Skip links
Published on: El Bakımı

Bitkisel El Bakımı Tavsiyeleri

Doğal ve bitkisel yöntemler ile evinizde kolayca el bakımınızı yapmak ister misiniz? Bu makalemizde kolayca el bakımınızı ne şekilde yapabileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Ellerimiz günlük hayatımızda en çok kullandığımız ve işlerimizi gerçekleştirebilmemiz için sıklıkla kullandığımız organımızdır. Böylesine önemli bir organımızın düzenli bakımlarını yaparak çatlaklara karşı ve cildimizin dayanıklılığını arttırmak adına faydalı olacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey zeytinyağı ve limon suyudur.

Özellikle kış günlerideyseniz nem ihtiyacını tamamlayamayan cildiniz çatlamalara başlar, yüzeyi pütür pütür olur. Çatlaklardan içeri giren miktroplar ise çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu sebeple yapılması gereken şey elleri mümkün olduğunda nemli tutmaya çalışmaktır ve mümkün olduğu kadar nem kaybını önlemek için eldiven kullanılmalıdır. Yukarıda da adından bahsetmiş olduğumuz limon ve zeytinyağı el bakımında önemlidr. Geceler yatmadan önce ellerinize damlatacağınız bir kaç damla zeytinyağı ile ellerinizi ovabilirsiniz, dilerseniz limon suyunu da tıpkı zeytinyağı gibi ellerinize ovarak uygulayabilirsiniz. Fakat ikisini bir anda yapmayın. Birini tercih etmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz el bakımı için diğer faydalı el bakım tariflerimize geçelim.

Yıpranmış eller için; yumuşatıcı ve besleyici kremlerden faydalanabilirsiniz. Bu kozmetik ürünlerinin haricinde kendi kreminizi kendiniz yapabilirsiniz.

  • 5 çorba kaşığı yulaf unu
  • 2 çorba kaşığı bal
  • 1 adet yumurtanın sarısı

Yukarıda saymış olduğumuz malzemelerin hepsini bir kap içerisinde birbiri ile homojen şekilde krem olana kadar karıştırın. Bu yapmış olduğunuz el kremini sabah akşam olmak üzere ellerinize sürerek kullanabilirsiniz.

Cilt için oldukça faydalı olan salatalıkta elleri için oldukça faydalı bir sebzemizdir. Salatalık maskesi için;

  • 5 yemek kaşığı salatalık suyu
  • 3 yemek kaşığı badem yağı
  • 4 yemek kaşığı kakao

Tüm bu malzemeleri tıpkı yukarıdaki gibi birbiri ile iyice karıştırdıktan sonra buz dolabında 15 dakika süre ile soğumaya bekletin. Krem soğuduktan sonra sabah akşam olmak üzere elleriniz ve cildiniz için kullanabilirsiniz.

Tırnak Bakımı

Tabi ki el bakımında tırnakları da unutmuyoruz.

  • 1 yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı ananas suyu
  • 1 tatlı kaşığı sirke

Bu malzemeleri birbiri ile karıştırırak Günün herhangi bir zamanında tırnaklarınızı içerisinde 5 dakika süre ile bekletin. Sonrasında ellerinizi yıkayabilirsiniz. Ananas suyunu bulmanız sıkıntı olabilirse eklemeden de yapabilirsiniz. Eğer tırnaklarınızda sarılık var ise limon suyunda 5 dk süre ile bekletebilirsiniz. Tırnaklarda sıklıkla kırılmalar ve çatlamalar oluyorsa eğer oje sürüyorsanız 1 hafta 10 gün süre ile sürmeyin, tırnakların doğal olarak büyümesini sağlayın. Bu sürede tırnaklarınız kendini toparlayacaktır

Ellerinizin için kullanabileceğiniz diğer salatalık maskeleri için aşağıdaki makalemizi okumak isteyebilirsiniz.

http://www.ciltbakimlari.com/cilt/cilt-maskeleri/476-salatalik-maskesi

El bakımı ile daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki videolardan bulacağınızı tahmin ediyoruz.

Leave a comment