ArpacıkGöz kapaklarında oluşan arpacık halk adıyla it dirseği; alt veya üst göz kapağı içerisindeki yağ keseciklerinin enfeksiyon kapmasıdır. Bu enfeksiyon durduk yere 1 gün içerisinde kendiliğinden oluşur, gözlerde batma, yanma ve göz kapağında gerilmelere neden olmaktadır. Bu enfeksiyon oluştuktan 2 gün sonra nokta halinde ağız vermeye başlar ve ucu çıkar.

Arpacık sorununda erken tedavi çok önemlidr. Fakat gözde fark edildiği anda müdehale edildiğinden dolayı geç düzelebilmektedir. Erken teşhiş aşamasında gözlerde yanma, batma ve parlak ışığa bakamama durumları önemlidir. Erken teşhis de damla ve antibiyotikler işe yaramakta, hastalık boyunca merhemler kullanılmaktadır.Gözlerinde it dirseği olan insanlar ışığa karşı oldukça duyarlı hale gelmektedir. Beyaz ışığa baktıkları zaman gözlerde kuruma ve bunun sonucunda yaşarmalar meydana gelmektedir. 

Arpacık (it dirseği) tedavisi

Hastalığın bilinen en kolay tedavi şekli sıcak su ile ıslatılan pamuk ile kompres yapmaktır. Uygulama olarak bir kaşık etrafına saracağınız pamuğu sıcak suya batırarak göz kapaklarında 10 dakika süre ile dolaştırılarak mikropların yağ keselerinden dışarı çıkmaları sağlanabilir.

Diğer tedavi yöntemi; papatya çiçeği, asma yaprağı, ceviz yaprağı veya peygamber çiçeğinden hangisini temin ederseniz kaynatarak gözlere pansuman yapabilirsiniz. 

Son tedavi yöntemimiz de bir diş sarımsağı iyice ezerek arpacıklı bölgeye sürülür. Sürdükten sonra da sıcak suya batırılmış pamuk sürülmesi de sarımsağın etkisini arttıracaktır. 

Tedavi edilmeyen arpacıklar, bir sonraki vücudun dirençsiz kalana kadar kaybolur fakat vücut direnci tekrar düşerse tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple eğer gözlerinizde çok sık arpacık çıkıyorsa vücut direncinizin sık sık düştüğünü göstermektedir.

İlaç Tedavisi

2012 haziran ayının ilk günlerinde bu meret hastalık tekrar sol gözümde belirdi. Hafif kaşıntı ve şişlik ile kendini hemen belli ediyor. Tanıdığım uzman bir kişiyi telefon ile arayarak hangi ilaçları kullanmam gerektiğinden bahsettim. Bana verdiği ilaçlar

  • Tobrased Tobramisin damla
  • Cortimycine göz pomadı melhem 

Damla antibiyotik olmakla birlikte gözün mikrop kapmasına veya kaptığı mikroplardan kurtulmak için günde 3 kere göze damlatılıyor. Diğer melhem ise gece yatarken ve sabah kalkarken olmak üzere 2 kere göz kirpiklerinin kökükne şerit şeklinde sürülüyor. Sürdükten sonra bir kaç kere aç kapa yapmanızda fayda var. Bende dahil tüm gözünde arpacık çıkan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Haa bu arada benim gözümde çıkmasının nedeni strese bağlı. Allah bağışlasın 2 3 gün önce bir kız bebeğim oldu. Haliyle onun stresi sıkıntısı önce dilime aft olarak vurdu ardından gözüme arpacık olarak etkiledi. 

Gözümüz önemli ve dikkat edilmesi gereken bir organımız olduğu için mutlaka bir göz doktoruna gözükmenizi tavsiye ediyoruz. Arpacık ile alakalı video haberimizi izlemek için aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar   

0 #31 Emin 24-10-2014 17:29
:cry: Benim gözümdeki daha öğlen çıktı :-x
Alıntı
+1 #30 sevgi 07-10-2014 19:11
Off ya benm gozmdede var su an ve acitiyo ayrica kasiniyorda sik sik oluyo nedeni ne acaba.?
Alıntı
+1 #29 yuzarsif 05-10-2014 22:06
Gözünde Arpacık çıkanlara kesin çözüm
Gözünüze aileden biri bakarken tükürsün hemen geçiyor. Denemesi bedava! Hetkese gecmis olsun.
Alıntı
0 #28 benim gözümde de var 27-09-2014 10:10
:eek: :eek: :o :cry: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Alıntı
-1 #27 arda bilici 06-09-2014 23:36
Benım gozumde daha bugun cıktı cok kucuk kac gunde ve nasıl gecer ??
Annemler kendı kendiligine gecer dıyo
Alıntı
-1 #26 yasmin 13-08-2014 21:00
benim sol gözüm de yaklaşık üç aydır arpacık var sürekli muayneye gidiyorum ama hiç değişiklik yok bugün aynı şey diğer gözüm de de çıktı ne yapmalıyım :sad:
Alıntı
0 #25 meltem 09-08-2014 07:42
Şuan benim gözümdede çıktı ilaç kullanmıyorum daha doğrusu hastaneye gitmedim annemler geçer diyo ama hala geçmedi korkuyorum lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım
:sigh:
Alıntı
0 #24 esra 06-07-2014 14:05
Benim gozümde de suan var
Cok şişti , ucu falan sarardı .
İçindeki iltihabı aksa düzelir diyorlar ama bi türlü patlamiyor
Nasıl bi yol önerirsiniz
Yoksa local anestezi yapılacak
Acilll yardıııım :(
Alıntı
0 #23 Aleyna 04-06-2014 08:10
:lol:
:D
çok sağ olun tesekkürler
Alıntı
0 #22 Ahmet 13-05-2014 08:06
Hepimizde aynı sorunun olduğunu bilmek çok hoş. Arpacıklı gözler, birbirlerini gözler. vs.
Hepimiz sefil gibi gözümüzde kocaman bir çıkıntı ile geziyoruz. Yazık lan bize.
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

....

En Popüler Konular

Cevizin Saça ve Vücut ...

Saç dökülmesi ve bakımında cevizin önemi oldukça ...

+ View

Saç Beyazlamasına Karşı ...

Yaşlılığı belirtileri şüphesiz ki saç ...

+ View

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling in daha önce ölü hücrelerde cildi ...

+ View

Son Yorumlar

Sağlık Bilgileri
Bumerang - Yazarkafe
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top