ArpacıkGöz kapaklarında oluşan arpacık halk adıyla it dirseği; alt veya üst göz kapağı içerisindeki yağ keseciklerinin enfeksiyon kapmasıdır. Bu enfeksiyon durduk yere 1 gün içerisinde kendiliğinden oluşur, gözlerde batma, yanma ve göz kapağında gerilmelere neden olmaktadır. Bu enfeksiyon oluştuktan 2 gün sonra nokta halinde ağız vermeye başlar ve ucu çıkar.

Arpacık sorununda erken tedavi çok önemlidr. Fakat gözde fark edildiği anda müdehale edildiğinden dolayı geç düzelebilmektedir. Erken teşhiş aşamasında gözlerde yanma, batma ve parlak ışığa bakamama durumları önemlidir. Erken teşhis de damla ve antibiyotikler işe yaramakta, hastalık boyunca merhemler kullanılmaktadır.







Gözlerinde it dirseği olan insanlar ışığa karşı oldukça duyarlı hale gelmektedir. Beyaz ışığa baktıkları zaman gözlerde kuruma ve bunun sonucunda yaşarmalar meydana gelmektedir. 

Arpacık (it dirseği) tedavisi

Hastalığın bilinen en kolay tedavi şekli sıcak su ile ıslatılan pamuk ile kompres yapmaktır. Uygulama olarak bir kaşık etrafına saracağınız pamuğu sıcak suya batırarak göz kapaklarında 10 dakika süre ile dolaştırılarak mikropların yağ keselerinden dışarı çıkmaları sağlanabilir.

Diğer tedavi yöntemi; papatya çiçeği, asma yaprağı, ceviz yaprağı veya peygamber çiçeğinden hangisini temin ederseniz kaynatarak gözlere pansuman yapabilirsiniz. 

Son tedavi yöntemimiz de bir diş sarımsağı iyice ezerek arpacıklı bölgeye sürülür. Sürdükten sonra da sıcak suya batırılmış pamuk sürülmesi de sarımsağın etkisini arttıracaktır. 

Tedavi edilmeyen arpacıklar, bir sonraki vücudun dirençsiz kalana kadar kaybolur fakat vücut direnci tekrar düşerse tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple eğer gözlerinizde çok sık arpacık çıkıyorsa vücut direncinizin sık sık düştüğünü göstermektedir.

İlaç Tedavisi

2012 haziran ayının ilk günlerinde bu meret hastalık tekrar sol gözümde belirdi. Hafif kaşıntı ve şişlik ile kendini hemen belli ediyor. Tanıdığım uzman bir kişiyi telefon ile arayarak hangi ilaçları kullanmam gerektiğinden bahsettim. Bana verdiği ilaçlar

  • Tobrased Tobramisin damla
  • Cortimycine göz pomadı melhem 

Damla antibiyotik olmakla birlikte gözün mikrop kapmasına veya kaptığı mikroplardan kurtulmak için günde 3 kere göze damlatılıyor. Diğer melhem ise gece yatarken ve sabah kalkarken olmak üzere 2 kere göz kirpiklerinin kökükne şerit şeklinde sürülüyor. Sürdükten sonra bir kaç kere aç kapa yapmanızda fayda var. Bende dahil tüm gözünde arpacık çıkan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Haa bu arada benim gözümde çıkmasının nedeni strese bağlı. Allah bağışlasın 2 3 gün önce bir kız bebeğim oldu. Haliyle onun stresi sıkıntısı önce dilime aft olarak vurdu ardından gözüme arpacık olarak etkiledi. 

Gözümüz önemli ve dikkat edilmesi gereken bir organımız olduğu için mutlaka bir göz doktoruna gözükmenizi tavsiye ediyoruz. Arpacık ile alakalı video haberimizi izlemek için aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.





Yorumlar   

0 #66 omer ozkan 13-10-2016 09:46
bendede 1 aydir vardi dun gittim dunya goz hastanesi atakoyde aldirdim 10 dakika surmuyo abartilicak korkucak bisey yok gidin aldirin kurtulun
Alıntı
-1 #65 Yaman Aras 29-09-2016 09:47
doktora gittim melhem verdi akşam uyumadan önce sür dedi sürdüm. sabah kalktığımda gözüm biraz şişmişti halada şiş ağrıyor yanıyor
Alıntı
0 #64 Ilgaz Kaçar 04-09-2016 21:51
İyi gelen şeyler :
Sıcak su kompresi
Limon suyunu pamuğa batırıp sürmek
Sarımsak sürmek
Sütü pamuğa batırıp sürmek
Çayı pamuğa batırıp sürmek
Papatya Çayını pamuğa batırıp sürmek. :-)
Alıntı
-2 #63 Gizemcic 23-08-2016 00:15
Benim sürekli yaşadığım bir problem. Ilk zamanlar doktorum aliyordu simdi alıştım çıkacağını ağladığım an annemin yanina kosarak gidiyorum.. Annem 3 kere arla arkaya hafif gozune dogru tukurerek(bildi gin tukurme gibi olmayacak) tüü de de geçsin diyecek her dediğinde sizde tüü diyeceksiniz. Bunu 3 kere yapin sabaha biseyiniz kalmayacak :))
Alıntı
+3 #62 Anonim 18-08-2016 21:03
Yaklaşık 1,5 haftadır gözümde arpacık var sarımsak ılık su ve ılık süt tedavisini denedim hiçbirinde iyileşmedi ama ılık suyla şişi biraz indi. Kesinlikle fondoten rimel eyeliener kullanmanızı tavsiye etmiyorum bende birkaç yıldır bu yüzden sürekli çıkıyor kullandığınız rimel ve eyeliener lar bu hale getiriyor gözünüzü... şuan önümü göremiyorum
Alıntı
0 #61 Emel 02-07-2016 07:20
Dün sağlık Ocağın gittim iki kadın konuşuyordu biri diğetine gözünde it dirseği çıktığını ve o yüzden geldiğini söyledi aklım nasıl takıldıysa artık ertesi sabah bi kalktım bende de çıkmış bu nası bişii arkadaş ya tam bayram arifesi :sigh:
Alıntı
+2 #60 süvari 24-06-2016 13:30
hiç bitmiyolar a.g
Alıntı
+1 #59 hhhhdudhsusjsuw 20-06-2016 12:13
Bende ona benzer bir sey var.ama bilmiyorum.bild igime gore eskiden kopeklerin suyunu gozunuze azicik surerseniz hemen gecer :sad:
Alıntı
-2 #58 Nazlı 06-06-2016 19:51
Ya 4 aydır gözümde. Çok sıkıldım bu meretten.
Alıntı
-4 #57 kaya 18-05-2016 05:36
Doktorun verdiği ilaçlarımı denemedim bitkisel yollarımı bi şeyhin yanina da gittim geçer dediler hicbir şekilde geçmiyo doktorda almiyo en son çözüm 1.2 adet kirpigi cekecem oradan akitacam pisliği nasıl biseydiki bu :-x :-x
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

....

En Popüler Konular

Cevizin Saça ve Vücut ...

Saç dökülmesi ve bakımında cevizin önemi oldukça ...

+ View

Saç Beyazlamasına Karşı ...

Yaşlılığı belirtileri şüphesiz ki saç ...

+ View

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling in daha önce ölü hücrelerde cildi ...

+ View

Son Yorumlar

Sağlık Bilgileri
Bumerang - Yazarkafe
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top