Skip links
Published on: Cilt Bakımı

Güneşin Faydaları ve Zararları

Güneşin ve yaydığı ışınların yaşadığımız dünyaya oldukça faydası bulunmaktadır. Güneş, her şeyden önce bitkilerin fotosentezi için gerekli bir yıldızdır. Bunların yanında; vücutta D vitamini oluşumunu sağlamak, insan psikolojisini olumlu etkileme ve bazı mikrop ile bakterileri öldürmek gibi faydaları da vardır. Özellikle bir insanın vücuduna alması gereken D vitaminini güneş dışında herhangi bir gezegen, besin ya da vücut bakım ürününden alamayacağını bilmek güneşi daha da hayatımızın merkezine almamızın gerekli olduğunu gösteren en önemli bilgidir. Peki güneşin faydaları ve zararları nelerdir? Ne gibi önlemler almak gerekiyor tüm soruların cevapları bu yazımızda.

Ülkemiz dünya üzerindeki sayılı güneş ülkelerinden birisi olmasına rağmen raşitzm adında ve D vitamini eksikliğinden kaynakla sert bir hastalık ile hala karşı karşıyadır. Bunun sebebi güneşli havalarda vücudumuzun güneş ışığı ile temasını uzun kollu ve kapalı giyinerek engellememizden kaynaklanmaktadır. Üstelik pencere camı bile güneş ışığını geçirmediğinden pencere camının arkasından vücuda temas eden güneş ışığının hiçbir yararı yoktur.

Tüm bunların yanında güneş, UVA ve UVB adında oldukça zararlı ışınları yayar. Bunlar cilt ve cilt hücreleri için son derece zararlı ultraviyole ışınlardandır. Bu ışınlar size cilt lekelerine, ciltte kalıtsa bozukluklara ve cilt kanserine kadar uzanan bir hastalık yelpazesi sunar. Bu yüzden özellikle güneşin kendini açıkça gösterdiği günlerde yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak şarttır. Bunun yanında; güneşin tepede olduğu saatlerde (11:00-15:00) dışarı çıkmamayı tercih edin. Eğer çıktıysanız 40-60 arası koruma faktörlü krem sürmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca şapka ve güneş gözlüğü kullanın. Güneş losyonu veya kremini güneşe çıkmadan yarım saat önce kullanın ve 2-3 saatte bir tekrarlayın.Beyaz ve açık tenli kişilerin 40 koruma faktörlü güneş kremi tercih etmesi gerekirken esmerler 15-30 arası güneş kremlerini tercih etmeliler.

güneşin faydaları ve zararları

Güneş yanıkları ise; ciltte kızarıklıklara, ağrımalara hatta yanığın derecesine göre cildin su toplamasına bile sebep olabilir. Eğer cildiniz güneşten yanmışsa; önce bol ve soğuk su dökmeniz gerekecek. Ardından vücuttaki bölgeye ıslak bir bez hafifçe uygulanmalı. Ardından ise isterseniz doğal yöntemler ile acınızı dindirebilirsiniz ki yoğur sürmek en bilinenlerindendir isterseniz de vücut nemlendirici veya besleyici krem kullanabilirsiniz.

Güneş çarpmaları ise yanıklara göre daha tehlikelidir. Güneş çarpaması, güneşin altında uzun süre kalınması sonucunda beyindeki vücut ısısını ayarlayan bölgenin bozulması demektir ve çarpmaya maruz kalmış kişinin normal vücut ısısından 2-3 derece fazla olur ki bu 40-41 derece demektir. Güneş çarpmasına maruz kalmış kişide; bitkinlik, halsizlik, baş dönmesi, üşüme, titreme, kusma, algılama ve ve görme bozukluğu görülür. Hatta ağır vakalarda bilinç kaybı bile olabilir.

Güneş çapmasına karşın kişi, serin ve güçlü hava akımının olduğu bir yere götürülmelidir. Bol su ve sulu gıdalar tüketmelidir. Ateş düşürücü ve ılık duş da yardımcı olacaktır. Eğer belirtiler devam ederse acil olarak bir doktara başvurulmalıdır.

Bu yazımızda güneşin faydaları ve zararları nelerdir sizlerle paylaştık. Güneşin cildinize sağladığı zararlardan kaçınmalısınız. Cildinize iyi bakmanız dileğiyle..

Leave a comment

  1. 😆 güneşin birçok faydası vardır mesela cilde

  2. daha cok yazilsaydi daha da cok güzel olurdu ama bu seylerle de cok yardimci oldu cooooook tesekkür ederim