Skip links
Published on: Cilt Hastalıkları

Soru ve Cevaplarla Sivilce Hakkında Herşey

Genellikle adı sivilce olarak bilinen ve tıp dilinde akne olarak adlandırılan bu durum aslında bir cilt problemidir. Yaklaşık olarak her 100 insanın 80 ila 85 inde görülebilen ve sonrasında geçen, geri kalan bölümde ise kalıcı olarak barınabilen bir cilt rahatsızlığıdır.

Bu makalemizde sivilce ile alakalı akla gelebilecek tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Dilerseniz soru ve cevaplarımıza geçelim.

Sivilce Neden Oluşur?

Deri altında bulunan yağ bezlerinin normalde salgılamış olduğu yağların deri üzerine çıkarak vücuttan atılması gerekir. Yağ bezleri ile deri arasında atılımı sağlayan kanallar vardır. Bu kanallar bazen yoğun salgılanma nedeniyle bazen de dışarında pislik neticesinde tıkanır. Bu tıkanma neticesinde salgı dışarı çıkamaz ve arada sıkışıp kalır. Duruma bakıldığında sivilcenin tek nedeni budur.

Neden en çok gençlerde görülür?

Derinin altında bulunduğunu söylediğimiz yağ bezlerinin en çok aktif olduğu ve en çok salgılama yaptığı dönem bilin bakalım hangi dönemdir? Tabi ki gençlik ve ergenlik dönemindedir. Bu sebeple gençlerimiz bu kötü dönemden geçmektedir.

Kaç çeşit sivilce türü vardır?

Sivilce oluşumu 3 farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar beyaz başlı sivilce, siyah başlı sivilce ve iltihaplı sivilcedir.

Beyaz başlı sivilce; ölü hücre ve pislikler kıl kesesinde birikerek buranını şişmesine neden olurlar.

Siyah başlı sivilce; oluşum olarak beyaz başlı olanlara benzerler. Buradaki ölü hücre ve pislikler cildin dışarı doğru çıkıntı oluşması ve bu çıkıntıların zamanla siyah renge dönmesi ile oluşmaktadır.

İltihaplı Sivilceler; diğer oluşumlarda olduğu gibi zamanla biriken ve basınç oluşturan karışımlar zamanla içeride patlar ve cildin alt tabakasına yayılırlar. Zamanla bu bölge kızarmaya başlar.

Sivilce oluşumuna yol açan sebepler

Sivilceler ergenlik döneminde fazlaca hissedilen hormonal değişikliklerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bol miktarda tüketilen yağlı ürünler ve yetersiz temizleme işlemi sivilce oluşumunu tetiklemektedir.Cildi daha yağlı olan kişilerde ise sivilce oluşumu daha fazladır. Bunların haricinde stres, ilaç kullanımı ve bazı kozmetik ürünlerinden dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Sivilce oluşumuna uygun yaş aralığı nedir?

Ergenlik dönemi diye tabir ettiğimiz 12-18 yaş arası tüm gençlerde yoğun bir şekilde görülmektedir. Bu yaş aralığının dışındaki kişilerde zaman zaman bir kaç tane görülmekte bazende hiç olmamaktadır.

Sivilcelerin tedavi yöntemi nasıldır?

Ergenlik dönemi sivilceler genel olarak yüzeysel tedaviyle geçiştirilebilmektedir. Bu yeterli olmadığı durumlarda antibiyotik ilaçları ile müdehale edilebilir. Fakat her antibiyotik sivilceler için uygun değildir. Mutlaka doktora başvurularak temin edilmelidir. Tedavi için öncelikle sivilce türünün çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Normal yüzeysel sivilceler basit kremlerle bile tedavi edilirken, iltihaplı sivilcelerin mutlaka antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Aşırı miktarda sivilce problemi yaşayan kişilerin hormonol bozukları olabilir. Bu sebeple hormonları etkisi altına alacak ilaçlar kullanılabilir. Bazı ilaçlarında cildin yüzeyinde kıllanma yapabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple her ne sebeple olursa olsun mutlaka doktor kontrolünde tedaviye başlanması gerekmektedir.

Günde yüzü bir kaç kere yıkamak sivilceleri engeller mi?

Sivilcenin kirli deri yüzeyinden dolayı oluştuğunu sanan insanlar olabilmekte ve bunu engellemek için sürekli olarak yüzlerini yıkama ihtiyacı hissederler. Fakat durum böyle değildir. Bazı sivilceler pislik haricinde tamamen hormonal olduğu için ne yaparsanız yapın mutlaka ortaya çıkacaktır. Yine de yüzü yıkamak ve temiz tutmak bir önlem olarak kabul edilebilir. Çünkü pislik her zaman için hastalık vb durumları doğurabilmektedir. Temizlik yaparken de kullanmakta olduğunuz sabunların mutlaka 5.5 ph değerine sahip sabunlar olmasına özen gösterin.

Sivilcenin mikropla bir ilgisi var mıdır?

Bazı sivilcelerin dışarıdan kaynaklanan pislikler sonucunda oluştuğunu bilsek de mikroplar ile doğrudan bir alakası yoktur.

Stres sivilce oluşumunu etkiler mi?

Stresin sivilce üzerine doğrudan bir etkisi yoktur. Stresli ortamda bulunan insanın genelde ruh ve hormonal yapısı etkilenmektedir. Hormonal yapısı bozulan insanda sivilce çıkabilmektedir.

Diyet yapmak sivilce çıkarır mı?

Diyetin doğrudan sivilce oluşumuna etkisi yoktur. Sadece yediğiniz içtiğiniz yiyeceklerin türünün sivilceye etkisi vardır. Çekirdek fındık fıstık gibi yağlı yiyecekler tüketenlerin sivilce oluşumuna ortam hazırladıkları bilinmektedir.

Güneş ışığı sivilcelere iyi gelir mi?

Güneş ışınlarının henüz sivilceye olumlu ispatlanmış bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat vücur derisinden gerekli olan D vitaminini karşılayabilmesi için güneş ışığı alması gerekir. Bu sebeple sağlıklı bir deri için güneşe çıkmanınzda yarar var diyebiliriz.

Traş olunca sivilcelerim neden artıyor?

Traş bıçağı sivilcelerin üst kısımlarını parçalayarak içeride biriken iltihaplı sıvıyı diğer yerlere dağıtabilmektedir. Bu sebeple sivilce sayısı artmaktadır.

Peki nasıl traş olabilirim?

Bu tür sorunlu kişilerin uygun bir traş jeli ile veya traş makinesi kullanarak sivilcelerine zarar vermeden traş olmalarını önermekteyiz.

Terlemek sivilce yapar mı?

Terleme sonucu oluşan ter ve vücut üzerine bulunan pislikler gözenekleri doldurur ve bu da tabi ki sivilce oluşumunu etkiler.

Sivilce sıkılarak tedavi edilir mi?

Gençlerimizin ve insanlarımızın sivilcelere karşı her zaman için uygulamakta olduğu bir numaralı tedavi yöntemi sivilceleri sıkmak olmuştur. Sıkılarak patlatılan sivilce olayı pek önerilmez. Sebebi ise içeriden gelen sıvının temiz yerlere gelerek buraları da sivilceli yapması ve aşırı güç kullanılarak açılan sivlce deliğinin daha sonra kapanmayarak bu izin uzun yıllar kalması durumu ortaya çıkar.

Kozmetik ürünleri sivilce yapar mı?

Her kozmetik ürünü yapmasa da bazı cildi kapatıcı özellikli veya içerisinde zararlı kimyasal bulunduran kozmetik ürünleri sivilce yapabilmektedir. Nefes almak sizin olduğu gibi derinizin de hakkıdır.

Hamile olmak sivilceyi etkiler mi?

Sivilcenin tamamen hormonal bir olgu olduğundan bahsetmiştik. Hamilelik gibi vücudun sürekli olarak hormal değişikliğe uğradığı bir dönemde bazı bayanlar için mutlaka sivilceli günler demektir.

Sivilce iz yapar mı?

Biraz önce anlattığımız gibi patlatılan sivilcer aşırı güç kullanımından dolayı derin ve büyük deliklere sebep olabilmekte. Cilt dokusu bazen bu delikleri kapatmakta zorlanabilmektedir. Bu süre 12 ayı bulabildiği gibi daha da uzun olabilir.

Sivilceleri adet dönemi ile ilişkisi var mı?

Bayanlarda adet olma olayı hormonal olduğu gibi sivilceleri de tetiklemektedir. Çoğu bayan adet olacağını bir kaç gün öncesinden sivilce sayısının artması ile tahmin edebilmektedir.

Giysiler sivilceleri etkiler mi?

Başta deri olmak üzere vücudunuzun nefes alıp vermesini engelleyecek, vücuda yapışan elbiseler sivilce oluşumunu etkilemektedir. Mümkün olduğunca hava geçirgen özelliği olan rahat elbiseler giymeniz sizin yararınıza olacaktır.

Leave a comment

 1. sivilce kananıyınca ne olur ya izmi kalır yoksa yayılırmı 😕 😐

 2. Merhabalar, kalçamda ve kasık bölgesinde ilk başta sivilce gibi kırmızı bir şekilde, daha sonra ağrılı bir şekilde ortası sarımsı irinli sivilce tarzı birşey çıkıyor. Büyüyor, sanki orta kısmı boş gibi ama içi iltihap dolu. Daha sonra patlama seviyesine geldiğinde, patlattığımda veya kendisi kaybolduğunda o bölgede kavherengi şekilde iz kalıyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdiden teşekkür ederim. 🙁

 3. Ben 14 Yasıma gircem ve alnımda sivilcelerim var patlatıorum bazen kanıo nasıl gecırebılırım yardım edın 😥 😥

 4. Lütfen Cevap Verin Nasıl Kolay Bi Kür Önerin Kürle Geçermi 😥 😥

 5. sakın patlatmayın yoksa ız yapar taaa olene kadar onun acısını çekersiniz bnmde yuzumde var ama patlatmıyom ama elbet gececk bunuda bılıyom

 6. Kükürt sabunu ve HAKİKİ gül suyu kullanın. Denedim geçiiriyor.
  Kükürt sabunu kurutuyor sivilceleri ama kızarıklığı artıyor biraz. Ama hakiki gül suyu %100 çözüm.

 7. denizee katılıyorum. Ama kükürt sabununu alın yüzünüze sürün 5 dk. bekleyin sonra yıkayın

 8. Adet dónemınde çıkan sivilceler ne zaman geçer

 9. Oncelikle merhaba;
  Ben 11 yasindayim alnimda cok kucuk olmak uzre sivilceler cikiyor.Doktora gitiim bactoban diye ilac verdi hicbir faydasi olmadi aksine zarari oldu su anda gul suyu kulaniyorum insaalllah iyi gelir.Bana bir oneriniz var mi ?? 😮 😮

 10. söyledklerinizi uygulayacağım yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim…

 11. acnemax diye bir ürün kullanmaya başladım açıkcası sivilce konusunda çok başarılı bir ürün. normalde bu tarz şeylere güvenmem ama arkadaşım beni sürükledi :)) ve ürünü kullanmaya başladığım andan itibaren etkisini görmeye başladım. 8)

 12. arkadaşa katılıyorum açıkcası evet acnemax diye bir ürünü bende duydum hatta arkadaşım kullanıp bana tavsiye etti ve kendisi gayet memnundu bende kullanmaya başladım ve şu anda 2.haftayım cildimdeki farklılıkları görünce ciddi anlamda mutlu oluyorum. 🙂 😛

 13. merhaba arkadaşlar ben de acnemax kullanıyorum iki gün oldu benimde suratınızdaki kırmızılıklar ve izler geçti mi?

 14. bendede sivilce var bir türlü geçmiyo ve siyah noktalarımvar ne önerirsiniz 😐 🙂 😆 😥 :zzz 😛

 15. merhaba herkeze ben 15 yaşındayım sivilce sorunu bendede var faka ufak ufak sivilceler sadece kırmızı renkte ne yapmalıyım sizce? 😳

 16. Arkadaşlar Sivilce Kaş Yaşında Geçer.Ayrıca Ben Clindoxyl Kullanıyom 3 gün kullandım cildim Tahriş Oldu Hangi İlacı Kullansam iyi Gelir

 17. Arkadaslar yuzunuze limon suyunu sıkarak pamukla uygulayın.kesinlikle ise yarıyor. ayrıca gül suyunu da sabah aksam duzenlı olarak kullanırsanız kısa surede siviceler ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. cildiniz yatkınmıdır bilimiyorum ama bende ise yaradi. artık cıksada cok cıkmıyo.limon suyunu 2 gunde bır uygulayabilirsiniz. uyguladıktan sonra nemlendirici krem kullanmayı unutmayın.:))
  sivilcelerinizi sıkarsınız durum gittikce kötülesir. biraz aklınız varsa sivilcelerinizle oynamayın, benim kücük bir sivilcem vardı sıktım ve cok daha kötü oldu iyilesmesi de uzun sürdü. biraz aklınız varsa sıkmazsınız:)))) 🙄

 18. [quote name=”damla”]Arkadaslar yuzunuze limon suyunu sıkarak pamukla uygulayın.kesinlikle ise yarıyor. ayrıca gül suyunu da sabah aksam duzenlı olarak kullanırsanız kısa surede siviceler ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. cildiniz yatkınmıdır bilimiyorum ama bende ise yaradi. artık cıksada cok cıkmıyo.limon suyunu 2 gunde bır uygulayabilirsiniz. uyguladıktan sonra nemlendirici krem kullanmayı unutmayın.:))
  sivilcelerinizi sıkarsınız durum gittikce kötülesir. biraz aklınız varsa sivilcelerinizle oynamayın, benim kücük bir sivilcem vardı sıktım ve cok daha kötü oldu iyilesmesi de uzun sürdü. biraz aklınız varsa sıkmazsınız:)))) :roll:[/quote]

  Ama Limon suyu çok yakıyo denedim ama dayanamadımm

 19. [quote name=”ceren”][quote name=”damla”]Arkadaslar yuzunuze limon suyunu sıkarak pamukla uygulayın.kesinlikle ise yarıyor. ayrıca gül suyunu da sabah aksam duzenlı olarak kullanırsanız kısa surede siviceler ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. cildiniz yatkınmıdır bilimiyorum ama bende ise yaradi. artık cıksada cok cıkmıyo.limon suyunu 2 gunde bır uygulayabilirsiniz. uyguladıktan sonra nemlendirici krem kullanmayı unutmayın.:))
  sivilcelerinizi sıkarsınız durum gittikce kötülesir. biraz aklınız varsa sivilcelerinizle oynamayın, benim kücük bir sivilcem vardı sıktım ve cok daha kötü oldu iyilesmesi de uzun sürdü. biraz aklınız varsa sıkmazsınız:)))) :roll:[/quote]

  Ama Limon suyu çok yakıyo denedim ama dayanamadımm[/quote]

  gül suyunu da kullanabilirsin, ama limon bende daha cok ise yaradı. yok denilecek kadar az sivilce var hemde minik minik:)) dikkate almıyorum bile

 20. en iisi:( AMA yarın nişan var akrabamızınn en güzel kız bn olcktm:(( anlımın ortasındaki sivilce mahvetti npcamm ya:( 😥

 21. tek cozum fondöten kapatabildigin kadar kapatmaya calis. percemin varsa sivilcenin oldugu bolgeye dogru atabilirsin percemini. sivilceni ellememeye calıs. bırak belki hafifler yarına kadar. limon suyunu falan dene dayanmalısın. bende de ilk yaptıgımda yandı sonra alısıyorsun zaten kafana takma daha cok cogalırr

 22. tam ortada nasıl kapatıcamı bilmiorum yaa perçemle föndten işe yarar mı görsenn çok büyük ve irenç

 23. [quote name=”ceren”]tam ortada nasıl kapatıcamı bilmiorum yaa perçemle föndten işe yarar mı görsenn çok büyük ve irenç[/quote]

  fondötenin ise yarıyacagını umuyorum, iyi bi kuafore gidersen halledebilirsin bende yasamıstım o durumu ertesi gün arkadaslarımla dısarı cıkacagımda sabah bi uyanmıstım alnımda bi sivilce. hep boyle gunlere denk gelir zaten sıkma canını

 24. saoll yha çok yardımcı oldun ama ben gidiyorm şimddii senin burda olman ve konuşmak güzeldiii byee adını yanlış yazmşsın damla ceren olmuş görüşürüzz

 25. [quote name=”ceren”]saoll yha çok yardımcı oldun ama ben gidiyorm şimddii senin burda olman ve konuşmak güzeldiii byee adını yanlış yazmşsın damla ceren olmuş görüşürüzz[/quote]

  ihihihi evet:))) alıntı yaparken adımı yazmayı unutmusum:)), onemli degil tesekkur ederım seninle de konusmak güzeldi, bidaha görusurmuyuz bilmem ama gorusmek uzere ceren:))) 🙄

 26. [quote name=”damla”]Arkadaslar yuzunuze limon suyunu sıkarak pamukla uygulayın.kesinlikle ise yarıyor. ayrıca gül suyunu da sabah aksam duzenlı olarak kullanırsanız kısa surede siviceler ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. cildiniz yatkınmıdır bilimiyorum ama bende ise yaradi. artık cıksada cok cıkmıyo.limon suyunu 2 gunde bır uygulayabilirsiniz. uyguladıktan sonra nemlendirici krem kullanmayı unutmayın.:))
  sivilcelerinizi sıkarsınız durum gittikce kötülesir. biraz aklınız varsa sivilcelerinizle oynamayın, benim kücük bir sivilcem vardı sıktım ve cok daha kötü oldu iyilesmesi de uzun sürdü. biraz aklınız varsa sıkmazsınız:)))) :roll:[/quote]

  GÜL SUYU İŞE YARAMIYORR BİKEREE ATIP TUTMA

 27. [quote name=”Fatima”][quote name=”damla”]Arkadaslar yuzunuze limon suyunu sıkarak pamukla uygulayın.kesinlikle ise yarıyor. ayrıca gül suyunu da sabah aksam duzenlı olarak kullanırsanız kısa surede siviceler ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. cildiniz yatkınmıdır bilimiyorum ama bende ise yaradi. artık cıksada cok cıkmıyo.limon suyunu 2 gunde bır uygulayabilirsiniz. uyguladıktan sonra nemlendirici krem kullanmayı unutmayın.:))
  sivilcelerinizi sıkarsınız durum gittikce kötülesir. biraz aklınız varsa sivilcelerinizle oynamayın, benim kücük bir sivilcem vardı sıktım ve cok daha kötü oldu iyilesmesi de uzun sürdü. biraz aklınız varsa sıkmazsınız:)))) :roll:[/quote]

  GÜL SUYU İŞE YARAMIYORR BİKEREE ATIP TUTMA[/quote]

  kullandın mı bilmiyorum ama ise yaramadıgını düsünüyorsan muhtemelen kullanmıssındır, belki de senin kullandıgın gül suyu dandiktir canısı, hakiki gül suyu ise yarar 😉

 28. AHAKİKİ GÜL SUYU CANIMM AMA İŞE YARAMADI SADECE İĞRENÇÇ KOKUSU VARR BAŞKA BİŞE YOK

 29. [quote name=”Fatima”]AHAKİKİ GÜL SUYU CANIMM AMA İŞE YARAMADI SADECE İĞRENÇÇ KOKUSU VARR BAŞKA BİŞE YOK[/quote]

  belkide sorun senin yüzündedir, bence fazla zorlama bırak kendi haline, iyilessin;))

 30. ne demek, her zaman ben burdayım herkese yardımcı olabilirim:)))

 31. [quote name=”Elif”]Ben 14 Yasıma gircem ve alnımda sivilcelerim var patlatıorum bazen kanıo nasıl gecırebılırım yardım edın 😥 :cry:[/quote]

  sivilcelerini sıkma canım. gül suyu ve limon suyunu sık ve kullan. sıkarsan o sivilce kücük olsa bile siser kızarır ve cok hasar gorduyse iz bile kalabilir. yanlis yapiyorsun birak olmadı kendi kendine iyilessin. inan o sıkılmıs sivilcenin karsi taraftan ne kadar itici gorundugunu bilemezsin 😕

 32. arkadaslarr ne kadar igrenc olursa olsun sivilcelerinizi sıkmayın hani sıkmadan önce en azından yuzumuze bakarlar:D , sıkarsak daha vahim oluyor durum ozaman yuzumuze bakıcaklarını sanmam. siyah noktalar icin de siyah nokta kremi alın duzenli olarak kullanın dokulur zaten. kızlarr, fondöten önermiyorum deri hava almadıgı icin sivilce olasılıgı 2 katına cıkıyor. fondötenle nereye kadaar. dogal olun sık sık yıkayın yuzunuzu sabunla. sık onerilen cozumlerden birisi sivilce azaltma payı var dogrusu

 33. internette yazsan inanırdık ama bence bilmediğiniz şeyleri yüzünüze sıkıp yüzünüzü daha berbat etmeyin 🙂

 34. en iyisi doktora gitmek fatıma 😡 gibi saçma şeyler sürmektense ilaç sürmek daha avantajlıdır benim yüzümde hiç sivilce yok çünkü doktor tavsiyesi aldım ve limon gülsuyu gibi şeyler yüzünüze sürmeyin sivilcelerinize de dokunmayın bence bu yazdıklarım doktor tavsiyesi sizce ilaç mı limon mu veya doktor mu fatma mı

 35. [quote name=”gamzem”]en iyisi doktora gitmek fatıma 😡 gibi saçma şeyler sürmektense ilaç sürmek daha avantajlıdır benim yüzümde hiç sivilce yok çünkü doktor tavsiyesi aldım ve limon gülsuyu gibi şeyler yüzünüze sürmeyin sivilcelerinize de dokunmayın bence bu yazdıklarım doktor tavsiyesi sizce ilaç mı limon mu veya doktor mu fatma mı[/quote]
  fatma 😡

 36. 😆 🙂 😆 🙂 😆 🙂 😆 🙂 😆 🙂 😆 🙂 😆 🙂 😆 🙂 FATOŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ dan cevap yokkkkkkkkkkkkkkkk u
  :-* 😳 :-* 😳

 37. Arkadaslar ben senelrdir bu problemi yasiyordum ve sonunda cilt doktoruna gittiim,doktorum bana eczanede hazirlanan bir karisim verdi ve sivilcelerin cogundan 6 ay gibi bir surede kurtuldum,suratinda cok sivilce olan arkadaslarimda cilt doktoruna gidip dokturun tavsiye ettigi karisimlari eczanede yaptirarak bu sorunu hallettiler,sivilcelerin ayrica bas dusmani kaynar sudur,dusa girdignizde sicak suyla yuzunuzu yikarsaniz sivilcelere iyi gelir,birde sade maden suyuyla yuzunuzu yikarsaniz faydali oldugunu gorursunuz,tabi deniz suyununda olusan sivilceleri yok ettigini hepimiz biliyoruzdur sanirim 🙂

 38. Limon suyu surun diyenler var sanirim sitede.Arkadaslar limon suyunun yuzde 5i asittir,sacimiz sekil alsin diye lise hayatimizda kafamizda kullanirdik ancak saclar asitin etkisiyle. Dokulmeye baslardi,sanirim icinde asit olan bir suyu yuzde kullanmak sakinca yaratabilir.Doktora gidilmesini oneriyorum.Zaten en iyi teshisi ancak doktorlarimiz yapabilir.Saygilar.

 39. Arkadaşlar cenemde felaket 2 tane sivilce amma gormeniz Gerek kocaman yarından okul var mk napcqksam biselerr onerin dip not (sivilceleri sıkıyorum) :-*

 40. ya arkadaşlar ben sivilcelerimi sıkıyorum sonra hemen ardından bi sivilce kremi sürüyorum (benim değil ablama verilen bir krem) işe yaradı bir kere ama az önce başka bir sivilce sıktım yine sürdüm çok fena yanıyor ve şişti yarında arkadaşımla buluşucam rezil görünücem ne yapmamı önerirsiniz kükürtlü sabunda kullandım ama işe yaramadı (not: cildim ara sıra yağlanıyor ve kükürtlü sabunu düzenli kullanmadım. zaten kullanalı 3-4 gün olmuştur.) 😕 nolur bir şey söyleyin 🙁 ayrıca sivilceler alnımda çıkıyor sık sık var şiş ve kızarıklar off dudağımın üstünde de var kızarık bir tane

 41. Teşekkür ediyorum bilgileri yazana eline koluna aklina sağlik isime cok yaradi

 42. Şu sivilcelerden bi türlü kurtulamadım napsam bilemedim soda kullanıyorum tam geciyo kullanmayınca tekrara cıkıyor taktik verin 😛 😛 😛

 43. kahveyi pişirip altındaki katısını yüzünüze sürün 10 dakika kadar ovun sonra yıkayın etkisini görüceksiniz

 44. Arkadaşlar 15 Yaşında Alnımda sayılamayacak kadar sivilce vardı, hiç bir krem kullanmadım ve sivilcelerimle oynamadım, şuan yaşım 17 tamamen geçti alnımda, yalnız yüzümde 2 3 tane var jiletle tıraş olduğum için onlar geçmiyor yalnız yayılmıyor da sivilce dediğim kırmızı nokta var şuan.

 45. Arkadaşlar yaptığınız yöntemler güzelama ben tarcın ve balı karıştırıyorum yüzümde 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkıyorum deneyin 1 haftada sonucu göreceksiniz 🙂

 46. Admin sen terleme sivilce olusturur demişsinde aslinda tam tersi terlemek ve arkasindan yuzu ilik su ile yikamak sivilceler icin cok etkilidir

 47. Arkadaşlar sivilcenin tek sebebi sitres. Birde
  Gunde 2 defadan fazla yuzumu yikarsam sivilce olusurmu. Yani abdest almak 😮

 48. Bi arkadasimin tavsiyesi uzerine sivilcenin uzerine sarimsak rendeledim ve koydum sarimsak guclu bi antibiyotik tedavisi oldugunu soylediler sabah kalktigimda e gozume kadar olan yerin sistigini ve yanik oldugunu gordum 3 kez buz koydum fakat hicbitr fayda olmadi doktora gitmelimiyim ?

 49. arkadaşlar herşeyi boşverin elinizde ne var ne yoksa atın bi yere doktormuş oymuş buymuş hikaye çok zenginseniz özel olarak doktorunuz varsa ona bişey diyemicem çünkü devlet hastanesinde ilgilenilmiyo kardeşim bu böyle herneyse ben 20 yaşında herkezce yakışıklı baya kız arkadaşım olmuştur inanın ben bile sayısını hatırlamam lise dönemimde yoktu liseden sonra üniversiteye giderken çıkmıştı herneyse 5 kere doktora gittim aynı boktan ilaçlar hiç bi işe yaramayan gereksiz şeyler inanın neler neler denedim ya var ya atomla bu kadar uğraşsaydım atomu parçalardım sizde öylesiniz biliyorum dedigim gibi yapmadıgım yöntem yok nemlendirici temizliyici tonigi gül suyu kükürtlü sabun diş macunu neleri neleri var daha her neyse tavsiyeme geçiyorum uzamadan arkadaşlar stres yaparsanız sivilceden istediginiz şeyi yapın istediginiz doktora gidin kurtulamazsınız dua edin allaha derdi de dermanıda veren o YÜZÜNÜZÜ SOĞUK SUYLA GÜNDE 3 kere yıkayın yeter hiç bişey vurmayın hiç bişey güneşten kaçının aman

 50. Evet benimde sivilcelerim var ama dedigim suyla yıkıyarak şimdi daha güzelleşti azaldı böyle Allahın izniylede geçicek inşallah arkadaşlar hiç bi zaman küfür etmeyin sivilcelerinize sonuçta Allah tarafından verilmiş bişey şükretmek lazım bacagımız elimiz olmasa napıcaktık sivilce nedir ya insanların bacagı yok bacagı eli yok yapmayın arkadaşlar sivilce kalıcı bişey degildir istesende istemesen de geçicektir derdi veren derdamıda verir sabırlı olun yüzünüzü hep kurutmayın bide yıkadıktan sonra bi yaglanma süreci olucaktır o işte iyi gelen bişeydir çünkü derinin temizligini yapar yaglanıyo diye sivilce diceksiniz yok derinin izlerini birleştirir ve dolgunluk katar inanın şimdi bi doktorluk okusaydım cildiye üzerine herhalde rakipsiz olurdum ve birşey daha roctorune sanırım 6 aylık hap hepimizin bildigi arkadaşlar aman kendimizi zehirlemeyelim sivilce gider 10 yıl sonra organ arar dururuz aman ben yapanlarıda gördüm ilk 1-2 ay suratına bakılmıyo dışarı cıkamıyodu benim arkdşm düşünün yni

 51. ayy nefret ediyorum bu sivilcelerden güzelliğimi bozuyo offf ama geçiyor yavaş yavaş allaha şükür

 52. Mert limon kullan benimkini geçiriyor kızlarda maske yapsın gül suyu ve pudrayla krem kıvamına gelince sürün yarım saat sonra yıkayın güzünüze 2 tane salatalık , mandalina veya kivi koyun. 😉 😉 😉 🙂 😆 8)

 53. Arkadaslar bacaklarimda ve baldirlarimda beyaz uclu sivilceler cikiyor ve yayiliyor kollarika gobek bolgemede gelmeye basladi bilgisi olan varmi

 54. Merhabalar kasigima yakin bacak bolgemde sivilceye benzer bisey cikti patlattik içinden et gibi. Sert bisey cikti suan kurudu ve siyah bir halde anlayamadım:/

 55. Arkadaşlar bunları boşverin benim dediğim maskeyi yapın ise yatıyor öncelikle limonu sıkın onu bir kaba boşaltın pamukla yüzünüze sürün yüzünüzde.kuruyunca onun üstüne 1kasigi yoğurtve kabartma tozunuw boşaltın bunlar kuruduktan sorna yu,unuz 1 dk kizario ama geciyirr bnde ise yaradı 😉

 56. Bu sivilcelerden ne çektik ya hiç mi çozumu yok allahım yarabbim 🙁

 57. ya arkadaslar benim sivilcelerim oyle yayipmis degil tek tuk bi yerde cikiyo boyle kocaman hayvan gibi cikiyo benimde skasm geliyo syorum sonra yara oluyo o yarayada hicbisey yapamiyorum tavsiyesi olan ? :sigh: 😥 🙁

 58. Arkadaslar cok cekitik bunlri takmayin gecer 🙂

 59. Sivilcelerim 3seneden beri geçmiyo me yapa bilirim 😥

 60. Allahim nefret ediyorum sivilcelerimden hergun kufrediyom sivilcelerime ya her sivilce ciktiginda sinir krizi geciriyom agliyom artik psikolojim bozuldu bi cozum yokmu yaaaa:cry:

 61. Arkadaslar kil maskeside kullana bilirsiniz benimde aşiri buyuk sivilcelerim vardi ama kil maskesi kulandigim icin gecti kil maskesi cildin yag oranini dengeliyor 🙄

 62. sivilceler geçmez sadece tedavi edilir ben tedavi oluyorum biraz geçti 😉

 63. arkadaşlar ben bir ilaç kullandım süper adı aknetrend bence alın cildiye doktoruna yazdırın

 64. 🙂 🙂 🙂 😉 😉 😉 🙂 😆 😆 yüzümde küçücük bir nokta bile yok bemberrak oysa ben sivilce çıkarıcı herşeyden yiyiyorum ama yinede çıkmıyor

 65. sırtımda yesil uclu sivilce cıktı sıktımızda sıyah pıslik cıkyo nedir acaba

 66. Kızlar merhaba ben yagmur benim olyim söyle benim benim pazartesi sabahı çenemin altında sivilce çıktı sinir oldum kırmızı kırmızı.Bende patlattim oda sivilcenin iltihabi aktı sonra orası yara oldu kızardı tam 8 gundur çekiyorum ve geçmiyo fontetenle kapatmaya çalıştım oda olmadı yardım edin yara olunca da bişe de yapamiyorum okullarin acilmasina 1 hafta kaldi sevdigim cocuk var ve onun gozunde cirkin olmak istemiyorumm internette maske falan diyolar ama ben maske yapacak kadar buyuk degilim ergenliik donemindeyim

 67. [quote name=”Yağmur”]Kızlar merhaba ben yagmur benim olyim söyle benim benim pazartesi sabahı çenemin altında sivilce çıktı sinir oldum kırmızı kırmızı.Bende patlattim oda sivilcenin iltihabi aktı sonra orası yara oldu kızardı tam 8 gundur çekiyorum ve geçmiyo fontetenle kapatmaya çalıştım oda olmadı yardım edin yara olunca da bişe de yapamiyorum okullarin acilmasina 1 hafta kaldi sevdigim cocuk var ve onun gozunde cirkin olmak istemiyorumm internette maske falan diyolar ama ben maske yapacak kadar buyuk degilim ergenliik donemindeyim. 😳 😳 😳 😳 😥 😥 😥 😥 😥 😥 :sigh: :sigh: :sigh:

 68. Sivilcelerinizin geçmesini istiyorsanız
  Sade sodayla yüzünüzü yıkayın ve sağlıkli
  Beslenir bu kadar basit 😉 😆 😆

 69. Seymanurcum omurboyu öyle kalcaksin
  Belli canisi 😛 😡 😡

 70. 😡 😡 😡 😡 😡 😡 pis sivilcelerin kurtulursunuz takmayin bitanesille :-* :-* :-* :-* :-*

 71. Kalıcı sivilceler patlatılırmı veya patlatılınca kan çıkarmı

 72. Ya lutfen yardm edin sivilceler cikti ne yapabilirm

 73. benim yüzümde kistler oluşmuş ama böyle yüzüm sisip iltihaplı yerler morariyor bu normal mı bana yardımcı olabilir misiniz lütfen

 74. Sivilcelerle konuşmayı deneyin. Mesela sabah kalktiginiz gibi Günaydın diyin. Onlar Kınık soda ile beslenirler. . Yani onlarda canlidirlar. Ne olur onları uzmeyin. Olurmu.

 75. Arkadaşlar bende çok kremdi ilaç dı şampuan dı birçok tedavi yöntemi denedim ama daha sonra sivilce tedavi diye doğal yollarla evde yapılabilecek tedavi yöntemi buldum. Memnun kalmazsanız paranızda iade ediliyor. Bilgisayarınıza indirdiğiniz bir dosya da her şey anlatılıyor. Ben denedim çokta memnun kaldım ama herkeste işe yarar mı bilmiyorum denemek isterseniz.

 76. sık sık takip edicem siteyi bildigim kadar yardımcı olucam. 🙄 🙄 ihihihihii gorusmek uzere

 77. Dr Ahmet Aydın ın 5 adımda sivilce tedavisi adlı yazısını lütfen okuyun çok değerli bilgilere ulaşacaksınız

 78. Arkadaslar acill yardim edin yüzümdeki sivilceyi sıktım baya şişti ve şişlik halen var cok kotu ve buyuk gozukuyo yardim edin lutfen cok kötü

 79. Halinize şükredin sivilce kalıcı şey değil. 18 yaşına kadar sıklıkla göreceğiniz şey bu. Stres yapmaya devam ederseniz daha da artıcak…