ArpacıkGöz kapaklarında oluşan arpacık halk adıyla it dirseği; alt veya üst göz kapağı içerisindeki yağ keseciklerinin enfeksiyon kapmasıdır. Bu enfeksiyon durduk yere 1 gün içerisinde kendiliğinden oluşur, gözlerde batma, yanma ve göz kapağında gerilmelere neden olmaktadır. Bu enfeksiyon oluştuktan 2 gün sonra nokta halinde ağız vermeye başlar ve ucu çıkar.

Arpacık sorununda erken tedavi çok önemlidr. Fakat gözde fark edildiği anda müdehale edildiğinden dolayı geç düzelebilmektedir. Erken teşhiş aşamasında gözlerde yanma, batma ve parlak ışığa bakamama durumları önemlidir. Erken teşhis de damla ve antibiyotikler işe yaramakta, hastalık boyunca merhemler kullanılmaktadır.Gözlerinde it dirseği olan insanlar ışığa karşı oldukça duyarlı hale gelmektedir. Beyaz ışığa baktıkları zaman gözlerde kuruma ve bunun sonucunda yaşarmalar meydana gelmektedir. 

Arpacık (it dirseği) tedavisi

Hastalığın bilinen en kolay tedavi şekli sıcak su ile ıslatılan pamuk ile kompres yapmaktır. Uygulama olarak bir kaşık etrafına saracağınız pamuğu sıcak suya batırarak göz kapaklarında 10 dakika süre ile dolaştırılarak mikropların yağ keselerinden dışarı çıkmaları sağlanabilir.

Diğer tedavi yöntemi; papatya çiçeği, asma yaprağı, ceviz yaprağı veya peygamber çiçeğinden hangisini temin ederseniz kaynatarak gözlere pansuman yapabilirsiniz. 

Son tedavi yöntemimiz de bir diş sarımsağı iyice ezerek arpacıklı bölgeye sürülür. Sürdükten sonra da sıcak suya batırılmış pamuk sürülmesi de sarımsağın etkisini arttıracaktır. 

Tedavi edilmeyen arpacıklar, bir sonraki vücudun dirençsiz kalana kadar kaybolur fakat vücut direnci tekrar düşerse tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple eğer gözlerinizde çok sık arpacık çıkıyorsa vücut direncinizin sık sık düştüğünü göstermektedir.

İlaç Tedavisi

2012 haziran ayının ilk günlerinde bu meret hastalık tekrar sol gözümde belirdi. Hafif kaşıntı ve şişlik ile kendini hemen belli ediyor. Tanıdığım uzman bir kişiyi telefon ile arayarak hangi ilaçları kullanmam gerektiğinden bahsettim. Bana verdiği ilaçlar

  • Tobrased Tobramisin damla
  • Cortimycine göz pomadı melhem 

Damla antibiyotik olmakla birlikte gözün mikrop kapmasına veya kaptığı mikroplardan kurtulmak için günde 3 kere göze damlatılıyor. Diğer melhem ise gece yatarken ve sabah kalkarken olmak üzere 2 kere göz kirpiklerinin kökükne şerit şeklinde sürülüyor. Sürdükten sonra bir kaç kere aç kapa yapmanızda fayda var. Bende dahil tüm gözünde arpacık çıkan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Haa bu arada benim gözümde çıkmasının nedeni strese bağlı. Allah bağışlasın 2 3 gün önce bir kız bebeğim oldu. Haliyle onun stresi sıkıntısı önce dilime aft olarak vurdu ardından gözüme arpacık olarak etkiledi. 

Gözümüz önemli ve dikkat edilmesi gereken bir organımız olduğu için mutlaka bir göz doktoruna gözükmenizi tavsiye ediyoruz. Arpacık ile alakalı video haberimizi izlemek için aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar   

0 #58 Nazlı 06-06-2016 19:51
Ya 4 aydır gözümde. Çok sıkıldım bu meretten.
Alıntı
-2 #57 kaya 18-05-2016 05:36
Doktorun verdiği ilaçlarımı denemedim bitkisel yollarımı bi şeyhin yanina da gittim geçer dediler hicbir şekilde geçmiyo doktorda almiyo en son çözüm 1.2 adet kirpigi cekecem oradan akitacam pisliği nasıl biseydiki bu :-x :-x
Alıntı
+1 #56 çilem ayşegül 06-02-2016 00:54
Allahim bendede cikti gozumu kırparken acayip derecede gerilme yapiyo okulum var nasil gidice sarimsak uyguladim ama doktora gitmeyi düsünuyorum
Alıntı
+1 #55 Uyuyun 22-12-2015 21:01
Bu hastalık sayesinde yarın okula gitmeyeceğim . Yaşasın ama çok ağrıtıyor inşallah hemen geçer :roll:
Alıntı
+1 #54 Asdfs 09-12-2015 19:02
Çok kötü bir görüntü kirliliği
Alıntı
-3 #53 ceylin 01-12-2015 22:31
:oops: :sad: sol gözümü acamiyorm we yarin okulum var
Alıntı
0 #52 aaa 13-11-2015 17:23
:cry: çok kötü acıyor sarımsak sürdüm kesin etkili başka ne :sad: var
Alıntı
+3 #51 dfvsghgt 03-10-2015 16:37
Beldede cikdi hastaneye gittim küçük bi operasyonla aldılar :sad: :sad: :sad:
Alıntı
+1 #50 Grscvbljh 16-09-2015 14:00
:-* bence it dirseği doğal ama biraz acıtıyor :oops: :-* :-| :-x :P :zzz 8) ;-) :-) :cry: :o 8) :P :roll:
Alıntı
-3 #49 Wjdkehdksks 15-09-2015 04:38
Bendede cikti doktara gidicem c9k korkuyorum
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

....

En Popüler Konular

Cevizin Saça ve Vücut ...

Saç dökülmesi ve bakımında cevizin önemi oldukça ...

+ View

Saç Beyazlamasına Karşı ...

Yaşlılığı belirtileri şüphesiz ki saç ...

+ View

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling in daha önce ölü hücrelerde cildi ...

+ View

Son Yorumlar

Sağlık Bilgileri
Bumerang - Yazarkafe
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top