Skip links
Published on: Cilt Tipleri

Kuru Cilt Tipi Nedir? Özellikleri Nelerdir ? Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

İnsan derisinin en üst kısmı su ve yağ içeren bir katmandan oluşmaktadır. Çeşitli nedenlerden ve sebeplerden dolayı su ve yağını kaybeden cilt, kurumaya başlar. Peki bu kuru cilt tipi nedir? Bakımı nasıl olmalıdır? Kuru cilt tipinin özellikleri nelerdir ?

Cilt tanımlamasında cildin içindeki su ve yağ oranı dengesinin önemine dikkatinizi çekmiştim. En üstteki derinin su ve yağdan bir barıyer (engel) oluşturarak kendini korumaya çalıştığını zaten biliyoruz. Ciltte oluşan herhangi bir sorunda bu bariyerler çalışmazsa, su ve yağ yönünden fakirleşen deri, cilt hücrelerinde bölünme ve çoğalmanın da yavaşlamasıyla doğal olarak kuru bir hal alır.

Çevremize baktığımızda çoğunlukla otuz beş yaşın üzerindeki kişilerde kuru cilt tipini görürüz. Ünlü Mayo Kliniğinin yaptığı araştırmaya göre kuru cildin kalıtsal bir faktör olduğu belirlendi.

Yaşlanmanın dışında yanlış verilen kozmetik ürünler, sert sabunlar, fazla sıcak ortamlar, troid hastalıkları ve UV ışınları kuru cildi meydana getirirler. Genelde kuaförler, hemşireler, fabrikalarda çalışanlar, kimyasal maddelerle uğraşanlar, inşaat işçileri cilt kuruması riskiyle karşı karşıya olan grubu temsil eder.

Bu cilt tipini yer yer çatlamış, kurak mı kurak bir toprağa benzetebiliriz. Ciltte oluşan bu çatlaklardan içeri giren bakteriler, enfeksiyon, mikroplar, virüsler, doğrudan cildin en derin tabakalarına sızarak kan sistemine dahil olur ve bazı deri hastalıklarına yol açarlar.

Kuru nemli ciltte ise ter salgısının fazla olması durumda, yer yer kırmızı kabartılar görülebilir. Hamamda çalışanlar ve tropikal bölgelerde yaşayanlarda bu cilt tipi oluşabilir. İklim şartlarının ortaya koyduğu durumun yanında; stres, gerginlik, metabolizma bozukluğu, hormonal bozukluk ve menopoz dönemi problemleri gibi içsel koşullara bağlı olarak da bu cilt tipi oluşabilir. Bu ciltlerde kırışıklar daha genç yaşlarda başlar. Bu cilt tipinde üst deri ince, gözenekler sıkıdır. Banyodan sonra iyice gerilir. Deri bazen de pul pul görünüm alır.

Önemli: Cildimiz 18 yaşından itibaren nem, 35 yaşından itibaren yağ kaybetmeye başlar.

Kaybedilen yağ ve nem takviye edilmezse erken yaşlanmaya başlar. Cildimiz 15 derece sıcaklığın üstünde hayati dengesi için gerekli olan, “nemi koruma gücu’nü yitirmeye başlar. Bu nedenle cilt yüzeyinde ince bir tabaka oluşturarak, ona kalkan görevi üstlenecek besleyicilerle donanmış, güçlü bir koruyucuya ihtiyaç duyarız.

Kuru Cildin Genel Özellikleri

Kuru görünmesi ile ön plandadır. Gözeneklerin sıkışık hatta hafifçe bir pudramsı tabaka olabilen, kızarmaya meyilli hassas bir cilt tipdir. En önemli özelliği kızarmaya meyilli olmasını söyleyebiliriz. Su içilmediği kış zamanlarda acı acı sızlamaktadır. Hiç parlama olmamaktadır, mat bir görünüme sahiptir. Eğer kişide cilt çizgisi problemi varsa, bu çizgiler oldukça belirgindir. En çok bakıma ihtiyacı olan cilt tipidir. Neredeyse her gün nemlendirilmesi gerekmektedir.Günlük bakıma ait bilgileri aşağıda detaylıca anlattık.

Bu cilt tipine sahip insanların çok sıcak ortamlardan ve klimalı ortamlardan, güneşli ortamlardan kendilerini sakınmaları gerekmektedir.

Dikkat: Kuru cildi olan insanlar çok su tüketmelidir fakat yüzlerini çok fazla su ile yıkamamalıdır. Bu iki durum iyi anlaşılıp iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

kuru cilt tipi

Kuru cilt tipi en çok kimlerde görülür?

Kuru cilde sahip olan yaş grubu genelde 35 yaşın üzerindeki insanlarda daha fazlaca görülmeye başlar. Yaşlanmanın getirdiği kuru cilt tipinin haricinde yanlış kullanılan kozmetik ürünleri, sert sabunlar ve içinde bulunan ortamlarda kuru cilde sebep olmaktadır. İçinde bulunan ortamı daha da açıklamak gerekirse, soğuk ve kuru hava şartları, nemsiz ortamlar ve ağır iş şartları bu gruba dahildir.

Kuru ciltlerde karşılaşılan sorunlar

Kuru cilt tipini anlatmanın en kolay kolu, kurumuş ve derin çatlaklar oluşmuş toprak örneğidir. Nasıl ki çatlayan toprak kanallarından içeri birşey sokup çıkarabiliyorsanız, kuruyan ciltler üzerinde oluşan çatlaklardan içeri rahatlıkla giren bakteri ve mikroplar birçok olumsuz hastalıklara sebep olabilmektedir. Kuru cildin en belirgin özellikleri çizgilerin aşırı belli olması ve oldukça hassas olmasıdır. Özellikla alın bölgesinde pullanma olarak görülmektedir. Bunun dışında yanak bölgelerinde de görülebilmektedir. Kişi bazen kaşıntı hissedebilmekte, eğer bu kaşıntı fazla olursa egzema olabilmektedir. Bu gibi durumda hemen uzmana gözükülmesi gerekmektedir. Alın bölgesinde çizgiler daha çok olabilmektedir. Kısaca özetlersek, pullanma, kırışıklık, hassas ve mat bir cilt durumu ortaya çıkar.

Yaşlanma süreci

Normal şartlarda insanlar 18 yaşından 40 yaşına kadar olan dönemde hızlı bir şekilde yağ kaybetmeye başlamaktadır. Kaybedilen bu yağ bir şekilde telafi edilmezse erken yaşlanma dediğimiz olay gerçekleşir. Cildimiz 15 derecen sonraki sıcaklıklarda kendisi için önemli olan su ve yağı koruyamamaktadır ve kurumaya başlamaktadır. Bu yüzden yağ dengesini sağlayacak besinler tüketilmeli, uygun kozmetik kremler kullanılmalıdır. Hatırlatmak fayda var, kuru cilt tipi bazen kalıtsal olabilmektedir. Bu türden insanlar ne yaparsa yapsın ciltlerindeki kuruluğu engelleyemezler.

Kuru Cildin Günlük Bakımı

Bu cilt tipinde bakım öncelikli olarak cilt temizliği ile başlanması gerekmektedir. Bakteri ve mikropları diğer ciltlere göre daha kolay barındırabildiğini yukarıdaki çatlak toprak örneğinde bahsetmiştik. Cilde uygun süt formatında bir ürün ile cildi temizledikten sonra nemlendirici krem ile cildini nemlendirmelidir. Güneşe karşı kendini korumalı, gün içerisinde bolca su tüketmelidir.

Eğer makyaj yapan bir kişiyse, sprey formatında olan nemlendiricileri kullanabilmektedir. Bu şekilde gün içerisinde cildinizi nemlendirmiş ve makyajınızı bozmamış olursunuz. Akşamlar eve dönüldüğü zaman makyaj fazlaca bekletilmeden hemen süt formatında bir ürün ile temizlenmelidir.

Dikkat: Makyaj yapan bayanlar pudralı makyaj ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. Zaten kuru olan cildinizi daha da kurutarak erken yaşlanmayı tetiklemekte olursunuz.

Gece yatarken mutlaka nemlendirici krem kullanılarak yatılması gerekir. Bu hem cildiniz için gerekli olan nem ve yağı verecek, hem de cildinizi bir sonraki güne hazırlamış olacaksınız.

Aşağıda sizler için derlediğimiz faydalı videoları izleyebilirsiniz.

Kuru Cilt Tipi İle İlgili Videolarımız

[td_block_video_youtube playlist_title=”kuru cilt tipi” playlist_yt=”KW6cVVY938g,ktTMwhRnRNk,8Iod_-YmK1M” playlist_auto_play=”0″]

 

Leave a comment

  1. cildim cok kuru vehangi urunu kullanmam gerekiyor

    1. Merhaba size Alman malı olan Glysolid Krem tavsiye ederim. Süper bir ürün. internette satılıyor. Sanırım bazı anlaşmalı eczanelerde de var.

  2. 😮 aşırı kuru cite sahibim malesef yaşım31 nasıl başa çıkacamı şaşırdım