Skip links
Published on: Makyaj

Kozmetik Ürün Alırken Dİkkat Edilmesi Gerekenler

İşini başarayıla ve bilgiyle yapan bir uzman; pudrasız, fondötensiz, kremsiz yalın tenli kişiye önce eski kullandığı ürünleri sorar. Yaptığı tetkik sonrası, isabetli ürünü verir ve şöyle der: “işin esas bölümü benim için şimdi başlıyor. 15 günde bir kontrole gelmeniz gerekiyor. Sizinle sürekli iletişim halinde olacak ve bu yolu beraber yürüyeceğiz.”

Tabi herkes kaliteli bir uzman bulamıyorum. Bu durumda herkes kendi kendinin uzmanı oluyor. İş başa düşünce o mu bu mu şu mu derken bazen yanlış ürün kullanabiliyorsunuz. Bu yazımızda doğru kozmetik ürün alırken mutlaka bilmeniz gereken bir kaç maddeden bahsedeceğiz.

Yürekli ve bilgili kişilerden ürün almanız en büyük meselelerden biri. Yoksa yalnız paranız değil, cildiniz de ticarete kurban gidebilir, Çok ünlü bir firmanın Amerika’dan gelen profesörü, biz estetisyenlere kontrol ve takibin önemini öylesine vurgulamıştı ki söylediklerini bugün bile hatırlarım!

Yağlı bir cildin yas oranı dengelendiğinde artık eski ürünün kullanılması gereksizdir. Cildin yeni yapısına göre ürün vermek gerekir.

Örneğin çok hastasınız ve güçlü ilaçlar aldınız. Hastalığınız hafiflediğinde doktorunuz ilaçlarınızın dozunu azaltacaktır. Cilt için de aynı durum söz konusu. Bir ürün belli bir problem için verilir. Problem ortadan kalktığında artık o ürüne ihtiyacınız kalmaz. Duruma göre farklı ürünler kullanırsınız.

Kozmetik ürünlerini kullanırken, sabah ve akşam cildinizi temizledikten sonra bakım kremlerinizi -ileri sayfalarda anlatacağım metotla- teninize nazikçe sürmeniz ve bu işlemi düzenli yapmanız en az yukarıda sıraladığım faktörler kadar önemlidir. Maskeler kısmında anlatacağım haftalık bakımlar ise cildiniz açısından, tıpkı evinizde haftada bir yaptığınız temizlik gibidir. Yani kusursuz bir cildin olmazsa olmazlarındandır.

Daha canlı bir tene kavuşmak istiyorsanız, ayda bir güzellik salonlarına gitmenizi öneririm. Unutmayın ki aylık bakımlar, hiç ürün kullanmayan yaşıtlarınıza göre cildinizin yaşlanma belirtilerini on yıl kadar erteler. Profesyonellerin yaptığı bakım evde uyguladıklarınızdan çok daha etkilidir. Ayda bir yaptırılan cilt bakımı tıpkı bir evde bahar temizliği yaptırmak gibidir.

Leave a comment