Skip links
Published on: Cilt Maskeleri

Cilt Nemlendirici Maske Tarifi

Cildinizin soğuk havalarda kurumasından dolayı çatladığından daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kuruyan ciltlerin evde basit uygulamalar ile tekrar nasıl canlandırabileceğinizden

ve bunu yaparken hangi maskelerden faydalanabileceğinizden bahsedeceğiz. Nemlendirici maskeler, kuruyan ciltleri derinlemesine işleyerek tekrar canlılık ve nem kazandırır. Her bir maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Kuru ciltlerin neme ihtiyacı vardır. Yağsız ve nemsiz ciltler zamanla çatlar ve kurur. Eğer yüzünüzü çok yıkıyorsanız, cilt üzerindeki az miktardaki yağı ve nemi de almış olursunuz. Bu sebeple kış aylarında cildinizi fazlaca yıkamanızı tavsiye etmiyoruz. Yüzünüzü yıkasanız bile havlu ile tamamen kurulamak yerine suyu alıp biraz nemli bırakmanız sizin tavsiyenize olacaktır.

1.Tarifemiz

Kuru ciltlerinizi nemlendirmek için şu karışımı kullanabilirsiniz. Bir adet yumurtanın sarısını, bir çorba kaşığı kadar süt ile karıştırın. Krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonrasında yüzünüze veya kuruyan cilt bölgenize uygulayın. 20 dk süre ile bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Uygulama süresini haftafa 1 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu karışımı neden kullanmalıyım diye sorarsanız, yumurta cildi beslemekte, süt ise cildi nemlendirerek sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

2.Tarifemiz

Bir tatlı kaşığı yaş mayayı ve bir kaşık yoğurdu iyice karıştırdık sonra kuruyan cildinize uygulayın. 20 dakika süre ile cildinizde beklettikten sonra cildinizi durulayın.

3.Tarifemiz

Bir adet portakal kabuğunu ufak parçalar halinde varsa katı meyva sıkacağında, yoksa blender da çekerek suyunu çıkarmaya çalışın. Daha sonra bir kaşık yoğurt ve bir kaşık yulaf ile karıştırın. Eğer yoğurt bulamazsanız süt de kullanabilirsiniz. Krem kıvamına gelene kadar karıştırdığınız bu maskeyi yüzünüze uygulayın. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maske yardımıyla cildinizdeki kötü toksinlerden kurtulmuş ve cildiniz nemlenmiş olacaktır.

4.Tarifemiz

Bir adet armutun suyuna, bir kaşık yoğurt veya süt, bir kaşık yulafı ekleyerek yukarıdaki maske gibi hazırlayın. Armut suyu da tıpkı portakal kabukları gibi cildin sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

 Tüm bu maskelerin haricinde Ayçiçek yağı, fazla güneş altında kalan ve soğukta fazlaca beklemiş ciltleri korumakta ve tekrar sağlığına kavuşturmakta faydalıdır. Zeytinyağı da cildin yumuşamasında ve kötü toksinlerin atılmasında faydalıdır.

Ebru Şallı’ nın Kuruyan Ciltleri Nemlendirmek İçin Tavsiye Maskesi

Gerekli Malzemeler;

Yarım muz, bir çay kaşığı kadar tereyağı ve bal. Maskeyi hazırlamadan önce bal ve tereyağı karıştırılır. Karıştırdıktan sonra muzu başka bir kapta iyice ezmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında tüm malzemeler birbiri ile karıştırılır.

Maskenin Kullanımı

Hazırlamış olduğunuz bu karışma yumurta akını ilave ederek krem haline getiriyoruz ve peeling şeklinde yüze uyguluyoruz. Uygulamadan önce cildi yıkayarak temizlemenizde fayda vardır. Tüm yüz bölgesine gözler hariç maske şeklinde uyguluyoruz. 15 – 20 dk süre ile beklettik sonra ılık su ile cildi temizliyoruz. Hepsi bu kadar. Bu tarifi Ebru Şallının kendi ağzından dinlemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Leave a comment

  1. cildim kirmizi oluyor kasiniyor bazen kasiniyor ne yapmaliyim 😳

  2. benim cildim kizariyor kasiniyor bazen soyuluyor napmaliyim sice 😳

  3. *Benim yüzüm kumral ne yapmalıyım.*

  4. “DENİZ ILICALI”]*Benim yüzüm kumral ne yapmalıyım.* 😳