Skip links
Published on: Cilt Tipleri

Cilt Güzelliği Üzerine Tavsiyeler

Cilt güzelliği birçok kadının önemsediği konulardan birtanesidir. İnsan vücudunda pek çok mucizevî yapı vardır. Vücudumuza son derece estetik bir görünüm verip bedenimizi sararak çok fonksiyonlu koruyucu bir örtü görevini üstlenen deri, bu mucizevi yapılardan sadece biridir.

İnsanın çevreyle bağlantı kurması, işte bu yapının varlığına bağlıdır. Bu karmaşık sistemi incelediğimizde karşımıza çıkan kusursuz tasarım bizi şaşırtır. Derimizin, hem ısınmayı hem de serinlemeyi sağlayan bazı zıt özellikleri bilim adamlarını bile hayrete düşürmektedir

Derinin insan vücudundaki önemi çok büyüktür. Diğer duyu organlarımız olmadan yaşayabiliriz ama deriye sahip olmadan hayatımızı sürdürmemiz imkansızdır. Mesela vücudumuzun en hayati sıvısı olan “su”‘yun derimiz olmadan vücudumuzda tutulması mümkün değildir. Su cilt güzelliği için bize yarar sağlayan hayati bir kaynaktır.

Çoğu insan kendi bedenindeki sistemlerin varlığından ve öneminden habersizdir. Kendi kendine işleyen bu fabrikanın nasıl ortaya çıktığı, nasıl olup do böyle detaylı bir tasarıma sahip olduğu gibi soruları aklına bile getirmez.

Ancak derinin yapısına dikkat edilecek olursa, üst deri hücrelerinin sürekli öldüğü, ardından yerlerine yenilerinin geldiği ve bu işlemin hiç durmaksızın devam ettiği görülür. Deri hücrelerinin arasındaki bu işleyiş hiçbir zaman gelişigüzel gerçekleşmez; bu nedenle de deri hep gerektiği kalınlıktadır. Metabolizmanın sağlıklı işleyişinde önemli rol oynayan derinin güzellikte de tartışılmaz bir yeri vardır. Bu nedenle cilt bakımı son derece önemlidir.

Cilt güzelliği adeta bir mücevher gibi ortaya çıkaran, sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? “Böyle bir tene sahip olmanın en etkili yolu nedir?” diye soracak olursanız, sizlere şunu söyleyebilirim: Öncelikle cildinize gözünüz gibi bakmalı ve tatbik edeceğiniz uygulamaları bilinçli yapmalısınız. Kısacası, bir sonraki konumuz olan “Cilt Bakım Programlarına dikkat etmelisiniz.

Yaradılış icabı her varlık mutlaka kendisini saran bir kabuk tarafından korunmaktadır. Meyvelerdeki kabuk, insanlardaki cilt, dünyanın etrafını saran koruyucu ozon tabakası gibi… Gün geçtikçe dünyamızın kabuğu inceliyor ve bilim adamları korkuyla “ileride olacaklara karşı neler yapabiliriz?” diye karo kora düşünüyor! Sanırım, tenimize gözümüz gibi bakmamızın önemini bundan daha güzel açıklayacak başka bir örnek olamaz.

Yolculuğumuzun şimdiye kadarki kısmında cildimizin yapısını tanıma üzerine yoğunlaştık. Cilt mücevherini ortaya çıkarmak, yenilemek ve korumak adına sizlere, tecrübelerimi aktararak, küçük gibi görünen oma bütünlüğü sunan bilgileri sıralamaya çalıştım.

Anlattığım konuların hepsi tuğlalar gibi birbiriyle örülmüş durumda olduğu için kitabı hiçbir noktayı kaçırmadan okumanızı hararetle tavsiye ediyorum. Böylece konunun; sadece güzelliğinizle değil, aynı zamanda sağlığınızla da ilgili olduğunu göreceksiniz.

Ancak cilt bakımında tanım tek başına yeterli olamayacağı için. Bu konunun ayrıntılarını öğrenmek üzere yeniden renkli bir yolculuğa koyulacağız. Cilt tanımına binanın temeli dersek, kozmetik bilgisini de temelin üstüne çıkacağımız katlara benzetebiliriz, ince detayları bilmezsek diğer katları çıkamayacağımız gibi kozmetik bilgisi olmadan güzel bir cilde sahip olamayız.

cilt güzelliği

Kozmetik dünyasının hanımlara sunduğu olanaklar her geçen gün daha da çeşitleniyor ve ürünler arasında seçim yapmak gittikçe zorlaşıyor. Güzellik arenasında yaşanan bu curcunaya son vermek için, etkin maddeleri ve bunların kullanım hedeflerinin yanı sıra cildi de çok ama çok iyi bilmek gerekiyor. Bioterm tarafından yapılan bir araştırmaya göre, hanımların %48’i yüz gerdirmektense düzenli krem kullandıklarını ifade ederken, % 63 u de kremlerin kendilerini yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıklara karşı koruduklarına inandıklarını belirtmişlerdir.

Kırışıksız, mükemmel bir cildi kim istemez ki? Peki bu görünümü sağlamak sadece istemekle oluyor mu? Hayır!.. O zaman mükemmel bir ten için gerekli faktörlerin neler olduğuna bakalım. ‘

Dış etkenlere en açık organlarımızdan biridir cildimiz. Sağlıklı ve uzun süre taze kalması için “savunma mekanizmalarını” çok iyi düzenlemesi yani çevrenin olumsuz etkilerine asla hazırlıksız yakalanmaması gerekir. Fakat çevre kirliliğinin her yönüyle ürkütücü boyutlara ulaştığı günümüz koşullarında cilt sağlığımıza yönelik tehditlere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Bir yandan elverişli çevre koşullarında üreyip çoğalma ortamı bulan mantar bakteri ve virüsler; diğer yandan güneş, soğuk, toz ve egzoz dumanları cildimizi adeta çapraz ateşe tutuyor.

İşte bu nedenle de cilt sağlığı, yani cildin doğru ürün ve yöntemlerle korunması ve bakımı, günümüz koşullarında hiç olmadığı kadar önem kazanıyor.

Cildin üzerinde sıkça bulunan gözeneklerden uzaklaştırılması gerekenler nelerdir, bir bakalım:

  • Cilt üzerindeki ter, yağ
  • Kalorifer ve soba isi
  • Cilt üzerindeki kir ve toz
  • Makyaj kalıntıları
  • Sigara dumanı zerrecikleri, egzoz gazları
  • Gözeneklerin içinde birikmiş yağ bezi salgısı ve hücre artıkları

Cildimiz asidik koruma mantosuyla yabancı maddelerin vücudumuza girmesini engeller. Her ne kadar vücudumuz dış etkenlere karşı koruma duvarı oluştursa da, dışarıdan alınanlara açıktır. Eğer cilt zarar görmüşse, yabancı maddelerin küçük sıyrıkların içinden vücuda sızması kaçınılmazdır. İyi korunmayan sınır kapılarından casusların sızması gibi. Cilt yüzeyine sürülmüş birtakım ilaçların deri yoluyla önce organizmaya, oradan da iç organlara dek ulaştığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Gergin ve nemli tutarak cildin tazeliğini korumak için atılacak ilk adımın temizlik işlemi olduğunu herkes biliyor, ama farklı şekillerde yapıyor. Cilt gibi karmaşık bir yapıyı, sadece su ve sabunla yıkamanın gerçek temizlik olup olmadığını anlamanız için size su ve sabunla yüzünüzü yıkadıktan sonra, ıslak pamuğu cildinizde gezdirmenizi tavsiye ederim. Bu işlemin sonunda pamukta herhangi bir renk değişikliği göremezsiniz. Fakat cildinize süt sürüp sonra da pamuğa tonik dökerek temizlediğinizde, pamukta biriken kiri görünce irkilirsiniz.

Yüzümüzü her yıkadığımızda sudaki kimyasallar nedeniyle cildimizin pH dengesini bozarız. El ve vücut temizliğine uygun olan sabun, cildi derinlemesine temizleyemez. Oysa gece boyunca cildin içinden atılan atıklar hem yağda hem de suda çözülebilir özellikte olduğundan, temizleyicinin ikisini de kapsamına alacak güçte olması gerekir.

Cilt güzelliği için ciltin temizliği; sabahları deri salgılarının harekete geçirilmesi, akşamları ise gözeneklerde birikmiş ölü hücre atıklarının giderilmesi için mutlaka yapılmalıdır.

Cilt güzelliği için en önemli noktalardan birisi temizliğidir. Cildimizin temizliğini yapmadan ne yüzümüze süreceğimiz bakım ürünlerinden fayda sağlayabiliriz, ne de cilt problemlerinden (akne gibi) arınabiliriz. Tozlu bir yüzeyi iyice temizlemeden cila sürmek ne kadar yararsızsa, cildi temizlemeden bakım ürünleri kullanmak da o denli yanlıştır. Canlı bir organizma olan cildimizin gereksinim duyduğu uygulamaları sırasıyla yapmazsak, düzgün bir sonuç elde edemeyiz.

Leave a comment