Skip links
Published on: Cilt Bakımı

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling in daha önce ölü hücrelerde cildi kurtarma işlemi olduğunu buradaki peeling nedir? makalemizde uzun uzun anlattık. Şimdi etkili ve doğru peeling yapma işleminden ve peeling nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Umarız aşağıda anlatacağımız peeling yapma yöntemleri ile şimdiye kadar yanlış bildiğiniz doğruları düzeltebiliriz.

Peeling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Peeling yaptıktan sonra etkisini maximum derece hissetmeniz için cildinizi kullanmamanız gerekir. Bu ne demek? hemen açıklayalım. İnsan gün içerisinde yemek yemeden konuşmaya mimiklere kadar bir çok kez yüz kaslarını kullanır. Bununla birlikte solunum yapan cildimiz de sürekli olarak bize yetişmeye çalışır. Uyumaya çekildiğiniz zaman cildiniz de sizinle birlikte dinlemeye geçer ve o da rahatlar. İşte biz bu anı kullanmalıyız. Doğru ve etkili bir peeling yapmak için mutlaka yatmadan önce uygulamamız gerekir.
 2. Hassas ciltler peeling dahil bir çok uygulama ve etkenden etkilenebilmektedir. Hatta kullandığınız sabunlar bile hassas ciltlerde sorun oluşturabilmektedir. Bu sebeple yapacağınız herhangi bir peeling yönteminde cildiniz beklenmeyen bir tepki verdiğiniz, kabarcıklar, şişmeler veya kızarıklar oluşmaya başladığında derhal peeling yapma işlemini durdurmanız gerekmektedir. Peeling her ne kadar cildimiz için sağlıklı bir uygulama olsa da, peeling içerisindeki bazı maddelerden dolayı hassas cilt tipi bu ürünlere tepki verebilmektedir.
 3. Normalde peeling işlemi sonrasında cildiniz oldukça yumuşak ve taze bir görünüme kavuşması gerekir. Peeling sonrası oluşan kızarıklar kısa bir zaman sonra geçmektedir. Eğer oluşan bu kızarıklar kısa bir süre sonra geçmezse, bununla birlikte kaşıntı gibi bir durum oluşursa uygulamakta olduğunuz peelingi mutlaka durdurmanız gerekmektedir. Çünkü cildiniz için bu peeling uygun değildir. Mutlaka yapmakta olduğunuz peeling e benzer başka bir çeşidini bulacaksınız.
 4. Peeling lerin daha fazla etkilerini görebilmek için banyo yaptıktan sonra denemelisiniz. Çünkü sıcak su buharı ile birlikte cilt yumuşamakta, gözenekler açılmakta ve peeling e hazır hale gelmektedir.
peeling nasıl yapılır

5. Peeling tekrarı, peeling tarifinde aksi belirtilmediği sürede haftada 1 veya 2 kez yapmanız gerekmektedir. Bu hem peeling in etkisini görmede hem de cildiniz uzun süre korunmasında faydalı olacaktır. Bu madde kuru ciltler için önemlidir.

6. Peeling içeriği doğal ve yüze uygulanabilir olmalı. Yani içeriği beta hidroksi asit veya meyve özü içermeli. İçerdiği asit oranı mutlaka yüzde 20 den fazla olmaması gerekir.

7. Uygulayacağınız peeling i kullanmadan önce test etmenizde fayda var. Bunu yaparken yüzünüze sürmeden önce cildin bir kısmında test edebilirsiniz. Herhangi beklenmeyen bir etki göstermediyse diğer taraflara da devam edebilirsiiniz. Bu şekilde cildi hassas olanlar için herhangi bir alerjik durumun önüne geçilmesi demektir.

Peeling Ne Zaman Yapılmalıdır?

Peeling genel olarak ılık bir duş sonrasında uygulanması veya yüze buhar maskesi yapıldıktan sonra uygulanması tercih edilir. Bunun sebebi ise cildimizdeki gözeneklerin daha açık hale gelerek etkili sonuç almamızı sağlamaktadır.

Peeling Nasıl ve Nerelere Uygulanır?

Peeling , göz çevresi ve dudak kenarları haricinde tüm cilde uygulanabilir. Peeling uygulaması sırasında maskeyi dairesel hareketlerle ve masaj yaparak uygulanması gerekmektedir.  Aynı zamanda peeling uygulanması sonrasında bolca ılık su ile temizlenmelidir.

[td_block_video_youtube playlist_title=”peeling nasıl yapılır” playlist_yt=”xJkjK4-mjjQ,0zTL17cLOvk,VHMLodntlKM,yURK21uJLSk” playlist_auto_play=”0″]

Leave a comment

 1. Peeling yapılışı hakkında ilk defa duyduğum maddeler var. 🙄 Öğrendiğim iyi oldu 😀

 2. nerde yapılıyor bu? ve pahalı birşeymi

 3. Ben yapıyorum haftada birkaç kere acnecinamide peelingle ama temiz cilde mi yoksa, hem temizleme amaçlı yıkanması gereken cildemi uygulanmalı onu merak etmiştim. Bundan sonra bir de banyodan sonra yapmayı deneyeceğim.

 4. kahve iyi gelior 🙄 ciltteki kan dolaşımını hızlandırıyor 😉

 5. Suna
  Gözaltı morluklarina salatalık iyi geliyo dene bence bendede vardı ama artık yok.

 6. Bu melumatlari bilmeyim yaxwi olsu.twkler)