Skip links
Published on: Saç Bakımı

Saç Bakımında Doğal Yöntemler

Bitkilerin gücündeki yararlanmak için bitki çayları içmek çok faydalıdır. Örneğin aktardan aldırınız ısırgan otunu bir cezve kaynar suya atıp, beş on dakika bekletip süzün ve suyunu saç diplerinize friksiyon yaparak yedirin. Dökülme sorununa çok iyi gelecektir.

Isırganın yapısında silisyum, potasyum gibi madensel tuzlar ile A ve C vitaminleri bulunur.

Saçınızı yıkamadan önce; sandal ağacı yağı ile susam yağını karıştırıp saç diplerinize iyice yedirin ve başınıza ılık bir havlu sarın. En az yarım saat bekledikten sonra saçınızı iyice yıkayıp durulayın.

Kupkuru, soman gibi cansız saçlarınız varsa; Güney Amerika çöllerinde yetişen ve son derece dayanıklı olan jojoba bitkisinin yağı size hemen çözüm sunacaktır. Soya ürünleri de saçlar için yararlı olan doğal östrojen açısından zengindir. Bu nedenle soya ürünlerini sıkça almalısınız. Stres altında iseniz nane, sedir ve biberiye yağını saçlarınızın köküne damlatarak dairesel hareketlerle saç derinize yedirin. Bu karışımın canlandırıcı ve uyarıcı etkisini saçlarınıza sunun. Akupunktur, masaj ve homeopatik tedavi de saçlarınız için yararlı olacaktır.

Saçlarınıza, cinsine uygun kozmetiklerle muamele edin ve onları ılık suyla yıkamayı unutmayın. Saçınızı nazikçe kurulayın, zira saç teli ıslakken çok kolay kırılabilir.

Taraklarınız ve saç fırçalarınızı temiz tutup, sık sık dezenfekte etmeniz de saçınızın sağlıklı olmasında büyük önem taşır.

Güzelliğe giden yolculuğumuzun bu aşamasını tamamladıktan sonra, şöyle çaylı, meyveli güzel bir molayı hak ettik bence. Moladan sonra yolculuk devam edecek haberiniz olsun.

Peki bu defa nereye gideceğiz diyorsanız işte cevap eller, eller, eller! Adına besteler yapılmış olan ellerimiz de güzelliğimizin önemli bir parçasıdır. Adeta kartvizit gibidir eller. Onlara bakıp da, kişinin mesleğini yo da statüsünü tahmin edebiliriz. O halde hadi hazırlanın yolculuğumuz gecikmesin!..

Leave a comment