Skip links
Published on: Genel

Ahmet Maranki

ahmet-marankiKatılmış olduğu televizyon programlarında reyting rekorları kıran, bitkilerin daha önce duymadığımız şifalı yönlerini açığa çıkararak, çeşitlik rahatsızlık ve hastalıkları bitkisel tedavi yöntemleri ile ortadan kaldıran Ahmet Maranki, binlerce insanın sıkıntılarından kurtulmasını sağlamıştır. Bu yazımızda ülkemizin ender yetiştirdiği bilim adamlarından Prof. Dr. Ahmet Maranki’yi tanıtacağız.

Ahmet Maranki Kimdir?

Bitkilerin daha önce duymadığımız şifalı yönlerini açığa çıkararak, çeşitlik rahatsızlık ve hastalıkları bitkisel tedavi yöntemleri ile ortadan kaldıran Ahmet Maranki, 1956 yılında ineboluda doğmuştur. İstanbul’da lise eğitimini aldıktan sonra Tütün Eksperleri Yüksek Okulunu tamamlayana doktorumuz, 1976 stajını müteakip devlet memurluğu görevine başlamıştır. Yüksek öğrenimleri sırasıyla şu şekildedir;

  • 1981 yılı İstanbul Üniversitesi Ticaret Endüstre Mühendisliği
  • 1986 yılı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü
  • 1990 yılı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Siyaset Çalışma Ekonomisi Endüstre İlişkileri
  • 1991 yılı ABD’de mesleki alanında idareler ve tarım alanında doktora çalışmalarında bulunmuştur.

Daha sonra doktorumuz Azerbeycan’nınd aveti üzerine ülkemiz adına araştırmalarda ve üniversitede ders vermek amacıyla buraya ikame etmiştir. Burada bir çok aktivetelere katılarak çeşitli ders programlarının hazırlanıp uygulanmasında rol almıştır. Azerbaycan Millî Meclisi’nde danışmanlık yaparak, çalışmalarını Türkiye Azerbaycan Haricî İktisâdî Alakaları ve Agent Mukaveleleri adlı kitaplarıyla duyurmuştur.Prof. Dr. Ahmet Maranki bruada yapmış olduğu çalışmalarıyla 1998 yılında Azerbaycan’da Yılın En Başarılı Yabancı Bilim Adamı olarak seçilmiştir.

Tüm dünya üzerinde ve Türkiye’de bir çok sosyal ve stratejik alanda, dernekte düşünce kulüpleri vs. gibi NGO’larda (Sivil Toplum Kuruluşu) faaliyet gösteren yazar evli ve 3 çocuk babası olup İngilizce, Arapça, Rusça, Azerbaycan Türkçesi, Osmanlıca gibi dilleri bilmektedir.Prof. Dr. Ahmet Maranki  5 farklı alanda hali hazırda 54 adettenfazla yayınlanmış eseri bulunmaktadır.

Dünya üzerindeki 124 bin hayvanın ve bitkinin nebatatın tümünün bir renginin olduğuna dikkat çeken Maranki, bunların eşref-i mahlukat olan insanlar için yaratıldığını önemini vurgulayarak, bizi yaratan yüce rabbimizin boyasıyla boyandığımızdan bahsetmektedir.. Mor, lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıı gibi renklerden istifade ederek, renklerin hepsinin tedavi edici özelliği bulunduğunu anlatmaktadır. 

Kişisel web sitesi: www.maranki.com
Mail adresi: [email protected] 

 Kaynak: www.maranki.com

Leave a comment