavaş kaybeder ve ancak dışarıdan bir etki ile kendine gelebilir. Uygulayacağınız gece kremleri ve nemlendiriciler ile cildinizin esnekliğini uzun süre yakalamış olacaksınız.

Cildinize Göre Krem Kullanın

Gece kremleri, normal kremlere göre daha yoğun ve yağlı olabilmektedir. Bu sebeple gece ve gündüz kullanacağınız kremlerin birbirini tamamlayıcı olması gerekmektedir. Bu yüzden aynı markanın set halinde gece ve gündüz kremlerini beraber kullanmanız daha faydalı olacaktır. Eğer cildiniz kuru ise bol nemlendirici, eğer cildiniz çok yağlı ise yağ oranı daha az olan kremler kullanmalısınız. Tabi arada kalanları da unutmamak lazım. Cildim biraz kuru biraz yağlı diyorsanız o zaman karma ciltler için üretilen kremleri kullanabilirsiniz.

Özetle: uyku saatlerinde bedenimizi dinlendirirken cildimizin de ihtiyacı olan bileşenleri gece kremleri ile karşılayabiliriz. Bu tür kremleri temin ederken aynı markanın set olan (gündüz-gece) kremlerini kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kremler yaşınıza ve cildinize uygun olması gerekir.

Leave a comment