Skip links
Published on: Cilt Bakımı

Hamile Çatlakları İçin Öneriler

Hamilelik dönemi hanımların maksimum derece dikkat etmesini gerektiren yediklerinden giydiklerine kadar her şeyin dikkat süzgecinden geçtiği bir dönemdir. Bu makalemizde hamile bayanların bu dönem içerisindeki en büyük sorunlarından biri olan hamile çatlakları hakkında bilgi vereceğiz. Cilt bakımının ve özellikle cilt çatlaklarına karşı neler yapabileceğinden bahsedeceğiz.

Hamilelik çok özel ve zorlu bir dönemdir. Anne adayları dünyaya sağlıklı bir bebek getirebilmek için her şeye dikkat etmek zorunda kalırlar. Tabi bu dönemde anne adaylarını bekleyen sürpriz durum vücutlarında yaşadıkları inanılmaz değişikliklerdir. Cilt çatlakları, kilo almalar, sivilcelenmeler bunlardan bir kaçıdır. Bu sebeple hamileyken cilt bakımı daha önemli hale gelmektedir.

Hamilelikte olmazsa olmaz durum şüphesiz cilt çatlaklarıdır. Alınan hızlı kilolar ile birlikte bu hıza ayak uyduramayan cilt esneyemez ve deforme olmaya başlar. Bu çatlaklar işte bu deforme olmanın sonucudur. En çok göğüs, karın ve arka baldır bölgeleridir.

hamile çatlakları

Hamilelik Çatlaklarına Karşı Alınacak Önlemler

Hamilelik çatlakları her ne kadar derinin esnekliği ile ilgili olduğunu söylesek te aslında neden olduğunu ve bazı kişilerden neden çatlak olmadığın tam olarak bilememektedir. Bu sebeple kimi kişilerde hamile çatlaklarında, çatlak kremleri işe yaramamaktadır.

Bu hamile çatlaklarına karşı alınacak ilk önlem tabi ki çatlak kremleri olmaktadır. Çatlaklar başlar başlamaz bu kremleri düzgün olarak aksatmadan kullanılması gerekmektedir. Doğuma kadar devam edebilirsiniz.

Çatlakların nedenlerinden birisi olan hızlı kilo alma ve verme olayı hamile çatlakları için de geçerlidir. Bu sebeple hızlı kilo almamaya özen gösterin hamur işi ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Hamile çatlakları hızla büyüyen göğüslerde de görülmektedir. Bu sebeple bu çatlak kremlerini göğüslerde de kullanabilirsiniz. Göğüslerinizi sıkmamak için sert ve sıkı olmayan sutyenler tercih etmelisiniz. Eğer göğüsleriniz çok büyükse geceleri yatarken sutyeninizi çıkarıp yatabilirsiniz.

Hamile Çatlaklarına Doğal Kür:

Malzemeler

  • Badem Yağı
  • Çörek Otu Yağı
  • Kayısı Yağı
  • Zeytinyağı
  • Kakao Yağı
  • Kantaron Yağı

Yapılışı ve Uygulanışı: Yukarıda belirttiğimiz tüm yağları bir kab içerisinde karıştırın. Elde ettiğiniz yağ karışımını karnınız tokken sürün. Karışımı karın ve bacak bölgesine iyice masaj yaparak yedirin. Bu karışımla birlikte bol su tüketmenizi de tavsiye ediyoruz.

Not: Dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda hamilelik dönemi oldukça hassas bir dönem olduğu için ne kullanacak olursanız olun doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Doğal yağlar ya da krem, her ne olursa olsun doktorunuzun onayı olmadan hiçbir şey kullanmamalısınız.

Hamile Çatlakları Konusu İle İlgili Videolarımız

[td_block_video_youtube playlist_title=”hamile çatlakları” playlist_yt=”vS-6ZsRjfLg,QJwiY6t9iUA” playlist_auto_play=”0″]

Leave a comment