Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak İçin Bitkisel Maske

Cilt gözenekleri ne kadar geniş olursa o kadar çok pislik toplar ve siyah noktalar başta olmak üzere bir çok soruna sebep olabilmektedir. Cilt bakımınıza ne kadar önem verirseniz verin, dışarından bakıldığında sizin bakımsız gibi görünmeniz gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu yazımızda Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak için bir takım maske ve tavsiyelerde bulunacağız.

Aslında cilt üzerindeki gözenekler sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Onlar sayesinde derimiz solunum yapmakta, cilt altında bulunan yağ bezleri üretmiş olduğu yağlar cilt altında birikir ve yüzeyde kistlerin oluşmasına sebep olurdu. Tüm bunlar gözeneklerin önemini vurgulamaktadır.

Cilt gözenekleri neden genişler?

Cilt gözenekleri sıkılaştırma işlemini anlatmadan önce maddeler halinde gözeneklerin neden genişlediğini açıklayalım.

 • Cildi yağlı olan kişilerin gözenekleri daha açık olur, bu şekilde içerideki yağı ve solunum işlemini daha kolay yaparlar.
 • Tedavi maksatlı kullanılan ilaçlar cilt yüzeyinde yağlanmaya sebep olabilir ve bu da gözeneklerin genişlemesine sebep olur
 • Gözenek genişliği kalıtsal olabilmekte, anne ve babadan taşınan genler etkili olabilmektedir.
 • UV gibi ışınların da gözenek genişliğinde etkili olduğu saptanmıştır.

Cilt Gözeneklerini Daralmak İçin

Yukarıda açıklamalarımızda da anlaşılacağı gibi cilt gözeneklerinin en büyük nedeni yağ üretimine bağlı bir durum olduğunu belirttik. Bu sebeple olayı çözmek için kökten yaklaşmalı ve yağ üretimini durdurmak yada normalize edip dengelemek gerekir. Yağlı ciltler her zaman için su miktarı az olan cilt tipleridir. Su bakamında fakir olan hücrelerin ölümü ile doku yüzeyinde birikmeler olur. Bu sebeple cilt dış etkenlere karşı savunmasız olur ve zarar görür.

Bu sebeple her şeyden önce yağı dengeleyebilmek için eksik olan su miktarını arttırmamız gerekmektedir. Cilt bakımı için kullanılan kozmetik ürünlerinin su bazlı olması gerekmektedir. Hangi ürünü kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka cilt doktorundan tavsiye almak gerekir.

İnsanların yaşları ile orantılı olarak ciltleri de değişime uğrayabilmektedir. 30 yaşında altında dediğimiz gençlik ve çocukluk döneminde cilt yüzeyinde kesik veya çizikler oldukça hızlı iyileşebilirken bu durum yaşlılık durumunda geç olabilmektedir. Tıpkı gözenekler gibi… 30 yaşın altındaki kişilerin cilt gözenekleri çabuk kapanabilmektedir. Bu basit bir maske veya uygulama ile olabilirken, 30 yaşın üzerindeki kişilerde deri kalınlaştığından ötürü gözenekleri kapatmak daha zor olabilmektedir. Bu yaştan sonraki insanların ilk düşünmesi gereken gözenekleri komple kapatmak yerine daha da büyümelerini engellemeye çalışmaktadır.

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak İçin Bitkisel Maske

Bitkisel Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak Cilt Maskesi

1.Tavsiye

 •  3 damla sirke
 • Yeteri kadar limon suyu

Yukarıdaki 2 malzemeyi birbiri ile karıştırarak gözeneklerin geniş olduğu bölgeye uygulayın. Cildi hassas olanlarda hafif yanma hisse oluşacaktır. Bu kürü bir kaç hafta denediğinizde oluşan farkı göreceksiniz. Hassas ciltlerde yanma olursa demli çayı pamuk yardımıyla sürerek cildi rahatlatabilirsiniz. Sonrasında ılık suyla yüzünüzü yıkayınız.

2.Tavsiye

 • Yaş maya
 • Bir miktar süt
 • karıştırmak için kase

Bu iki malzememizi kase içerisine iyice karıştırdıktan sonra özellikle duştan sonra genişleyen Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak için pamuk yardımıyla sürün. Biraz kokusu rahatsız edebilir. Sürdükten yaklaşık 10-15 dakika sonra cilt gözeneklerinizi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Farkı göreceksiniz. Maske cildinizde 30 dakika kaldıktan sonra ılık suyla durulayın. Sonrasında su bazlı uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Haftada en az 1 kere bu maskeyi uygularsanız cilt gözenekleriniz daralacaktır.

3. Tavsiye

 • 1 şişe maden suyu
 • 1 büyük limon
 • buz kalıbı ve kap

Maden suyunu bir kabın içerisine döktükten sonra önceden suyun çıkardığımız  limon suyunu ekleyerek karıştırıyoruz. Burada maden suyunun soğuk olmasına gerek yoktur. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı buz kalıplarına dökerek buzluğa koyarak donmasını sağlıyoruz. Daha sonra her sabah güne başlarken ufak bir kalıp buz karışımını alarak cilt gözeneklerinin geniş olduğu bölgelerde dolaştırıyoruz. Biliyorsunuz ki gözenekler sıcakta genişler ve soğukta ufalır. Bu ufalma esnasında limon ve maden suyunun içerisindeki madensel ürünlerden faydalanarak kalıcı bir gözenek sıkılaştırma işlemi gerçekleştirmiş oluyoruz. Eğer hassas cildi olanlar varsa limon yerine maden suyu + elma sirkesini de kullanabilirler.

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak İçin Bitkisel Maske

4. Tavsiye

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı un
 • Yeteri kadar gül suyu

Tüm malzemeleri krem kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz ve gözeneklerin geniş olduğu bölgelere uygulayarak 30 dakika süre ile bekletiyoruz. Sonrasında ılık su ile cildi duruluyoruz. Bu maskeyi haftada 1 kere uyguladığınızda gözeneklerin küçüldüğünü ve kapandığını göreceksiniz.

5. Tavsiye

 • 1 adet aspirin
 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 tatlı kaşığı oksijenli su
 • İsteğe göre biraz bal

Tüm malzemeleri bal hariç iyice karıştırın krem kıvamına kadar karıştırıyoruz. Yalnız aspirini öncesinden iyice ezerek toz haline getirmeniz gerekiyor. Bu karışımı duş aldıktan sonra 30 dakika süre ile cilt yüzeyinde bekletin. Sonrasında önce ılık, sonrasında ise soğuk su ile yıkayın. Arzu eden olursa karışma biraz bal da ekleyebilir. Bal cildi sıkılaştırmanın haricinde vitamin ve minarel olarak ihtiyacı olanları karşılamak için fayda sağlamaktadır.

Gözenekleri sıkılaştırmak için faydalanabileceğimiz videolarımız aşağıdadır.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak” playlist_yt=”ZxJ6rVzuz-0,pE7cgc36u5Y” playlist_auto_play=”0″]

67 Comments

 1. Sude
 2. elif
 3. sevinc
 4. Ramile
 5. maya
 6. nzr
 7. sevgi
 8. gülşah
 9. yasmin
 10. ceren
 11. guzel
 12. sdfj
 13. naz
 14. ziyaretci
 15. DAQDQD
 16. adhakdh
 17. busra
 18. büşraa
 19. fatos tas
 20. Kübra
 21. fatos tas
 22. deniz23
 23. deniz23
 24. nurgül
 25. derya
 26. mine
 27. Kumru
 28. çözümm
 29. kezban 25
 30. gülay
 31. azita
 32. eylül
 33. Semra
 34. mrb
 35. Buse Tuncer
 36. nasrin
 37. sümeyye
 38. susi
 39. gülsüm
 40. sevilay
 41. nazan
 42. GULİ
 43. İzmirliii
 44. Begum
 45. merve
 46. Gunel
 47. #gül#
 48. fatma
 49. kbr
 50. deniz
 51. ssss
 52. ssss
 53. ssss
 54. isim
 55. deniz
 56. sefilgenc
 57. zeynep
 58. busra
 59. kara
 60. Dilara
 61. Cemre
 62. ssss
 63. Ndjbdm
 64. Yadigarmr
 65. gizem
 66. oznur

Yorum Yazmak İster Misin?