Vücut Temizliği Nedir?

31
23257
Vücut Temizliği Nedir?
Vücut Temizliği Nedir?

Beden ve ruh sağlığına zarar verebilecek her türlü ortamdan korumak amacıyla kişinin yaptığı veya yapacağı tüm temizlik önlemlerine hijyen denilmektedir. Temizlik insanın dünyaya geldiği günden itibaren anne ve babası tarafından öğretilen ve gösterilien ilk eğitim olduğunu söyleyebiliriz. Her yetişkin kendi temizliğinden sorumludur.

Küçük yaştaki insanlar ise temizlik ihtiyaçlarından büyüklerine karşı muhtaçtır. Tuvaletten yemek içmeğe kadar olan tüm süreçlerde temizlik alışkanlık hale getirilmesi gerekmektedir.Temizlik sadece gözle görünür pisliklerden kurtulmak değildir. Örnek olarak insanın her gün kalktığı zaman el ve yüz temizliğini yapması gerekmektedir.

Sağlık insanın hayatta sahip olduğu en büyük serveti olduğunu söyleyebiliriz. İnsanın ne kadar maddi olarak varlığı olsa da her gün ağrılı ve acılı geçen günlerde bu varlıklar bir anlam ifade etmez. Örnek olarak bir insanın diş ağrısı problemi varsa, ne kadar çok yiyeceği olsa da bunları yiyemedikten sonra bu yiyecekler bir anlam ifade etmez. Bu sebeple vücudun her bölgesine ayrı temizlik uygulaması yapılması gerekir.

Sabahları kalkıldığında el, yüz ve diş temizliği, akşamları yatarken diş ve vücut temizliği mutlaka olması gereken temel temizlik önlemleridir. Vücut temizliğinin en büyük uygulaması tabi ki banyo yapmaktadır. Çünkü vücudumuzun her yerinin temizliğini tek seferde yapmış olacaksınız. Her gün banyo yapan bir insanın vücudu oldukça sağlıklı bi hal olacaktır.

Temizlik yapılırken tek başına su yeterli olmamaktadır. Mutlaka insan cildine uygun pH değerine sahip sabun ve şampuanların kullanılması gerekmektedir. Bu temizlik araçlarını da kullanabilmek için uygun diş fırçası, banyo sünger veya lifleri, ayak ve el temizliği için uygun fırçaların olması gerekmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için vücut temizliğine özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu temizliğe önem verdiğiniz takdirde zaten sağlıklı olmak adına önemli bir adım atmış olacaksınız.

31 YORUM

  1. Bu kuralları yeğenime yazıp odasına asmak için girdim bu siteye..Önce siteye girip tüm yazıyı dikkatlice okuyup daha sonra s..g..be diye yorum yazan arkadaşım böyle düşünüyorsan keşke girmeseydin hiç siteye ha bize senin için önemli olmadığını göstermeye çalışıyorsan bu bizi ilgilendirmiyor.Senden ricam bundan sonra birde internet üzerden kişilik geliştirme koçlarına bak.Lütfen kayda değer okuduğumuzda yararlanabileceğimiz yorumlar yazın.İnsanlık adına….

  2. katiliyorum gozde nur a… siteye tesekkur ederim, tirnak eti soyulmasi bende de oluyodu d vitamini eksikliginden kaynaklandigini saniyodum fakat c vitaminiymis, hazir ki$ aylarinday iken bol bol narenciye tuketmek lazim..

  3. bu sayfayı yayınladığınız için teşekkür ederim. gerekten çok kısa. :-* 😳 🙁 😥 😕 😡 😮 :zzz 😛 🙄 :sigh: 😀 😆 🙂 😉 8) 😐

  4. zehrave öz olmus ben burayi oylesine ziyaret ettim 13
    yasindayim peeling tonik ve cilt bakimi ile ilgili seyler yapiyorm. bir tavsiye ozelliklede kizlara sabah yuzunuzu soda ile yikayin sakinn limon surmeyin asirt coook zararli cilt icin gul suyu ile. yikayabilirsiniz 1.
    tatli kasigi turk jahvesine 6 damla zeytinyag koyun karistirin yuzunuze surun 5 dk sonra durulayin ilik suyla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here