Skip links
Published on: Cilt Tipleri

Cilt Maskelerinin Yararları Nelerdir?

Cilt maskeleri; ciltlerin ihtiyaçlarına göre uygulanan, genelde bitkisel ve doğal olarak hazırlanan ciltler için tedavi yöntemleridir. Çoğu cilt sorunu cilt maskeleri ile kolayca çözülebilmektedir. Bu makalemizde cilt maskelerinin yararları ve uygulama yöntemleri hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız.

Cilt maskeleri; tenin ihtiyacına göre gerekli maddeleri, toplu olarak cilde veren ve böylece cildin, yenilenmesini ve canlanmasını sağlayan doping ürünlerdir. Genellikle haftalık bakımlarda kullanılmaktadır.Cildinizin kondisyonunu muhafaza etmek için, günlük cilt bakımı yapmanız gerekli ve esastır. Haftada bir kere yaptığınız rutin bakımınızla birlikte bir de yüz maskesi ekleyerek, daha sağlıklı ve parlak bir tene sahip olabilirsiniz, geçen yıllara meydan okuyabilirsiniz.

Cilt Maskelerinin Keşfi

Maskeler çok eski çağlardan beri kullanıla kullanıla gelişerek, günümüze kadar uzanan bir tedavi şeklidir. Maskeyi ilk olarak Mısırlılar bulmuştur dersek gülmezsiniz değil mi? Ama gerçekten mısırlılar bulmuştur. Hatta o kadar ileri gitmişler ki mumyalamayı bile yapmışlardır. Mumyalama işlemi mısırlıların bu konuda ne kadar usta olduklarını gözler önüne seriyor. Tabi yunanlılar ise boş durmamış; ekmek parçacıkları, un ve sütten oluşan maskeler yaparak kullanırlarmış. Taze meyveleri çoktan keşfetmiş olan Romalılar ise, maskelerinde un ve kepeği de kullanıyorlardı. Çok eski dönemlerde maskeye dayanan bakım tekniği, Orta Cağ’a gelindiğinde yerini pudra ve parfümlere bırakmıştır.

Cilt Maskelerinin Uygulama Alanları

Maskelerin kullanım yeri ve zamanı, ciltteki problemin türüne ve yoğunluğunu göre değişmektedir. Derin temizleme maskeleri, nem ve yağ depo edici maskeler olup, yağ giderici maskeler gibi yöntemlerin her biri ayrı bir problem için kullanılmaktadır. Mesela yağ giderici ve emici etkisi olan bir maske, sadece bu işlemi gerektiren bölgeye uygulanır.

 • Temizleyici maskeler; ölü deriyi çözer, tıkanmış gözenekleri açar.
 • Nemlendirici maskeler, tüm cilt tiplerine ve her yaşa uygundur.
 • Besleyici özellikteki maskeler, cilt dışında boyun ve dekolteye de uygulanabilir.
 • Arındırın maskeler ise anında arındırıcı etki yaparak, diğer cilt bakım ürünlerinin daha etkin olmasını sağlar.

Maskenin cilt üzerindeki etkisinde, içeriğinde bulunan maddeler kadar uygulama şekli ve süresi de önemlidir. Uygulama süresi; en az on beş dakika, en fazla otuz dakika olmalıdır. Buradaki önemli husus; ürünün temizlenmiş cilde, bıçak sırtı kalınlığında sürülmesi ve hiç konuşmadan önerilen süre içinde sırtüstü yatılmalıdır.

Yağlı ve iri gözenekli cilde sahip olan kimseler, kil maskeyi tercih etmesi gerekir. Karma ciltlerde açık gözenekli yerlere kil maske, kuru bölgelere ise nem maske aynı anda uygulanabilir. Hassas cilde sahip olanlar rahatlatıcı maskeyi, cildi nemsiz olanlar ise nem veren maskeleri tercih etmeli.

Orta ve genç yaştaki bayanlar bu işlemi haftada I-2 defa uygulayabilir. Çok hassas ciltler maskeyi kaldırmayabilir. Maske göz çevresi ve dudaklar hariç yüze sürülür ve temizlendikten sonra mutlaka cilt toniklenir. Siğiller üzerine maske yapılmaz.

lavanta çiçeği yağı

Cilt Maskeleri Tarifleri

Özel Bir Maske Tarifi

Şimdi de sizlere, çok özel bir maske tarifi vermek istiyorum: Eski Macar kraliçesi Marsaret’in çok özel ve ünlü maskesi…

Malzemeler:

 • 5 ölçü lavanta çiçeği yağı
 • 2 ölçü biberiye yağı
 • 1 ölçü kekik yağı

Yapılışı: Buradaki ölçü 10 gr olursa 2 aylık yağ stoku oluyor. Bu karışımın 30 gramını maya ile karıştırıp banyo suyuna koyun ve içinde bir müddet (10-15 dakika) durun.

Cildi Canlandırmak İçin Yeşil Çay Maske Tarifi

Malzemeler:

 • 1 poşet yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı doğal bal

Yapılışı: Poşet çayı açınız. İçindeki yeşil çay yapraklarını bir kaba dökünüz. Üzerine 1 tatlı kaşığı doğal bal ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız doğal karışımı temiz parmaklarla cildinize oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Cildinizde 15-20 dakika süre kadar maskeyi bekletiniz ve ardından bol suyla temizleyiniz.

cilt maskeleri

Cilt Güzelliğinin Yeni Sırrı Havuç Maska Tarifi

Malzemeler:

 • Havuç
 • Su
 • Limon

Yapılışı: Küçük boy bir havucu haşlayın ama fazla haşlamamaya özen gösterinki havuç değerini yitirmesin. Daha sonra güzelce ezin. Ezdiğiniz havuçların üstüne 1 limon suyunu sıkın. Temizlemiş olduğunuz cildinize parmaklarınız yardımıyla hazırlamış olduğunuz bitkisel karışımı yüzünüze sürün. 15-20 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve daha sonra su ile güzelce temizleyin. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 2 kere yapmanızı öneririz.

Yaşadığımız süreç içinde, yüzümüzdeki belirli kasların kasılması sonucu oluşan mimik çizgileri zamanla kırışıklıklara yol açar. Yemek yerken, konuşurken, gülerken, üzgünken meydana gelen mimikler nedeniyle; alt derideki kollajen başka bir bölgeye itilir. Kemik yapımızla birlikte, doğal görünümü belirleyen yüzümüzdeki bu kaslardır. Sürekli yinelenen bu mimiklerin bulunduğu bölgelerde zamanla çizgiler oluşur ve sonra da derinleşir. Bu durum cildin dışında şekil bozukluğuna sebep olurken, içyapısında da bazı dejenerasyonlara yol açar. Örneğin; yatağın hep aynı tarafında yatılması sonucu, zamanla o bölgenin içindeki yayların bozulması gibi…

Tamamı yüz siniri tarafından yönlendirilen bu kaslar, bir uçları ile kemik ve kıkırdaklara, diğer uçları ile de deriye tutunurlar. Bu kaslar, yüzümüzde bulunan doğal deliklerin ağız, burun, göz etrafında yer alarak, deliklerin kapatılıp açılmasında, yanı hareketliliğinde rol oynarken, yüze de ifadesini verirler. Küçük kırışıklıklar yirmili yaştan itibaren yüzde, aktif kasta ve kemiksel yapıya sahip olmayan yerlerde görülür. Kas yapısının sürekli kullanılmasının ve sertleşmesinin bir sonucu olan bu duruma kaz ayakları dediğimiz, gözün dış kısmındaki altı ok şeklindeki kırışıklıkları gösterebiliriz. Kısaca özetlersek; gündelik hayatta yaşanan anlık duyguların yüze yansımasıyla, mimik dediğimiz çizgiler ortaya çıkar. Yüz kaslarının mimik dediğimiz bu hareketi cildi kırıştırır; yaşlanınca da bu kırışıklıklar buruşukluğa dönüşür. Kasların dinlenme durumunda bile kasılma halinde olmasına “tonus” denir. Stresin en çok yoğunlaştığı kas grupları yüz, boyun ve omuz bölgesidir.

Leave a comment