Skip links
Published on: Saç Bakımı

Cevizin Saça ve Vücut Sağlığına Faydaları

Saç dökülmesi ve bakımında cevizin önemi oldukça büyüktür. Cevizin kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını hızlandırdığı bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Bu makalemizde cevizin insan sağlığı ve özellikle saç olmak üzere belli başlı etkilerinden ve nasıl faydalanılacağından bahsedeceğiz.

Daha çok kan ile beslenen saç kökleri ise daha güçlü olarak dökülmeye karşı direnç kazanmaktadır. Sadece saçlara faydalı olmayan ceviz kalp kiriz riskini azaltmak başta olmak üzere, karaciğer fonksiyonlarını düzenlemekte, cildi temizleyerek siğil giderici özelliği bulunmakta olup bir çok derde deva olmaktadır.

Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dr. Dilek Polat ın anlattığına göre ceviz, kalp sağlığı açısından önem arz eder. Doymamış yağ asitler bakımından zengin olması kolestrolu ayarlayıcı ve damar sertliğini giderici özelliği bulunduğunu bahsetti. Dr. Polat saç dökülmesinde ve saçlarının yeterince canlı olmadığını düşünen kişilere cevizin kürü ve yaş kabuğunu tavsiye etmektedir.

Cevizin Kabuğunun Saçlar için Faydası

1.Tavsiye (Prof. Dr. Ahmet Maranki Tavsiyesi)

Yaklaşık olarak 20 adet cevizin sert kabuğunu 5 bardak suyun içerisinde 20 dakika süre ile kaynatınız. Sabah ve akşam yatmadan önce hazırlamış olduğunuz bu su ile saçlarınızı yıkayınız. Gün içeisinde 2 defa yapamayanlar en bir kere bu işlemi yapmalılar. Bir kaç gün sonra saçlarınızdaki dökülmenin azaıldığını ve daha sağlıklı görüldüğünü farkedeceksiniz. Ayrıca bu su saçlarınızın yumuşacık olmasını da sağlayacaktır.

2.Tavsiye

Ceviz yaprağının kaynatılmış suyu banyo yapmak için kullanacağınız suyuna eklediğinizde hızlı saç dökülmelerinde ve saçlarda görülen bitlenmeye karşı oldukça etkilidir.

Cevizin Hastalıklardaki Kullanımı

Ceviz; kanı temizlemede, şeker hastalarında, ergenlik sivilcelerinde, iştahsızlıkta, içerisinde bulundurduğu yağ ile kabızlıkta, kadınlarda akıntılara, diş etlerinde ve saç dökülmesi problemlerinde iyi gelmektedir.

Cevizin genel kullanımı

Cevizin yenilerek tüketilmesinin haricinde aşağıda belirtilern şekillerde de kullanılması fayda sağlamaktadır.

Ceviz çayı: Çayı kaşığı kadar ceviz yapraklarının kesilerek suda kaynatılması ve normal çay gibi içilmesi

Ceviz banyosu: Sıcak su ile doldurduğunuz küvetin içerisinde dilediğiniz miktarda atacağınız ceviz yaprağı ile cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Cevizin Kanserdeki Faydaları

İçerisinde bulundurduğu fitosteroller sayesinde göğüs kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanserlerine karşı koruma sağlamakta bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Ceviz En Önemli 10 Faydası

Her derde devası olan şifa deposu cevizin en faydalı olduğu 10 maddeyi sizinle paylaşalım.

 1. Ceviz kan damarlarının iç tarafını pürüssüz hale getirerek, kanın damar içerisinde rahat bir şekilde dolaşmasını sağlıyor.
 2. Kolesterolün damarların iç yüzeyini tıkamasını engelliyor. Buna bağlı şişme ve kızarıkları azaltıyor.
 3. Yüksek kan basıncını, diyabet, kalp hastalıklarını azaltıyor.Kolesterol seviyesini olabildiğinde düşürüyor.
 4. İçerisinde barındırdığı fitosteroller sayesinde kalın bağırsak, prostat ve göğüs kanseri gibi kanserlerde ultra korunma sağlıyor.
 5. Beyin gelişmesinde oldukça etkiliri. Anlama, kavrama ve çabuk karar verme yeteneğini geliştiriyor. Bu sebeple sınavlar öncesi veliler öğrencilere bolca ceviz yedirirler.
 6. Saç dökülmesini engelleyici, saçları kuvvetlendirici ve suyu ile yıkanıldığında saçlara yumuşaklık kazandırmakta
 7. İçerisinde bulundurduğu melatonin sayesinde gece veya vardiyalı çalışan insanların uyku düzenlerinin bozulduğu zamanlarda, bu problemi ortadan kaldırmaktadır.
 8. Ayrıca antioksidan olduğundan vücut savunmasında mikroplara karşı oldukça etkilidir. Magnezyum ve bakır olaraktan zengindir.
 9. Parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların görülme olasılığını azaltmaktadır.
 10. Omega 3 yağ oranı az olan kişilerde uyku bozukuğu ve çocuklarda hiperaktiflik sorunu görülmektedir. Omega 3 bakımından zengin olduğundan bu gibi durumlar kullanlabilmektedir.

Cevizin Cilt ve Saçlar için Faydalarını video olarak izlemek için aşağıda içerikten faydalanabilirsiniz.

Leave a comment

 1. Hmm,guzelmis…zaten ben cok yiyorummmm 😉

 2. süper ya zeka geliştiriyomuş hemen yemeye başlıyıcammm 😉

 3. Saçlardaki her türlü genetik dökülme, dönemsel dökülme vs. için Bioxcin güzel bir ürün. Kullandım ve çok memnun kaldım. Saçlarımın çıkmasını Bioxcin’ e borçluyum. Saç köklerini beslediği gibi ölmeyen saç köklerinden saç oluşumuda destekliyor. Ekstra bakım veya bazı uygulamaları saçımda bekleteceğime yalnızca Bioxcin şampuanı kullanmak bana yetiyor. Sağlıklı saçlar daha kolay uzayacağı için dolaylı olarak çabuk ve sağlıklı uzamasnı da sağlıyor

 4. Bularn hepsi faydalimidi herweye hayri varmi

 5. bizim bahçade var ben hergün yiyom çak faydalı 1 günde 15 ceviz

 6. Gözle görülür bi kanıtı yok saçla ilgili iddiasının

 7. gerçekten faydası oluyormu saçlarım ćok dökülüyor 😳

 8. Cevizin minarelli faydalı hem yağ açısından iyidir . nasıl badem yağı saçı parlak gösteriyorsa ceviz kabuğunda faydası vardır her bilimsel konunun doğruluğu vardır bazende yanlış çıkabilir

 9. Ben kollesterol hastasiyim.cevizi akşamdan suya bırakıp sabah aç karnına içiyorum.ve tahlil sonuçlarım daha da iyi çıktı.gerçekten cevizin faydası çok .inanın…

 10. CeviZi kilo almak.isteyenlere öneririm hem iştah açıo,hemde kilo alımına yardımcı oluyo içeriği ile.en azından doğal.kırın kırın yiyin.yanlız bi dikkat edin geçici sivilce yapabilir 😳