Skip links
Published on: Cilt Hastalıkları

Ayak Mantarı Tedavisi

Kadın erkek bir çok kişide ayak mantarı görülebilmektedir. Önlem alınmadığı takdirde bu sorun ilerleyebilmekte, tedavi edildiği takdirde ise kolayca bu problemden kurtulabilmektesiniz. Bu makalemizde ayak mantarından ve tedavi yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz. Konunun sonunda uzman kişi ve doktorların video haberlerini de izleyebilirsiniz. Şimdi ayak mantarı nedir bundan bahsedelim;

Ayak Mantarı Nedir?

Mantarlar da diğer virüs ve bakteriler gib insan gözü ile görünemeyecek derecede ufak olan canlı mikroorganizmalardır. Tırnaklarda da görülebilen türü olduğu gibi 100.000 çeşit mantar türü bulunmaktadır. Ayak mantarları küf çeşidinin neden olduğu, ölü deri yiyerek beslen ve çoğalan bir deri rahatsızlığıdır. Çoğu insan ömrü hayatında en az bir kere ayak mantarı geçirmektedir. Farkında olmadan aldıkları önlemler sayesinde kurtulurken kimi insanlar ise mantarların ilerlemesine sebep olacak hareketleri sürdürdükleri için ileri derece mantar sorunu yaşarlar.

Ayak Mantarı Belirtileri

İlk belirti kaşıntı olarak ortaya çıkar. Bu bize basit bir kaşıntı gibi gelebilir fakat ihmal edildiği takdirde kaşıntı hızla artmaya başlar. Mantarlar yaşamak için uygun olmayan durumlarda spor üreterek yaşamlarını sürdürmek isterler. Şartlar yeniden uygunlaştığında ürerler. 60 derece sıcaklıkta mantarlar ölürler. Tabi bu ayaklarınızı 60 derecede suya sokun demek değildir. Genel olarak ayak parmaklarının 3. ve 4.sünde ve ayak tabanlarında görülmektedir. Maddeler halinde toparlamak gerekirse;

 • Şiddetli kaşıntı (En büyük belirtisi)
 • Kaşınan bölgelerde kızarıklık
 • İleri derecede olduğunda soyulma ve dökülmeler olmaktadır.
 • Tırnaklarde renk değişikliği görülebilir
 • İçi su dolu kabarcıklar oluşabilir
 • Ayaklarda koku oluşabilir.

Ayak Mantarından Korunma Yolları

 • Sauna, hamam ve havuz gibi nemli ve sıcak yerlerde oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü ayak mantarı bulaşıcı olduğu için kişiden kişiye ayaklara rahatlıkla geçebilir.
 • Ayağında mantar olan kişilerin ayakkabıları, terlikleri ve çorapları kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Ayakların hava alamadığı sıkı ayakkabı ve çoraplar kullanılmamalıdır. Çünkü havasız olan bir ortamda mantarlar çok kolay bir şekilde çoğalırlar.
 • Mümkünse her gün temiz çoraplar giyin. Çoraplarınızı da yıkarken yüksek sıcaklıkta yıkmaya özen gösterin. Çoraplarınızın teri çeken pamuklu ürünler olmasına da azami özen gösterin.
 • Abdest aldıktan veya banyo yaptıktan sonra parmak aralarınızı kullanmadığınız eski havlu veya bez ile iyice kurulmaya özen gösterin. Ayaklarınız ıslak iken çorap veya ayakkabı giymeyin.
 • Sürekli aynı ayakkabıyı giymeyin. Mümkünse birbirine benzer ayakkabı kullanabilir 2 gün arayla farklı farklı olarak kullanabilirsiniz. Bu ayakkabılarınızın havalanmasına neden olacaktır.
 • Bir çok kişinin çıplak ayakla dolaştığı yerlerde mutlaka terlik kullanınız. (hamam, havuz ve vb.)
ayak mantarı
ayak mantarı ilaçları

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarına karşı en etkili ve hızlı yöntem şüphesiz mantara karşı etkili ayak kremleri ve spreylerdir. Mantarın ileri derecede olmadığı durumlarda kolayca kurtulmak için parmak aralarına pudra sürülebilir. İleri derece rahatsızlıklarda ağızdan alınan haplarda kullanılmaktadır. Tedavi edilmediği zaman mantarların ölü derileri yiyerek açtıkları yarıklardan diğer mikrop ve organizmaların girerek başka hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Bunlardan en çok bilineni yılancık hastalığıdır.

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi Tarifleri

Bu kadar konuyu anlattıktan sonra bitkisel tedavi yönteminden bahsetmemek olmaz.

Ayak Mantarına Sarımsak

Malzemeler

 • 6 diş sarımsak
 • 1 adet cam şişe
 • Alkol
 • Tuz

Hazırlanması ve Uygulanması: 6 diş sarımsağın üzerine bir miktar tuz atıldıktan sonra lapa olana kadar iyice dövülür. Sonrasında üzerine alkol eklenir. Hepsini cam şişe içerisinde 4 saat süre ile beklettikten sonra iyice çalkalanır ve kullanıma hazır hale gelir.Gece yatmadan önce ayaklarınızı sabunla yıkayıp ılık su ile durulayınız. Sonrasında bir bez parçasını parmaklarınızın arasında çeviriniz. Kıvır kıvır olan bez parçasını her çevirdiğinizde ölü hücrelerden kurtulmuş olacaksınız. Bir pamuk yardımıyla hazırlamış olduğunuz karışımı parmak aralarınıza uygulayınız. Sonrasında kuru pamukları parmak aranıza sıkıştırarak sıvının sağa sola bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Pamuklar ayaklarınızda 3 saatten fazla kalmamalıdır. Sonrasında pamukları çıkarıp normal bir şekilde ayaklarınızı yıkayınız.

Uygulama Süresi: 2 hafta boyunca 3 veya 4 gün arayla bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Ayak Mantarına Lavanta Yağı

Malzemeler

 • 5 damla lavanta yağı
 • 5 damla çay ağacı yağı

Hazırlanması ve Uygulanması: Lavanta yağını ve çay ağacı yağını birbiri ile güzelce karıştırın. Karıştırdığınız karışımı pamuk ile tırnaklara doğrudan uygulayın. Yaklaşık 10 dakika süre kadar bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

Uygulama Süresi: Uygulamanın etkili sonuç vermesi için günde 2 ya da 3 kez yapılması önerilir.

Ayak Mantarına Limon

Malzemeler

 • Limon suyu
 • Zeytinyağı

Hazırlanması ve Uygulanması: Eşit miktarda olacak şekilde zeytinyağı ve limon iyice karıştırılır. Elde ettiğiniz karışımı tırnaklara pamuk ile uygulayın. Bir süre karışımı tırnaklarınızda bekletin. Daha sonra alan ılık su ile temizleyin. Uygulama düzenli olarak yapıldığında en kısa zamanda sonuç alınmaya başlanacaktır.

ayak mantarı

Ayak Mantarına Beyaz Sirke

Malzemeler

 • 1 bardak kaynar su
 • Beyaz sirke

Hazırlanması ve Uygulanması: Kaynattığınız suyun içerine beyaz sirkeyi ekleyin. Güzelce karıştırın ve ayaklarınıza uygulayın. Kurumasını bekleyin daha sonra ılık su ile güzelce temizleyin. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

Ayak Mantarına Karbonat

Malzemeler

 • 1/2 fincan kaynar su
 • Karbonat

Hazırlanması ve Uygulanması: Kaynattığınız suyun içerisine karbonatı ekleyiniz. İyice karıştırın ve ayak mantarından etkilenen bölgeye uygulayın. 10 dakika bekletin. Sonra ılık su ile temizleyin. Sonucun yararlı olması için her gün yapmanızı tavsiye ederim.

Ayak Mantarına Pirinç Unu

Malzemeler

 • Pirinç unu
 • Elma sirkesi

Hazırlanması ve Uygulanması: Elma sirkesi ve biraz pirinç unu karıştırılır. İyice karıştırdığınız karışımı hamur kıvamına getirilin mantarda etkilenen tırnaklara uygulanır. Bir süre bekletin ve temizledikten sonra kurulanır.

Uygulama Süresi: Uygulama etki gösterebilmesi amacıyla 2 ila 3 hafta kadar düzenli olarak tekrar edilmelidir.

Herşeyden önemlisi mutlaka bir cildiye doktoruna görünmeniz faydalı olacaktır. Bu kadar konuştuktan sonra dilerseniz şimdi video haberlerimiz ile konumuzu pekiştirelim.

[td_block_video_youtube playlist_title=”ayak mantarı” playlist_yt=”4LZGkAkYef0,V3d3PNpmpqs,pLnG0sKfzJE” playlist_auto_play=”0″]

Leave a comment