Skip links
Published on: Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Erkeklerde olduğu gibi bayanlarda da saç dökülmesi problemi görülebilmektedir. Bu hormonal olabildiği gibi dış faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Dökülmenin nedenlerini bulabilirseniz ve bu nedenlere dur diyebilirseniz hiç bir tedavi şekline gerek kalmadan saçlarınızı kurtarabilirsiniz. Bu makalemizde bayanlarda görülen saç dökülmesi probleminden dökülmenin nedenlerinden bahsedeceğiz.

Konuya girmeden önce şunu belirtmekte fayda görüyorum; saç dökülmesi ve günlük belirli miktarda saç kaybı kesinlikle normaldir. Bu olay erkek olsun kadın olsun fark etmez aynıdır. Nasıl ki ağaçlardaki eski ve hasarlı yapraklar dökülerek yeni yapraklara yer açıyorsa tıpkı saçlar da eski ve zayıf olanları dökerek yerine taze ve yenilerinin çıkması için dökülür. Erkeklerde günlük 100 adet saç teli kaybının normal olduğu söylenmektedir. Eğer sürekli olarak saçlar kopuyor, belirli bölgelerde açılmalar oluyorsa işte o zaman ters giden bir şeyler var demektir ve hemen aşağıdaki başlıklara beraber kısaca göz atıyoruz.

Sıkıntı ve Stres

Sıkıntı ve stresin nelere sebep olabileceğini anlatmaya kalksak sayfalarca yazı yazmamız gerekir. Mutluluk ve moralin kanserli hastaları bile iyileştirebildiği gibi sıkıntı içerisinde bulunan yaşamış olduğu stres saçları dökebilir, saçları beyazlatabilir hatta kaşları bile dökebilir. Bu sebeple stresli bir ortamda bulunup bulunmadığınıza, çalışma hayatınızın ne şekilde olduğu hakkında bir düşünün. Çünkü en iyi cevabı kendiniz biliyorsunuz.

Eğer cevabınız evet ise, bu durumu azaltıcı önlemler denemelisiniz. Çalışma şeklinizi tekrar düzenleyin, çalşma saatlerinizi tekrar gözden geçirin. Eğer yoğun bir dönem yaşıyorsanız mümkünse hemen tatile çıkın. Çünkü hiç birşey sağlığınızdan daha önemli değildir.

Hormonal Bozukluklar ve Eksik Vitaminler

Demir eksikliği, kansızlık, trioit hastalıkları, kalıtsal özelliklerden dolayı saçlar dökülebilir. Kalıtsal özelliklere karşı bir şey yapamazsınız fakat demir ve kansızlığa karşı ilaç takviyelerini uygulayabilirsiniz. Tabi bunu kendinizin fark etmez mümkün değildir. Ancak tetkik ve tahliller sonucunda uzman kişilerin yardımıyla bu mümkün olabilir. Eğer stres ve sıkıntı probleminizin olmadığını düşünüyorsanız hemen bir cildiye doktorundan yardım almanız gerekmektedir. Eğer gerçekten bu saydığımız maddelerin eksikliğine bağlı olarak dökülme varsa, içerisinde demir barındıran yiyecek ve içecekler tüketebilirsiniz.

 Güzellik ve Kozmetik Zararları

Güzelleşmek adına bayanlar kendilerine eziyet ediyorlar da farkında değiller. Aşırı ve uzun süre makyajlı kalan ciltlerin gözeneklerinin tıkandığından mı bahsetsek, her hafta saçlarını değişik renklere boyatarak saçların kendi renk pigmentleri ile oynayanlardan mı bahsetsek, üzerine şişe şişe boşalttıkları parfümlerden mi bahsetsek bilemiyorum. Neyse fazla ayrıntıya girmeden saçlar ile olanlardan bahsetsek yeterli olacaktır.

Şaclara şekil vermek için dakikalarca sıcak föne maruz kalan saçlar bildiğiniz yanıyor. Aşırı sıcaklıktan dolayı ne olduğunu anlayamayan saç kökleri çareyi saçtan kurtulmakta görüyor. Bununla birlikte saçlara sürülen sabitleştirici jel veya jöleleleri kullanarak saçlarınızın alçıyla kapladığınızın farkında bile değilsinizdir. Hele ki adi, baya ve kalitesiz kozmetik ürünleri (şampuan, krem vb…) kullanarak sağlığınızda oynadığınızdan haberiniz bile olmayabilir. Bu sebeple kozmetik ürünlerinden dolayı saçlarınız dökülebilir. Bunu anlamak içinse kozmetik ürünlerine bir süre ara verebilir, yada miktarlarını çok çok azaltabilirsiniz.

Hatta hafta sonunun evde geçirmeyi planlıyorsanız saçlarınızı yıkamayın, bırakın kendi halinde yağlı dursunlar. Saçlarınız bir gün kendi halinde doğal yağı ile beraber dursunlar. Bu bile hiç bir şey yapamıyorsanız yeterlidir.

Şimdilik anlatacaklarımız bu kadar, konu ile ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki videoları izleyerek tamamlayalım. Fikir ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum sistemini kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

  1. Saçlarım sedef hastalığından dolayı dökülüyor olabilirmi sedef saç dökmez diyorlar ama…

  2. Merhaba Ezel,

    Sedef hastalığı ile ilgili şuan bir bilgimiz bulunmuyor. Konu ile ilgili araştırma yapıp, makalemizi en kısa sürede yayınlamayı düşünüyoruz. Makalemiz hazır olduğu zaman [b]Saç[/b] kategorisinin altındaki [b]Saç Hastalıkları[/b] bölümünde bulabilirsin. 🙂

  3. slm saçlarım dökülüyor..banyo yapıyordum ama tarakken dökülüyor.. bazen.. ama bioblas kullanıyorum. şampuan kullanmaya devam edebilir miyim?acaba.. annem dğiştirme diyor devam et dedi.. dökülmüyor.. artık.. biraz dökülüyor..