Skip links
Published on: Cilt Bakımı

Cilt Kuruluğunu Engellemek İçin Pratik Öneriler

Genelde kış günleride görülen cilt kuruluğu probleminin nedeni; ortamdaki kuru ve sert havanın cilt için gerekli olan nemi bulundurmamasından kaynaklanmaktadır. Bu makalemizde kuruluğun önüne geçecek bazı yöntemleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Son yıllarda doğalgaz sisteminin yaygınlaşması ile bir çok yerde kalorifer sistemi kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak kalorifer ile ısınma şeklinin ortamdaki  nem yok edip havayı kuruttuğu bilinmektedir. Bu gibi ortamlarda bulunan insanların elleri başta olmak üzere vücudunun çeşitli yerlerinde kuruluk . çatlaklık görülmektedir. Bu makalemizde cilt kuruluğuna karşı pratik önlemlerden bahsetmeye çalışacağız.

Cilt kuruluğu problemi vücut derisinin herhangi bir yerinde görülebilir. Fakat en çok kullandığımız organımız olan el ve kol bölgemizde daha çok görülmektedir. Cilt kuruluğu, deride kaşıntı, çatlak oluşturur. Bu problemi fark eden insanlar, ya bir cildiyeye giderek çözüm ararlar yada doktora gitmeyerek kendi problemlerini kendileri çözerler.

Cilt kuruluğunun en ileri seviyesi egzemadır.  Cilt kuruluğu tedavi edilmezse egzemaya kadar ilerlemektedir. Egzemada cilt çok kaşınır, o kadar kaşınır ki insanlar tırnakları ile yırtarcasına uğraşırlar. Bunun sonucunda cilt kalınlaşır ve tırnakların sonucunda derin yarıklar oluşur.

Cilt kuruluğu ile ilgili bu kadar açıklamadan sonra dilerseniz doktora gitmeden kendi çözüm yolunuzu bulmanızı anlatalım.

  • Banyo yaptıktan sonra rahatladığınızı fark etmişsinizdir. Sıcak ve su ile buluşan cilt kendine gelmektedir. Cildinizin bu rahatlığını havlu ile iyice kurulayarak engellemeyin. Vücudunuzun kurulama işlemini cildiniz hafif nemli kalacak şekilde ayarlayın. Sonrasında nemli olan vücudunuzu yine cilt nemlendirici kremler ile şımartın.
  • Bazı sabun ve şampuanlarda içerisinde bulundurdukları maddeler ile cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Bu yüzden cildinize iyi gelmeyen sabunlardan uzak durun. Banyo yaparken oldukça sıcak su kullanmayın.
  • İçerisinde yağ bulunan ürünlerden yararlanın. Bu ürünleri tüketilmesi durumunda içerisinde bulunan yağı cildiniz kullanacaktır. Fındık, fıstık, üzüm, balık, ceviz gibi ürünleri tüketebilirsiniz.
  • Cilt kuruluğunun nedenlerinden olan kalorifer sisteminin kuruttuğu havayı nemlendirmek için artık satılmakta olan buhar yapıcı ürünlerden, yada kalorifer peteklerinin üzerine buharlaşma sağlaması için ıslak havlu veya peteklere özel kutu içerisinde kutu koyabilirsiniz.
  • Bu madde önemli. Hiçbir şey yapamıyorsanız bile mutlaka gün içerisinde çok su tüketmeye çalışın.

Leave a comment