Sivilce Hakkında Herşey

Genellikle adı sivilce olarak bilinen ve tıp dilinde akne olarak adlandırılan bu durum aslında bir cilt problemidir. Yaklaşık olarak her 100 insanın 80 ila 85 inde görülebilen ve sonrasında geçen, geri kalan bölümde ise kalıcı olarak barınabilen bir cilt rahatsızlığıdır.Bu makalemizde sivilce ile alakalı akla gelebilecek tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Dilerseniz soru ve cevaplarımıza geçelim.

Sivilce Neden Oluşur?

Deri altında bulunan yağ bezlerinin normalde salgılamış olduğu yağların deri üzerine çıkarak vücuttan atılması gerekir. Yağ bezleri ile deri arasında atılımı sağlayan kanallar vardır. Bu kanallar bazen yoğun salgılanma nedeniyle bazen de dışarında pislik neticesinde tıkanır. Bu tıkanma neticesinde salgı dışarı çıkamaz ve arada sıkışıp kalır. Duruma bakıldığında sivilcenin tek nedeni budur.

Neden en çok gençlerde görülür?

Derinin altında bulunduğunu söylediğimiz yağ bezlerinin en çok aktif olduğu ve en çok salgılama yaptığı dönem bilin bakalım hangi dönemdir? Tabi ki gençlik ve ergenlik dönemindedir. Bu sebeple gençlerimiz bu kötü dönemden geçmektedir.

Kaç çeşit sivilce türü vardır?

Sivilce oluşumu 3 farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar beyaz başlı sivilce, siyah başlı sivilce ve iltihaplı sivilcedir.

Beyaz başlı sivilce; ölü hücre ve pislikler kıl kesesinde birikerek buranını şişmesine neden olurlar.

Siyah başlı sivilce; oluşum olarak beyaz başlı olanlara benzerler. Buradaki ölü hücre ve pislikler cildin dışarı doğru çıkıntı oluşması ve bu çıkıntıların zamanla siyah renge dönmesi ile oluşmaktadır.

İltihaplı Sivilceler; diğer oluşumlarda olduğu gibi zamanla biriken ve basınç oluşturan karışımlar zamanla içeride patlar ve cildin alt tabakasına yayılırlar. Zamanla bu bölge kızarmaya başlar.

Sivilce oluşumuna yol açan sebepler

Sivilceler ergenlik döneminde fazlaca hissedilen hormonal değişikliklerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bol miktarda tüketilen yağlı ürünler ve yetersiz temizleme işlemi sivilce oluşumunu tetiklemektedir.Cildi daha yağlı olan kişilerde ise sivilce oluşumu daha fazladır. Bunların haricinde stres, ilaç kullanımı ve bazı kozmetik ürünlerinden dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Sivilce oluşumuna uygun yaş aralığı nedir?

Ergenlik dönemi diye tabir ettiğimiz 12-18 yaş arası tüm gençlerde yoğun bir şekilde görülmektedir. Bu yaş aralığının dışındaki kişilerde zaman zaman bir kaç tane görülmekte bazende hiç olmamaktadır.

Sivilcelerin tedavi yöntemi nasıldır?

Ergenlik dönemi sivilceler genel olarak yüzeysel tedaviyle geçiştirilebilmektedir. Bu yeterli olmadığı durumlarda antibiyotik ilaçları ile müdehale edilebilir. Fakat her antibiyotik sivilceler için uygun değildir. Mutlaka doktora başvurularak temin edilmelidir. Tedavi için öncelikle sivilce türünün çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Normal yüzeysel sivilceler basit kremlerle bile tedavi edilirken, iltihaplı sivilcelerin mutlaka antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Aşırı miktarda sivilce problemi yaşayan kişilerin hormonol bozukları olabilir. Bu sebeple hormonları etkisi altına alacak ilaçlar kullanılabilir. Bazı ilaçlarında cildin yüzeyinde kıllanma yapabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple her ne sebeple olursa olsun mutlaka doktor kontrolünde tedaviye başlanması gerekmektedir.

Günde yüzü bir kaç kere yıkamak sivilceleri engeller mi?

Sivilcenin kirli deri yüzeyinden dolayı oluştuğunu sanan insanlar olabilmekte ve bunu engellemek için sürekli olarak yüzlerini yıkama ihtiyacı hissederler. Fakat durum böyle değildir. Bazı sivilceler pislik haricinde tamamen hormonal olduğu için ne yaparsanız yapın mutlaka ortaya çıkacaktır. Yine de yüzü yıkamak ve temiz tutmak bir önlem olarak kabul edilebilir. Çünkü pislik her zaman için hastalık vb durumları doğurabilmektedir. Temizlik yaparken de kullanmakta olduğunuz sabunların mutlaka 5.5 ph değerine sahip sabunlar olmasına özen gösterin.

Sivilcenin mikropla bir ilgisi var mıdır?

Bazı sivilcelerin dışarıdan kaynaklanan pislikler sonucunda oluştuğunu bilsek de mikroplar ile doğrudan bir alakası yoktur.

Stres sivilce oluşumunu etkiler mi?

Stresin sivilce üzerine doğrudan bir etkisi yoktur. Stresli ortamda bulunan insanın genelde ruh ve hormonal yapısı etkilenmektedir. Hormonal yapısı bozulan insanda sivilce çıkabilmektedir.

Diyet yapmak sivilce çıkarır mı?

Diyetin doğrudan sivilce oluşumuna etkisi yoktur. Sadece yediğiniz içtiğiniz yiyeceklerin türünün sivilceye etkisi vardır. Çekirdek fındık fıstık gibi yağlı yiyecekler tüketenlerin sivilce oluşumuna ortam hazırladıkları bilinmektedir.

Güneş ışığı sivilcelere iyi gelir mi?

Güneş ışınlarının henüz sivilceye olumlu ispatlanmış bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat vücur derisinden gerekli olan D vitaminini karşılayabilmesi için güneş ışığı alması gerekir. Bu sebeple sağlıklı bir deri için güneşe çıkmanınzda yarar var diyebiliriz.

Traş olunca sivilcelerim neden artıyor?

Traş bıçağı sivilcelerin üst kısımlarını parçalayarak içeride biriken iltihaplı sıvıyı diğer yerlere dağıtabilmektedir. Bu sebeple sivilce sayısı artmaktadır.

Peki nasıl traş olabilirim?

Bu tür sorunlu kişilerin uygun bir traş jeli ile veya traş makinesi kullanarak sivilcelerine zarar vermeden traş olmalarını önermekteyiz.

Terlemek sivilce yapar mı?

Terleme sonucu oluşan ter ve vücut üzerine bulunan pislikler gözenekleri doldurur ve bu da tabi ki sivilce oluşumunu etkiler.

Sivilce sıkılarak tedavi edilir mi?

Gençlerimizin ve insanlarımızın sivilcelere karşı her zaman için uygulamakta olduğu bir numaralı tedavi yöntemi sivilceleri sıkmak olmuştur. Sıkılarak patlatılan sivilce olayı pek önerilmez. Sebebi ise içeriden gelen sıvının temiz yerlere gelerek buraları da sivilceli yapması ve aşırı güç kullanılarak açılan sivlce deliğinin daha sonra kapanmayarak bu izin uzun yıllar kalması durumu ortaya çıkar.

Kozmetik ürünleri sivilce yapar mı?

Her kozmetik ürünü yapmasa da bazı cildi kapatıcı özellikli veya içerisinde zararlı kimyasal bulunduran kozmetik ürünleri sivilce yapabilmektedir. Nefes almak sizin olduğu gibi derinizin de hakkıdır.

Hamile olmak sivilceyi etkiler mi?

Sivilcenin tamamen hormonal bir olgu olduğundan bahsetmiştik. Hamilelik gibi vücudun sürekli olarak hormal değişikliğe uğradığı bir dönemde bazı bayanlar için mutlaka sivilceli günler demektir.

Sivilce iz yapar mı?

Biraz önce anlattığımız gibi patlatılan sivilcer aşırı güç kullanımından dolayı derin ve büyük deliklere sebep olabilmekte. Cilt dokusu bazen bu delikleri kapatmakta zorlanabilmektedir. Bu süre 12 ayı bulabildiği gibi daha da uzun olabilir.

Sivilceleri adet dönemi ile ilişkisi var mı?

Bayanlarda adet olma olayı hormonal olduğu gibi sivilceleri de tetiklemektedir. Çoğu bayan adet olacağını bir kaç gün öncesinden sivilce sayısının artması ile tahmin edebilmektedir.

Giysiler sivilceleri etkiler mi?

Başta deri olmak üzere vücudunuzun nefes alıp vermesini engelleyecek, vücuda yapışan elbiseler sivilce oluşumunu etkilemektedir. Mümkün olduğunca hava geçirgen özelliği olan rahat elbiseler giymeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yorumlar   

0 #63 zeynep 19-02-2015 20:42
Arkadaşlar bunları boşverin benim dediğim maskeyi yapın ise yatıyor öncelikle limonu sıkın onu bir kaba boşaltın pamukla yüzünüze sürün yüzünüzde.kuruy unca onun üstüne 1kasigi yoğurtve kabartma tozunuw boşaltın bunlar kuruduktan sorna yu,unuz 1 dk kizario ama geciyirr bnde ise yaradı ;-)
Alıntı
-1 #62 mali 07-02-2015 11:38
Merhabalar kasigima yakin bacak bolgemde sivilceye benzer bisey cikti patlattik içinden et gibi. Sert bisey cikti suan kurudu ve siyah bir halde anlayamadım:/
Alıntı
0 #61 anil 14-01-2015 23:44
Arkadaslar bacaklarimda ve baldirlarimda beyaz uclu sivilceler cikiyor ve yayiliyor kollarika gobek bolgemede gelmeye basladi bilgisi olan varmi
Alıntı
+2 #60 mirayyy 02-01-2015 13:20
Ben denedim işe yaramadı :sad: :sad:
Alıntı
0 #59 Duygu 13-10-2014 17:28
Mert limon kullan benimkini geçiriyor kızlarda maske yapsın gül suyu ve pudrayla krem kıvamına gelince sürün yarım saat sonra yıkayın güzünüze 2 tane salatalık , mandalina veya kivi koyun. ;-) ;-) ;-) :-) :lol: 8)
Alıntı
+3 #58 kader 08-10-2014 11:59
ayy nefret ediyorum bu sivilcelerden güzelliğimi bozuyo offf ama geçiyor yavaş yavaş allaha şükür
Alıntı
+1 #57 Murat 01-10-2014 02:26
Evet benimde sivilcelerim var ama dedigim suyla yıkıyarak şimdi daha güzelleşti azaldı böyle Allahın izniylede geçicek inşallah arkadaşlar hiç bi zaman küfür etmeyin sivilcelerinize sonuçta Allah tarafından verilmiş bişey şükretmek lazım bacagımız elimiz olmasa napıcaktık sivilce nedir ya insanların bacagı yok bacagı eli yok yapmayın arkadaşlar sivilce kalıcı bişey degildir istesende istemesen de geçicektir derdi veren derdamıda verir sabırlı olun yüzünüzü hep kurutmayın bide yıkadıktan sonra bi yaglanma süreci olucaktır o işte iyi gelen bişeydir çünkü derinin temizligini yapar yaglanıyo diye sivilce diceksiniz yok derinin izlerini birleştirir ve dolgunluk katar inanın şimdi bi doktorluk okusaydım cildiye üzerine herhalde rakipsiz olurdum ve birşey daha roctorune sanırım 6 aylık hap hepimizin bildigi arkadaşlar aman kendimizi zehirlemeyelim sivilce gider 10 yıl sonra organ arar dururuz aman ben yapanlarıda gördüm ilk 1-2 ay suratına bakılmıyo dışarı cıkamıyodu benim arkdşm düşünün yni
Alıntı
-1 #56 Murat 01-10-2014 02:17
arkadaşlar herşeyi boşverin elinizde ne var ne yoksa atın bi yere doktormuş oymuş buymuş hikaye çok zenginseniz özel olarak doktorunuz varsa ona bişey diyemicem çünkü devlet hastanesinde ilgilenilmiyo kardeşim bu böyle herneyse ben 20 yaşında herkezce yakışıklı baya kız arkadaşım olmuştur inanın ben bile sayısını hatırlamam lise dönemimde yoktu liseden sonra üniversiteye giderken çıkmıştı herneyse 5 kere doktora gittim aynı boktan ilaçlar hiç bi işe yaramayan gereksiz şeyler inanın neler neler denedim ya var ya atomla bu kadar uğraşsaydım atomu parçalardım sizde öylesiniz biliyorum dedigim gibi yapmadıgım yöntem yok nemlendirici temizliyici tonigi gül suyu kükürtlü sabun diş macunu neleri neleri var daha her neyse tavsiyeme geçiyorum uzamadan arkadaşlar stres yaparsanız sivilceden istediginiz şeyi yapın istediginiz doktora gidin kurtulamazsınız dua edin allaha derdi de dermanıda veren o YÜZÜNÜZÜ SOĞUK SUYLA GÜNDE 3 kere yıkayın yeter hiç bişey vurmayın hiç bişey güneşten kaçının aman
Alıntı
0 #55 ozgee 31-08-2014 08:39
Bi arkadasimin tavsiyesi uzerine sivilcenin uzerine sarimsak rendeledim ve koydum sarimsak guclu bi antibiyotik tedavisi oldugunu soylediler sabah kalktigimda e gozume kadar olan yerin sistigini ve yanik oldugunu gordum 3 kez buz koydum fakat hicbitr fayda olmadi doktora gitmelimiyim ?
Alıntı
-2 #54 onur 13-08-2014 05:44
Arkadaşlar sivilcenin tek sebebi sitres. Birde
Gunde 2 defadan fazla yuzumu yikarsam sivilce olusurmu. Yani abdest almak :o
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

....

En Popüler Konular

Cevizin Saça ve Vücut ...

Saç dökülmesi ve bakımında cevizin önemi oldukça ...

+ View

Saç Beyazlamasına Karşı ...

Yaşlılığı belirtileri şüphesiz ki saç ...

+ View

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling in daha önce ölü hücrelerde cildi ...

+ View

Son Yorumlar

Sağlık Bilgileri
Bumerang - Yazarkafe
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top