Skip links
Published on: Cilt Bakımı

Bronzlaşmak İçin Doğal Güneş Yağları Kullanın

Yaz mevsimi gelmeden hazırlıklara başlamak gerekir. Bu yüzden ilk olarak akla gelen bronzlaşmak olan önemli bir konuyu açalım. Kimi insanlar güneş altında fazlaca kalarak daha çok bronzlaşacağınız düşünürler.

Halbuki durum bunun tam tersinedir. Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmak cildimizin için önemli olan B vitamininin kaybına sebep olacaktır. Bununla birlikte vücut içerisinde C vitamini eksikliği de varsa mecazi olarak yandığınızın resmidir. Çünkü B ve C vitamini eksikliğinde Güneş Lekeleri dediğimiz olay ortaya çıkar ve kalıcı sorunlara yol açar.

Güneş Lekelerinin Oluşmasını Nasıl Engelleyebiliriz?

Yukarıda anlatmış olduğumuz vitaminleri tüketerek bu sorununun önüne geçebiliriz. Güneşlenmeye çıktığınız vakit bu vitaminleri içeren ürünleri tüketmeye özen gösterin. Bununla birlikte denizden veya havuzdan çıktıktan sonra mutlak suretle bir havlu yardımıyla üzerinizde bulunan tüm suyun teminzlenmesi gerekmektedir. Islak ıslak güneşlenilmesi de Güneş Lekelerinin oluşmasına sebep olmaktadır.

Herşeyin Aşırısı Zarardır

Atalarımız “Herşeyin Fazlası Zarardır” diye boşuna söylememiştir. Fazlaca güneş altında kalmak, bronzlaşacağım diyerek cehennem ortamı oluşturmamakta yarar vardır. Bronzlaşmanın temel mantığı azar azar sürekli olarak güneşlenmektedir. Bir veya iki gün içerisinde aşırı güneşlenme 1.derece ve 2.derece yanıklara kadar uzanabilmektedir. Sonrasında ağrılı ve acılı geceler ve 1 hafta sonra tekrar eskiye dönmekle süreç tamamlanır. Çektiğiniz acılar ve ağrılar yanınıza kar kalacaktır.

doğal bronzlaşmak

Etkili Bronzlaşmak

Bronzlaşırken yardımcı ürünler kullanmakta fayda vardır. Kozmetik marketlerde satılan ürünlerin haricinde kendi bitkisel güneş yağınızı kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için 60 gr kakao yağını iyice erittikten sonra aynı miktarlarda badem yağını ekleyerek birbiri ile karıştırınız. Eğer içerisine bir kaç damla zeytinyağı veya ceviz yağını da eklerseniz işte size bomba gibi güneş yağı…

Diğer Formül

  • 3 kaşığı kakao yağı
  • 3 kaşık zeytin yağı
  • 2 kaşık badem yağı
  • 6 kaşık susam yağı

Tüm bu malzemeleri birbiri ile homojen olana kadar karıştırınız. Son olarak önceden demleyip soğutmuş olduğunuz 2 fincan çayı da içerisine ekleyerek bir başka güneş yağınızı hazırlayabilirsiniz.

Farklı Olmak İsteyenlere Lavanta kokulu güneş yağı

  • 5 kaşık kakao yağı
  • 5 kaşık susam yağı
  • Bir kaç damla lavanta yağı

Tüm bu malzemeleri birbiri ile karıştırarak uygulama için hazırlayabilirsiniz.

Çay İle Bronzlaşma

  • Demlenmiş siyah çay

Her gün içtiğiniz çayın etkili bir bronzluk sağladığını biliyor muydunuz? Öncelikle çayı demlemeniz gerek. Demlenmiş çaya pamuk batırarak cildinize sürerek uygulayın. Dahada etkili olması için defalarca bu işlemi uygulayarak doğal yollarla bronzluk sağlayabilirsin.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Bronzlaşmak İçin Doğal Yöntemler” playlist_yt=”rm0RvSo_3JY,vnnwqonCwYo,VVptaZSs5Sc,FSugJfRhWq8″ playlist_auto_play=”0″]

Leave a comment