Skip links
Published on: Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesini Hızlandıran Faktörler

Kalıtım: Saçın uzama yeteneği ve dökülmesi genlere bağlı ise dışarıdan yapılacak müdahalenin herhangi bir yararı olmaz.

Stres: Bu durum karşısında, kafa bölgesindeki kaslar gerilerek saç köklerine kan akışını yavaşlatır. Canlandırıcı özelliği olan bitki yağlarını, dairesel hareketlerle saçlara masaj yaparak sürmek çok faydalıdır. Örneğin sandal ağacı yağı, hardal yağı gibi..

İlaçlar: Kemoterapi gibi bazı ilaçlar da saç dökülmesine neden olur.

Hormonal değişiklikler: Hamilelik sonrasında ve menopoz döneminde de saçlar dökülür. Genetik olarak saçları dökülen erkeklerde “testesteron”, DHT (dihidrotestesteron) denilen bir yan ürün yaratarak dökülmeye davetiye çıkarır.

Troit bezi bozuklukları: Hanımların, şakak ve alın bölgesindeki saçlar bu soruna bağlı olarak dökülüp, uzamamaya başlar. Böyle durumlarda doktora danışmak gerekir. Troit bezi boş derisinin kon dolaşımını, olumlu yönde etkiler. Bu bölgede kan dolaşımı zayıf olduğu zaman, saçlar da güçsüz ve zayıf olur.

İklim değişikliği: Özellikle sonbahar mevsiminde, saçlar da tıpkı yapraklar gibi dökülür. Ne var ki bu durum birdenbire değil, yine ağaç yapraklarının önce renginin değişmesi ve sonra da kuvvet kaybederek dökülmesi gibi belli bir süre içinde olur. Yazın ise UV ışınları cilt ve saçlarda E vitamini yoğunluğunun azalmasına yol açar. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce cilde E vitamini takviyesi yapmak gerekir.

Saç dökülmesine neden olan diğer etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

**Yanlış planlanmış zayıflama rejimleri ve kötü beslenme
** Bazı ateşli hastalıklar
**Zehirlenme ve radyasyon
** Kansızlık
**Sıkıntı, endişe, uykusuzluk, bozuk dişler
**Ameliyatlar
**Devamlı toplanan saçların gerilme ve çekilme nedeniyle zayıflaması **Saçlara gelişigüzel seçilmiş boyalarla verilen zararlar

Kısaca özetleyecek olursak; mikrobik, metabolik, hormonal ve travmatik olmak üzere pek çok etken saç dökülmesini tetikleyebilir.

Neyse ki, saçlar dökülse bile kökleri kaybolmuyor. Böylece biz de saçımızdan ümidimizi kesmiyoruz. Bir kozada gözünden yaralanan bir kişinin, gözünün altına ve üstüne plastik ameliyatla, saçsız baş derisinden parça alınarak eklenmiş. Bir müddet sonra, şaşırtıcı bir şekilde gözlerin çevresinde saçlar çıkmaya başlamış. Sonuçta saç kökleri, sirkülasyonun canlanmasıyla birlikte yeniden üretime geçmiş. Yaşanan bu ilginç olay, saç köklerinin daima canlı olduğunun bir göstergesi aslında. Doktor Max A. Goldzieher saçı dökülenlere şu tavsiyede bulunur: Günde bir-iki defa, parmak uçlarınızla saç derisine östrojen saç suyu ile friksiyon yapın.

Doktor Perriconda, beyinde iyileştirici etki yapan her şeyin deride de aktif ve iyileştirici bir etkiye sahip olduğunu savunur. Bu nedenle hayata olumlu düşünce ve duygularla bakanların, güzel bir cilde ve saça sahip olmaları daha kolaydır. Beyin ve deri sinirlerinin hareketleri arasındaki bağ saç üzerinde, son derece önemli bir etkiye sahiptir.

ÖNERİLER

• Dökülmeyi önlemek için, en az üç aylık ciddi bir bakım uygulamanız gerekir. Bakımın yanı sıra beslenme programına da son derece önem vermelisiniz. Çünkü saç köklerinin beslenmesi, tamamıyla yediğimiz besinlerle sağlanır. Tıpkı; ulaşım hatlarının bulunduğu yerlerin gelişmesi gibi…
• Çinko, B6, kalsiyum ve bakır; sağlıklı saçlara sahip olmada önemli rol oynar.
• Saçlarınızın yapısına uygun olan iki farklı şampuanı dönüşümlü olarak kullanın.
• Bebek şampuanı kullanmayın. Besleyici ve onarıcı özelliği az olan bebek şampuanları büyüklerin saçları için yetersiz kalır.
• Piyasada saç dökülmesini önleyen pek çok ürün mevcuttur, işte bunlardan bazıları: “Minoxidil” FDA, Dünya Gıda ve ilaç Örgütü tarafından onaylanmıştır. Kullanıldığı süre içinde saçın dökülmesini engeller. Ammoxil, Anagen3, PraxitenN, Fabaolol, Folten gibi ilaçlar da saç dökülmesini önlemede iyi sonuçlar vermektedir.
• Baş derisinde kan dolaşımını artıran yeşil çay, gingo biloba ve ginseng gibi Uzak Doğu kökenli bitkiler de saçların canlanmasında ve uzamasında oldukça etkilidir.
• Biberiye bitkisi de saç dökülmesini önler. Tıpkı çay gibi demlenip, suyu süzülür ve her banyo sonrası bu su saça uygulanırsa etkili sonuçlara ulaşılır.
• Günümüzde çok bahsi geçen saç nakli ise, cerrahi metotlarla uygulanmaktadır. Saçlı bölgeden alınan saç telleri, dökülen kısma mikro cerrahı uygulamasıyla adeta ekilir.

Leave a comment