Skip links
Published on: Saç Hastalıkları

Saç Kıran Nedir?

İnsan vücudunun kılla kaplı olduğu bölgelerde; saç, sakal, kirpik veya vücudunun herhangi bir bölgesinde görülen ufak bölgesel kıl kayıplarına saç kıran denilmektedir.Bu makalemizde saç kıran probleminden bahsetmek istiyoruz. Eğer sizin de saç ve sakallarınızın bazı bölümlerinde bu türden bir seyreklik yaşıyorsanız aşağıdaki makalemizi dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Genelde saç bölgesinde çok görülmektedir. Ufak çaplı görülen bölgesel dökülme dediğimiz büyüklükler aslında bir bozuk para büyüklüğünde bir parmak ucu kadar büyüklükte olmaktadır. Etrafı dolgun kıllarla kaplı olduğunda oldukça çirkin bir görüntü oluşturmaktadır.

Hastalığın görülme sıklığı yüzde 60 civarında 20 yaş ve altında görülmektedir. Bu durumda çocuklar ve gençler riskli grupta bulunmaktadır. Bu hastalığın neden oluştuğu tam olarak bilinememektedir. Fakat bu hastalığın tetikleyicilerinin stres, kansızlık ve guatr rahatsızları olduğunu söyleyebiliriz.

Saç kıran problemi oluştuktan sonra uzun süre bu şekilde devam etmez. Genelde 1 yıl içerisinde hiç bir işlem yapılmadığı takdirde bile kendi kendine iyileşmektedir.

Saç Kıran Tedavisi

Saç kıran tedavisinde kortizonlu krem ve losyonlar kullanılmaktadır Şiddetli görülen durumlarda iğne ile kortizonlu ilaçlar kullanılabilmektedir. Kortizonun çeşitli yan etkisi olan bir ilaç olduğundan tedavi fazla uzatılmaması gerekmektedir.Saç dökülmesi sorunlarında kullanılan %5 minoxidil de saç kıran hastalığında fayda sağladığı görülmüştür.Ultraviyolar A ışınları ve psoralen içilerek te tedavi sağlandığı saptanmıştır.

Leave a comment

  1. bende saç kıran var yaklaşık bir yıldır doktorlar sıkıntı stres diyor saçlarımı böle görüncede daha da sıkıntıya giriyorum ve bu yüzden tüylenme olmuyo önerdiğiniz bi ilaç var mı acaba

  2. Benimde şuan sakallarımın bir kısmında çıktı. Bir yöntem denedim, şuan işe yarayıp yaramadığına bakıyorum. Eğer işe yararsa burada paylaşacağım. Takipte kal nahide…