Skip links
Published on: Cilt Hastalıkları

Cilt Kanseri Nedir? Soru Cevaplarla Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt Kanseri Nedir?

Her hastalık gibi erken teşhis de cilt kanserini önemli bir ölçüde etkiler. Cilt kanserinin erken uyarı işaretlerini takip etmeli ve sık sık cildinizi incelemelisiniz. Cilt kanseri, günümüzde dünyanın en büyük tehlikelerinden biri haline gelmiştir. Kirlilik, ultraviyole ışınlarına gereğinden fazla maruz kalma ve hatta beslenme bile cilt kanseri hücrelerin büyümesine neden olabilen risk faktörleri arasındadır. Kanserli tümörler, deri kanserinin tüm türlerini içerir.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Deri değişiklerinin belirtileri:

 • Pigment
 • Ani hassasiyet, kaşıntı, ağrı
 • Pul pul dökülme
 • Kanama veya cilt yerden sızma
 • Düzensiz sınırları olan bir ben
 • Gözle görülür hızlı büyüyen nokta
 • Normal süre içinde iyileşmeyen bir boğaz

Vücutta bulunan daha az yaygın olan yerler:

 • Ayak altı
 • Kulaklar
 • Üreme organları
 • Tırnaklarınızın altı
 • Kafa derisi
 • Boyun
 • Dudaklar

cilt kanseri

Cilt Kanserinin Türleri Nelerdir?

Cilt kanserinin türleri 3’e ayrılır:

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri: Genellikle yaygın olarak görülen türlerden biridir. Skuamöz hücreli cilt kanseri lenf bezleri ve iç organlara yayılabildiği için tedavinin hemen doğru bir şekilde başlatılması gerekir. Geç kalınmış tedavi edilmeyen skuamöz hücreli cilt kanseri ölümlede sonuçlanabilen bir cilt kanseri türüdür.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri: Bazal hücreli cilt kanseri epidermisteki (cildi dış etkenlere karşı koruyan üst tabaka) bazal hücrelerin değişimiyle oluşan ve en sık görülen cilt kanseri türlerinden birtanesidir. Gelişme evresi yavaştır, cilt geneline yayılmaz ve nadir olarak hayatı tehdit etme özelliğidir.

Melanom: Cilt kanserinde en tehlikeli tür olan melanom, diğer türlere bakarak daha nadir oranda görülmektedir. Erken teşhis ve doğru tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilen bir cilt kanseri türüdür.

Kendi Kendinize Cilt Kanseri Analizini Nasıl Yapabilirsiniz?

Cilt kanserinin belirtileri vücudun her bölgesinde görülebileceği için düzenli olarak tüm cildinizi kontrol etmelisiniz.

Vücudun arka kısmını ve sırtınızı kontrol etmekte yarar var. Bunun için boy aynaları veya küçük bir aynayla sırtınızı kontrol etmekte yarar var.

Gözle göremediğiniz veya aynadan göremediğiniz bölgeleri aile bireyinden, arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Soru Cevaplarla Cilt Kanseri Hakkında Bilgiler

Soru: Cilt kanseri ne gibi yaygınlıktadır?

Cevap: Doğru bilinen yanlışlardan biri güneşli olan ülkelerde çilt kanser riskinin artışta olmasıdır ama durum hiçte böyle değildir. İşte ülkelere göre cilt kanserinin yaygınlığı;

Cilt kanseri en az yaygınlıkta bulunan bölgeler şunlardır: Alaska, Arizona, District of Columbia, Florida, Illinois, Louisiana, Mississippi, Missouri, Nebraska, Nevada, New York, Oklahoma, Teksas ve Virginia.

Cilt kanseri en çok yaygınlıkta bulunan görülen bölgeler şunlardır: Connecticut, Delaware, Idaho, Iowa, Kentucky, Montana, New Hampshire, Oregon, Utah, Vermont, Washington ve Wyoming.

Soru: Cilt kanseri cinsiyette farklılık gösterir mi?

Cevap: Kadınların 40 yaşına kadar melanom cilt kanserine yakalanması daha yüksek bir seviyedeyken. Bu durum 40 yaşından sonra farklılık gösterip erkeklerde melanom cilt kanserine yakalanma durumu erkeklere geçiyor.

Soru: Cilt kanserinin başlıca nedenleri nelerdir?

Cevap: Cilt kanseri birçok nedene bağlıdır ama başlıca nedenler arasında öne sürülen bazıları şunlardır;

 • Cildinizin güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlarına gereğinden fazla maruz kalınmasıdır.
 • Radyasyon
 • Genetik risk yaratan faktörler
 • Ciltte yaşanan; ciddi yanıklar, deri üzerinde uzanan bir kemik enfeksiyonu, deri yaralanmaları veya ciddi deri iltihabı.
 • Özellikle kadınların güzellik için tercih ettiği solaryum büyük ölçüde riski arttıran faktörlerdir.

cilt kanseri

Cilt Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Her hastalık gibi cilt kanserin tedavisinin başında erken teşhis gelir. İlk önce cerrahi müdahale ile kanserin türünü, yayılma oranını, ve etkilenen yerler belirlenerek en doğru tedavi teşhisi konulmalıdır.

Cerrahi: Cerrahi yöntemde kanserli bölgenin çıkmasına gerek kalmayan durumlarda sık kullanan yöntemdir. Bu durumdaki kanser tedavisinde doktor hastalıklı bölgeyi kolayca tedavi edebilir. Daha da gelişmiş kanser dokularında cerrahinin daha gelişmiş ve derin bir tedavi uygulaması gerekmektedir.

Kriyocerrahi: Bu ameliyatlı yöntemde kanserden etkilenen dokular dondurulur. Prosedür hücrelerini öldürür ve zamanla, ölü hücreler düşmeye başlar.

İmmünoterapi: Amaç olarak kanserin yok edilmesi için kişinin bağışıklık sistemini kullanmasıdır. Kanser olan alana ilaçlı krem tedavisi uygulamasıdır. Bu durumda bağışıklık sistemi kanseri yok etmeye çalışmaktadır.

Kemoterapi: Kanser cildinizin ilerisine işlemiş bir vaziyette ise, kemoterapi tedavisi yardımcı olur. Kemoterapi tedavisi çeşitlilik gösteren bir tedavidir. Enjekte, IV infüzyon vs birçok yöntemlerle karşımıza çıkmaktadır. Bu cilt üzerine tatbik edilebilir.

Radyasyon tedavisi: Radyasyonun kanser hücrelerini öldürebildiği işlevi vardır. Radyasyon tedavisi genellikle geniş bir alanda ve cerrahi müdahale ile yapılamayan çok zor bir alanda kullanılan tedavi yöntemidir.

Fotodinamik tedavi: Kimyasal bir cilt kanseri ile karşı karşıya gelindiğinde kullanılan bir yöntem olmaktadır. Kanserin şiddetine göre birçok saatlerce cilt üzerinde kalması sonucu, cilt kanseri hücrelerini öldüren özel bir ışığa maruz kalmaktadır.

Cilt kanseri ile ilgili anlattıklarımızın daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”cilt kanseri” playlist_yt=”Bb9aUutoo38,HAdHO3_h5AE,GXy-uLJK_LM,Wx3k1poy_WA,Lcm87JtXVJQ,L37ifpyzcSY,d9UI8_TrFug,0YpOU7wDnb0,IDBRYJZnWHo,7HDHfyIDcu4,R8t__nwaNXQ,2kTWe3WTH10,x6sPSMfl2qA,dQZsEGYtHg4,ax3_u-4O_ho,m4LpcjBffLI,JABvmE8kEgU,Vd0MMDx3TRo,X-lsm3eLrw0,0NJTeJDlCZc” playlist_auto_play=”0″]

Leave a comment