ArpacıkGöz kapaklarında oluşan arpacık halk adıyla it dirseği; alt veya üst göz kapağı içerisindeki yağ keseciklerinin enfeksiyon kapmasıdır. Bu enfeksiyon durduk yere 1 gün içerisinde kendiliğinden oluşur, gözlerde batma, yanma ve göz kapağında gerilmelere neden olmaktadır. Bu enfeksiyon oluştuktan 2 gün sonra nokta halinde ağız vermeye başlar ve ucu çıkar.

Arpacık sorununda erken tedavi çok önemlidr. Fakat gözde fark edildiği anda müdehale edildiğinden dolayı geç düzelebilmektedir. Erken teşhiş aşamasında gözlerde yanma, batma ve parlak ışığa bakamama durumları önemlidir. Erken teşhis de damla ve antibiyotikler işe yaramakta, hastalık boyunca merhemler kullanılmaktadır.Gözlerinde it dirseği olan insanlar ışığa karşı oldukça duyarlı hale gelmektedir. Beyaz ışığa baktıkları zaman gözlerde kuruma ve bunun sonucunda yaşarmalar meydana gelmektedir. 

Arpacık (it dirseği) tedavisi

Hastalığın bilinen en kolay tedavi şekli sıcak su ile ıslatılan pamuk ile kompres yapmaktır. Uygulama olarak bir kaşık etrafına saracağınız pamuğu sıcak suya batırarak göz kapaklarında 10 dakika süre ile dolaştırılarak mikropların yağ keselerinden dışarı çıkmaları sağlanabilir.

Diğer tedavi yöntemi; papatya çiçeği, asma yaprağı, ceviz yaprağı veya peygamber çiçeğinden hangisini temin ederseniz kaynatarak gözlere pansuman yapabilirsiniz. 

Son tedavi yöntemimiz de bir diş sarımsağı iyice ezerek arpacıklı bölgeye sürülür. Sürdükten sonra da sıcak suya batırılmış pamuk sürülmesi de sarımsağın etkisini arttıracaktır. 

Tedavi edilmeyen arpacıklar, bir sonraki vücudun dirençsiz kalana kadar kaybolur fakat vücut direnci tekrar düşerse tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple eğer gözlerinizde çok sık arpacık çıkıyorsa vücut direncinizin sık sık düştüğünü göstermektedir.

İlaç Tedavisi

2012 haziran ayının ilk günlerinde bu meret hastalık tekrar sol gözümde belirdi. Hafif kaşıntı ve şişlik ile kendini hemen belli ediyor. Tanıdığım uzman bir kişiyi telefon ile arayarak hangi ilaçları kullanmam gerektiğinden bahsettim. Bana verdiği ilaçlar

  • Tobrased Tobramisin damla
  • Cortimycine göz pomadı melhem 

Damla antibiyotik olmakla birlikte gözün mikrop kapmasına veya kaptığı mikroplardan kurtulmak için günde 3 kere göze damlatılıyor. Diğer melhem ise gece yatarken ve sabah kalkarken olmak üzere 2 kere göz kirpiklerinin kökükne şerit şeklinde sürülüyor. Sürdükten sonra bir kaç kere aç kapa yapmanızda fayda var. Bende dahil tüm gözünde arpacık çıkan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Haa bu arada benim gözümde çıkmasının nedeni strese bağlı. Allah bağışlasın 2 3 gün önce bir kız bebeğim oldu. Haliyle onun stresi sıkıntısı önce dilime aft olarak vurdu ardından gözüme arpacık olarak etkiledi. 

Gözümüz önemli ve dikkat edilmesi gereken bir organımız olduğu için mutlaka bir göz doktoruna gözükmenizi tavsiye ediyoruz. Arpacık ile alakalı video haberimizi izlemek için aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar   

0 #44 dilek 14-03-2015 09:30
Benm gozumdede cikacaq sanirim kizarms etrafdakiler it drseqi dedi tamda sinaw ustu :'(
Alıntı
0 #43 masal 01-03-2015 05:46
Bende de çıktı gözüm acıyor .bişey olcak diye cok korkuyorum ciddi bi hastalık mı?
Alıntı
0 #42 Asya 25-02-2015 18:39
[quote name="Asya"]Ben de de arpacık çıktı doktora gittim göz pomadı,göz damlası ve şişlik için hap verdi ağrısı biraz daha hafifledi fakat daha dışında bir degisiklik yok umarım bir an önce geçer Allah hepimize şifa versin
Alıntı
0 #41 Asya 25-02-2015 18:39
Bende de arpacık çıktı doktora gittim göz pomadı,göz damlası ve şişlik için hap verdi ağrısı biraz daha hafifledi fakat daha dışında bir degisiklik yok umarım bir an önce geçer
Alıntı
0 #40 sivasli 21-02-2015 05:46
Benimkindede var sıkın çıkan yeri sonrada dalin sampuanla yikayin antibiyotik yerine göz takmadığı için gözü biraz yanma olur oda enfeksiyondan dolayı sonrada sıcak su ile pansuman edin hic bir şeyin kalmayacak Allahın izni ile :-) :-) :-) :-) :-)
Alıntı
-1 #39 dg 19-01-2015 20:49
Yaklaşık 4 gündür benim de gözümde çıktı ne yaptıysam geçmiyor aşırı acıyor bi de gribim hapşurunca öksürünce nasıl acıyor ya krem sürüyorum sarımsak surdum hala geçmedi öneriniz var mi
Alıntı
-1 #38 dirseksiz it 10-01-2015 17:06
Ucu çıkmadı iltihap da çıkmadı iki gündür şişik oarak duruyor ve çok can yakıyor ama sıcak su koymak rahatlatiyor gerçekten tavsiye ederim(kaynar su olmaz sadece sicak)
Alıntı
0 #37 pirt 09-01-2015 15:22
Ben gözümdeki it dirsegini patlattim bir sürü irin çıktı küçücük yerden ama artık az acıyor acısı geçti sayılır
Alıntı
0 #36 reiss 16-11-2014 01:45
BU NE YA İT DİRSEĞİ AİLESİ BURDA TOPLANMIŞ:)) :-) :-? :-? :-?
Alıntı
0 #35 off 02-11-2014 18:35
Benim gozum suan cok agrio herkes it dirseği çık ar diyor napcam :sigh: :sigh:
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

....

En Popüler Konular

Cevizin Saça ve Vücut ...

Saç dökülmesi ve bakımında cevizin önemi oldukça ...

+ View

Saç Beyazlamasına Karşı ...

Yaşlılığı belirtileri şüphesiz ki saç ...

+ View

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling in daha önce ölü hücrelerde cildi ...

+ View

Son Yorumlar

Sağlık Bilgileri
Bumerang - Yazarkafe
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top