Hamilelikte Öksürük ve Tedavisi

Hamilelikte Öksürük ve Tedavisi

Bir sıcak bir soğuk havanın hakim olduğu bu günlerde her insan gibi hamile bayanlarda çeşitli gripal enfeksiyonlara yakalanabilmekte, üşütebilmektedir. Hamileliğin tüm dönemlerinde ilaç kullanımının tavsiye edilmediği bu durumlarda bitkisel yöntemler oldukça önemli bir hal almaktadır. Bu makalemizde kış dönemlerinde hamile kalan bayanların yaşadığı sorun olan Hamilelikte Öksürük Tedavisi’ni anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu makaleyi yazmamın en büyük nedeni, şuan hasta olan eşimin öksürüğünü durdurmak için arayışlarım sonucu bulduklarımı başka bayanlarla paylaşmaktır. Her ne kadar bebek anne karnında öksürük veya hapşurmak gibi güçlü sarsıntılara karşı güven içerisinde dursa da anne için bu durum zor olmaktadır. Çünkü karnın oldukça şişkin ve gergin olması öksürük veya hapşuruk sonrasında basıncın etkisiyle karında ağrılara sebep olmaktadır. Bununla birlikte hamileliğin son dönemlerinde vücudun salgılamış olduğu hormonlar neticesinde kemiklerde açılma yumuşama ve gevşeme gibi durumların oluşması öksürük sonrası özellikle sırt bölgelerinde ağrılara sebebiyet vermektedir.

Hamilelikte Öksürük Tedavisi İçin Bitkisel Yöntem -1

 • Toz zencefil
 • çiçek balı

1 çay kaşığı toz zencefil ile 1 çay kaşığı çiçek balını birbiri ile iyice macun olana kadar karıştırın. Aç tok farketmez ağzınıza atın. Zencefilin tozunun taze olması önemlidir. Eğer uzun zamandır evinizde toz zencefil var ise bundan pek fayda beklemek doğru olmaz. Bu sebeple kuruyemişçilerden taze olarak temin edilebilir. Bu karışımı ağzınıza attıktan sonra boğazınızda hafif bir yanma hissi oluşacaktır. Bu doğru ve etkili macun elde ettiğinize işarettir.

Hamilelikte Öksürüğü Engellemek için Bitkisel Çay

 • Zencefil kökü
 • çubuk tarçın
 • mümkünse çiçekli ıhlamur
 • elma
 • limon
 • bal

Kaynamış olan suyun içerisine ıhlamur, tarçıın ve zencefili ekleyin. Daha sonra elmanın kabuğunu soyarak içerisine ekleyin. Eğer burun akıntısı ve grip belirtileri var ise limon sıkabilir, tatlandırmak için içerisine ibir miktar bal ekleyebilirsiniz. Demlendikten sonra istediğiniz kadar içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken her güne özel çay demlemeniz gerekmektedir.Çünkü bitkisel çaylar taze olduğu sürece etkili olmaktadır.

Hamilelikte öksürük tedavisi’nde kullanılabilecek bir çok yöntem bulunmaktadır fakat tüm bunlar hamilelik döneminde kullanılamamaktadır. Yukarıdaki yöntemler ileri derece olmayan öksürük durumlarında kullanılmalıdır. Eğer öksürüklerin şiddeti ve sayısı oldukça fazaysa, geceleri yatırmıyorsa mutlaka doktora gitmekte fayda var. Hamile olan eşimin öksürüğü çok ilerlediği için bitkisel yöntemler etki etmedi. Bu sebeple doktoru ağrıları için minoset, öksürüğü için asist öksürük şurubu, iltihap için de aksef 500 mg antibiyotik verdi. Bu ilaçları yazıyorum ki hamile olupta doktoru bu ilacı verenler rahatlıkla kullanabilirler.

Hastalığın ilerleyen durumlarında ilaç tedavisi gerekli olabilmektedir. Çünkü iltihap bebeğe bulaşırsa erkenden alınması gerekebilir. Yada hamileliğin son günlerinde çok fazla öksürük vücudun doğum ortamını tetiklemesine ve erken doğuma yol açma durumları vardır. Bu sebeple doktorounuzun kontrolünde ilaç kullanmanız yararınıza olacaktır.

17 Comments

 1. gamze
 2. havva
 3. fadime
 4. fahriye
 5. havva
 6. damla
 7. Nuray
 8. müzeyyen
 9. derya
 10. Ayşenur
 11. poshspice
 12. tavsiye
 13. tavsiye
 14. serzenish
 15. serzenish
 16. Tuuba
 17. kara-sevda#

Yorum Yazmak İster Misin?