Skip links
Published on: Estetik

Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Her konuda olduğu gibi göz makyajı yaparken de dikkat edilmesi gereken hususlar ve püf noktaları vardır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde makyajınız daha anlamlı ve daha güzel olacaktır. Bu yazımızda bu maddelere değindik. Bakalım göz makyajını güzelleştiren bu püf noktalar neymiş;

Öncelikle aynanın karşısına geçerek, gözlerimizin yüzümüzdeki duruşuna bir bakalım oranlan nasıl? Çünkü bu oranlar göz makyajında dikkat edilecek en önemli noktalardan birisidir.

Sonrasında gözümüzün enlemesine ölçüsüne bakalım. Eğer iki gözümüzün arasına bu ölçüde bir göz koyduğumuzda mesafe yetmiyorsa gözleriniz birbirine yakın, fazla geliyorsa gözlerimiz birbirinden uzaktır.

Gözlerin şakaklara doğru yönelen şekli yukarı doğru çekik ya da biraz aşağı meyilli olabilir. Bazen de çukurda kalan küçük gözler ya da dışarı doğru çıkık gözler olabilir. Göz kapaklarının duruş formu da farklı farklıdır. Göz kapakları aşırı ince, kalın veya normal olabilir, işte bu farklılıklar göz önünde bulundurulup ufak kusurlar geri plana çekilerek makyaj yapıldığında çok daha farklı ve düzgün bir görünüme bürünür o güzel gözlerimiz. Aşağıda göz makyajı tekniklerini bir bir sıralıyoruz, istediğiniz bir tanesini seçmek size kalmış.

  • Birbirine yakın olan gözlerin makyajında dikkat edilmesi gereken nokta, bu yakınlığın açık tonlar sayesinde mümkün olduğunca birbirinden ayrılması ve iki kaş arasının mutlaka temiz olmasıdır. Birbirine yakın gözlere açık renkte far sürülmesi gerekir.
  • Birbirinden uzak gözlerin tıpkı bir üst maddede yapılan işlemin tersi yapılarak, iç kısımlarına koyu renk far sürerek gözleri normal yakınlığa çekmek gerekir. Dış kenarlarına ise açık far sürülebilir. Makyaj göz ortalarına doğru daha da yoğun yapılmalıdır.
  • Çok belirgin gözlerde; göz kapağının tamamına koyu renk uygulanarak, iri göz kapakları küçültülür. Yukarı kısımlara da açık renk far uygulanır. Göz kapağı kıvrımı koyu renkle vurgulanır. Üst kirpiklere de maskara sürülür.
  • Çukur gözleri daha ileri doğru çıkarmak için göz kapaklarına sürülen uçuk renkli far kaşlara doğru yayılmak göz kapağı çizgisinin hemen üzerinden eyeliner ile çok fazla koyu olmayan bir hat çizerek gözler iri gösterilmeli. Kirpiklere de maskara sürülmeli.
  • İri kapaklı çok belirgin gözlerin daha güzel görünmesi için kapak koyu renkli bir farla geri plana çekilerek küçültülür. Far, kaşlara doğru iyice yayılmalı ve kaşın biraz altına açık renkte far sürülmeli. Maskara ile üst kirpikler belirgin hole getirilmeli.
  • Küçük gözleri büyütmek için göz kapağının iç kısmı aydınlatılır. Dış kısmı ise koyu renk farla belirginleştirilir. Far göz kapağının yukarısına yayılabilir. Gözün üst kısmına; kalemle önce, ince başlayıp, dışa doğru kolınlaşan bir hat çizilir. Gözün alt kısmına ise; orta kısmından başlayıp, dışa doğru kalınlaşan bir hat çekilir. Kirpikler de maskara ile iyice belirgin hale getirilir.
  • Şiş ve düşük göz kapağı için, gözler ön plana çekilip göz kapakları arka plana atılmalıdır. Orta koyulukta mat bir far, gözün iç pınarından başlamak üzere, kaşın ortasına çıkılıp, göz kuyruğuna doğru inilerek, adeta bir üçgen şeklinde sürülür. Göz kapağı kıvrımı da belirgin hale getirilir. Üst kirpiklere maskara sürülerek iyice vurgulanır. Gözü irileştirmek için; kalemle üste ince bir hat çekilirken, alt kirpik altına dıştan gölge yapılır
  • Aşağı doğru meyilli olan gözlerde, göz kuyruğunun yukarı doğru kaldırılması için, kalemle hat çizerken her iki tarafta, uçlara ve yukarı doğru gidilir. Farla gölge yaparken kanat şekli oluşturulmalı ve sürülen farın ucu kaşa denk gelmeli. Göz kapağı çizgisi de kuyruğa doğru yükseltilmeli.

Leave a comment