Skip links
Published on: Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesine Karşı Rogaine Minoxidil

Rogaine Nedir?

Saç dökülmesi ve tekrar saç çıkması konusunda araştırmalar yapan FDA’dan onay almış ve ilaç devi Pfizer’in saç dökülmesi problemi yaşayanlara karşı geliştirmiş olduğu bir saç ürünüdür.

Amerika da bulunan dermatologların tercih ettiği ilk ve tek üründür. Saç dökülmesine karşı kullanılan diğer kozmetik hiç bir kanıtı olmamasına rağmen Rogaine kullananların yüzde 90 nın da tekrar saç çıktığı deneysel olarak kanıtlanmıştır.

Rogaine erkek tipi saç dökülmelerinde oldukça etkilidir. Erkek tipi saç dökülmesi belirli bir bölgede olduğu gibi tepe bölgelerinde dökülen saç dökülmesi tipidir. Bayanlarda veya sağlıklı erkeklerde saç dökülmesi başın her yerinde döküldüğü takdirde bir sorun olmamaktadır. Fakat tepe bölgesinin veya şakak bölgesinin hızla artan saç tellerinin eksikliğinde hemen müdahale edilmesi gerekmektedir.

Rogaine’nin içerisinde minoxidil solüsyon bulunmaktadır. Minoxidilin kıl çıkartıcı özelliği bulunan güçlü bir losyondur. Daha ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Rogaine losyonun piyasada iki farklı ürünü bulunmaktadır. Bunlardan birisi erkekler için olanı “Rogaine %5 minoxidil” diğeri ise “Rogaine %2 minoxidil” olan losyonlardır. İçerisinde bulundurduğu yüzde minoxidilin haricinde hiç bir fark yoktur. Eğer bazı bayanlarda aşırı derece de saç dökülmesi varsa, Erkek %5 minoxidil kullanabilirler. Bunda hiç bir sakınca yoktur.

Minoxidil Nedir?

Minoxidil aslında bir vasoilatör yani damarların genişlemesini sağlayan damar açıcı bir ilaçtır. Damarların genişlemesi sonucunda tansiyonu düşürmede ve kalbin daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Minoxidil, kalp ve tansiyon hastlarına çare olarak bulunmaya çalışılan bir ilaç olsa da yan etki olarak kıllanmaya yol açtığı tesadüf eseri farkedilmiştir. Ve bu kıllanma etkisi geliştirilerek Minoxidil Losyon halini almıştır. Ve şu sıralar saç dökülmesine karşı bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Rogaine Yan Etkileri

Genel olarak Rogaine solüsyon kullananların en sık karşılaştığı yan etkiler; saç derisinde kepeklenme ve kaşıntı olmaktadır. Bunun dışında ilacın ilk kullanımında saç dökülmesini hızlandırabilmektedir. Bu durum geçici olup cansız saçların dökülerek yerine sağlıklı olanların gelmesi durumudur.

Daha fazla kaynak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Rogaine Kullanımı, etkileri ve yan etkileri?

Leave a comment