Skip links
Published on: Saç Bakımı

Sağlıklı Saçlar İçin Neler Tüketilmelidir?

Dengeli ve yeterli beslenmenin, şaşırtıcı derecede önemli bir çözüm olduğu gerçeğinden yola çıkarak, saçlarımızın sağlığı için gerekli olan vitaminleri birazdan sıralayacağız.

Saç ve cilt güzelliğinde B grubu vitaminler (Bl, B5, B6, B12), ınısıtol ve vitamin H (biyotin), vitamin C, folik asit, vitamin D, vitamin E (tokoferol), vitamin A, çinko ve magnezyum en büyük rolü oynar. Saçımız için yararlı vitaminlerden “H” vitamini (biyotin) saç güzelliğinde çok önemli bir yeri olan kükürdün, hücrelere taşınmasını sağlar. Başlıca kaynakları; baklagiller, mercimek, fasulye, fındık, fıstık, yulaf vs.dir. En aktff ontioksidonlardon olan “betakaroten” de güneş ışığının vereceği zararları azaltır. Kaynakları; başta havuç olmak üzere tüm turuncu renkteki meyve ve sebzelerdir. Magnezyum ve çinko; saçın yapı taşı olan keratinin üretimini hızlandırarak saçımızı güçlendirir. Çinko içeren gıdalarla beslenmek hücreyi serbest radikallere karşı korur. Hücre ve dokuların yenilenmesi için, gerekli olan minerallerden biri de çinkodur. Kaynakları; yeşil yapraklı sebzeler, soya filizi, süt ürünleri, tahıllar, balık vs.dir.

Bakır eksikliğinde saçlarımızda dökülme ve ağarma meydana gelir. Folik asit, dolaşımı hızlandırır. Yani folık asit sayesinde, saç köklerine ve deriye daha çok oksijen gider ve saçlarımız sağlıklı uzar. Ispanak, mercimek, bezelye, nohut, şalgam, yer fıstığı ve böbrek en fazla folik asit içeren besinlerdir. Saç köklerini içten besleyen kanımız; yaptığı yolculuklarda her hücreyi, yediklerimizden aldığı maddelerle besler.

Saç köklerimiz de işte bu yolla beslenir. Onların sağlıklı olabilmesi için, büyük oranda yeşil sebzeler, meyveler, tahıllar, yağlı tohumlar ve proteince zengin bir beslenme alışkanlığı edinmek önemlidir. Çinliler ve İrlandalılarda kellik neredeyse hiç görülmez. Çinliler B vitamini açısından çok zengin yiyeceklerle beslenirler. Sıkça yedikleri balık, soya fasulyesi, kabuklu pirinçten yapılmış yiyecekler ve çok az pişirilmiş sebzelerle beslenerek son derece güçlü saçlarla yaşarlar, içme suları, toprak mahsulleri ve denizden aldıkları gıdalar çok fazla iyot ihtiva ettiğinden İrlandalıların saçları da mükemmeldir.

Her gün yenen yoğurt, bira mayası, kepekli buğday ezmesi ve şeker pekmezi saçlara gerçekten şaşırtıcı derecede renklilik ve canlılık katar.

B grubu vitaminlerinden “ınısıtol” başın çıplak yerlerinden saç çıkmasını sağlar. En iyi kaynağı şeker pekmezi, kepekli buğday ezmesi, karaciğer ve bira mayasıdır. iyot, düzgün bir kan dolaşımı için mutlaka gereklidir. Deniz yosunundan yapılmış tabletler ve deniz ürünleri yönünden zengin beslenmeyle, ihtiyaç duyulan iyot alınır ve böylece saçlar güçlendirilir. Demir eksikliğinde kan fakirleşerek saçların güzelliğini olumsuz yönde etkiler.

Bira mayası gür saçlar için mutlaka gereklidir. Çinliler ve irlandalılar gibi sağlıklı saçlara sahip olmak için yukarıda önerilen tarzda bir beslenmeyi takip edeceğiz anlaşılan.

Leave a comment